"Smutná událost dnes v podvečer v Beskydech. Kolem 17 hodiny přišla Horské službě výzva, že v oblasti Velkého Javorníku spadl muž (ročník 1954) z velmi prudkého svahu a nejeví známky života. Zatímco muže začali resuscitovat turisté, kteří pád zaregistrovali, na místo ihned vyrazili horští záchranáři," zní úvod zprávy z oficiálního facebookového profilu Horské služby ČR. 

Ilustrační foto.
Muže na Frýdecko-Místecku vážně popálil oheň z kotle

Ukázalo se, že muž uklouzl a padal velmi prudkým svahem 30 až 50 metrů. Zatímco dva horští záchranáři od turistů přebrali resuscitaci, další se vydal pro lékaře záchranky, kterého posléze dovezl na místo události.

"Bohužel ani rychlá pomoc jak od turistů, tak od záchranářů a zdravotníků nebyla úspěšná. Muž utrpěl rozsáhlá zranění neslučitelná se životem a lékař záchranky na místě konstatoval smrt. Je nám to velmi líto. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!," zní závěr zprávy horských záchranářů. 

Zásah zdravotních záchranářů

Zdravotnická záchranná služba obdržela informaci o nehodě před sedmnáctou hodinou. Pomoci vyjely pozemní týmy z Frenštátu pod Radhoštěm a k misi vzlétl vrtulník LZS z Ostravy.

Ilustrační foto.
Pohřešovaného muže z Frýdecko-Místecka našli policisté bez známek života

"Osmašedesátiletý muž spadl z příkrého srázu a padal několik desítek metrů. Další turisté, kteří událost viděli, zahájili jako první poskytování pomoci, včetně nepřímé srdeční masáže. Následně k postiženému, který nejevil známky života, dorazili členové horské služby," popsal situaci mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. 

Meteorologické podmínky nedovolily po příletu přistání vrtulníku poblíž místa události a stroj byl následně odvolán zpět na základnu. "Pozemní posádku doprovodil k pacientovi, který se nacházel ve velmi obtížně přístupném terénu, pracovník horské služby. Zasahující lékař však při prvotním vyšetření zjistil poranění v oblasti hlavy a hrudníku, která byla neslučitelná se životem, ukončil probíhající resuscitaci a konstatoval smrt muže," doplnil mluvčí.