"Ještě před dokončením hrází se situace  podstatně zklidnila. Zaznamenali jsme prudký pokles koncentrací výbušných plynů. Proto bylo rozhodnuto o provedení okamžitého průzkumu důlního terénu. Nyní tam je šestičlenná skupina pracovníků, kteří situaci ověřují a na základě jejich zjištění bude rozhodnuto o dalším postupu," řekl Deníku v neděli dopoledne mluvčí OKD Ivo Čelechovský.   

Podle původních plánů měly být hráze dokončeny právě v průběhu neděle. Následně měl být potrubím vedoucím skrz tyto stěny vpouštěn dusík, aby uhasil oheň. Po uhasnutí ohně se musí celý prostor ochlazovat, aby nemohlo dojít k opětovnému vzplanutí. 

Ohrožený prostor se nachází v hloubce 800 až 900 metrů pod zemí. Začíná už 300 metrů od šachty, tedy od místa, kam záchranáře z povrchu dopravuje důlní výtah. 

Šachta vydala další tři těla

V době, kdy se báňským záchranářům podařilo dočasně vstoupit do ohrožených prostor, našli tam tři těla zahynulých zavířů a vynesli je na povrch.

"Díky dílčímu průzkumu před uzavřením hrází se nám podařilo vyprostit ostatky tří horníků. Nyní jsou převáženy do ústavu soudního lékařství. Bohužel, ty podmínky v podzemí jsou nadále nepříznivé. Jsou tam vysoké koncentrace výbušných plynů, takže vedoucí likvidace havárie rozhodl o okamžitém uzavření toho prostoru. Dále se tam pokračovat v práci nedá," uvedl mluvčí OKD Čelechovský. 

close Práce v podzemí černouhlené šachty. Ilustrační snímek. info Zdroj: Libor Běčák zoom_in

Původně se předpokládalo, že oheň uhasne mnohem později. "Až budou hráze hotovy, budou záchranáři čekat přibližně osm hodin a pak ověří, zda v místech již skutečně přestalo hořet. Začneme odebírat vzorky v uzavřených částech. Na základě vyhodnocení požádáme o povolení Český báňský úřad, abychom mohli do požářiště fyzicky vstoupit,“ informoval dříve mluvčí těžební společnosti.

close Práce v podzemí černouhlené šachty. Ilustrační snímek. info Zdroj: Libor Běčák zoom_in

Fotogalerie: Pietní místo v centru Havířova

V dole zahynulo 13 lidí, jednu oběť záchranáři vynesli na povrch už v prvních hodinách akce. K dalším se mohou dostat právě až bude v lokalitě bezpečno.

Příčiny neštěstí pak bude vyšetřovat komise složená z českých i polských zástupců. Dva zranění horníci zůstávají nadále v nemocnici, stav jednoho z nich je podle mluvčí ostravské fakultní nemocnice stále vážný a je hodnocen jako kritický. Popáleniny zasáhly podstatnou část povrchu těla a dýchací cesty. 

Fotogalerie: Požár na šachtě ČSM-Sever

Fotogalerie: OKD a těžba uhlí v MS kraji

Na počest tragicky zahynulých horníků zněly v sobotu ve 12 hodin v celém Česku sirény. Polsko vyhlásilo na neděli státní smutek.

Fotogalerie: Řízená exploze metanu

#video|9412277

| Video: Deník/Tomáš Januszek

Polský premiér Mateusz Marawiecki. | Video: Deník/Tomáš Januszek
Premiér Andrej Babiš. | Video: Deník/Tomáš Januszek

Humanitární pomoc
Na základě četných dotazů a spontánních reakcí veřejnosti Nadace OKD ve spolupráci s těžařskou firmou OKD a.s. zřídily u České spořitelny speciální účet pro zasílání finančních darů, jehož výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever z 20. prosince 2018. Číslo účtu je: 342342342/0800. 
Finanční dary určené postiženým sirotkům z těchto rodin bude rovněž přijímat i Spolek svatá Barbora. Číslo účtu je 1657156389/0800Česká spořitelna, a. s., pobočka Havířov.
Nadace OKD, Spolek svatá Barbora i společnost OKD a její zaměstnanci s postiženými rodinami soucítí a touto cestou jim chtějí opětovně vyjádřit upřímnou soustrast.

Těžba v dalších částech revíru pokračuje

Zatímco v severní části Dolu ČSM byla po explozi zastavena, v jeho jižní části pokračuje, stejně jako na ostatních činných šachtách. "Všude byla provedna bezpečnostní kontrola a v neohrožených lokalitách může práce pokračovat," potvrdil ředitel OKD Boleslav Kowalczyk. Připomněl, že všechny doly v regionu jsou v oblasti s rizikem výronu metanu a tomu odpovídají preventivní opatření. Přesto není vždy možné neštěstí zabránit, když se plyn z horniny uvolní náhle a ve velmi výbušné koncentraci.  

| Video: Youtube