"V jednom z havarovaných vozidel zůstala zaklíněna padesátiletá žena. Utrpěla poranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehla ještě před příjezdem posádek zdravotnické záchranné služby. Vyprostit bylo nutno dvanáctiletého chlapce, který byl při vědomí," informoval mluvčí krajských zdravotnických záchranářů (ZZS) Lukáš Humpl.

K neštěstí došlo v neděli 18. září dopoledne. Střet dvou automobilů ve Stonavě byl na tísňovou linku nahlášen po půl desáté.

"Vozidlo Škoda Fabia řídila 50letá žena, která z dosud nezjištěných příčin nedala přednost v jízdě po hlavní komunikaci jedoucímu vozidlu Škoda Octavia, které řídil 44letý muž. Došlo k nárazu a vozidlo Octavia bylo odmrštěno mimo vozovku, kde porazilo zábradlí a narazilo do stromu," uvedla k nehodě policejní mluvčí Pavla Jiroušková s tím, že okolnosti nehody prověřují karvinští kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty.

Vrtulník LZS Ostrava. Ilustrační foto.
Ztracenou ženu našli nedaleko Mostů u Jablunkova podchlazenou, v ohrožení života

"K zásahu byly vyslány tři pozemní týmy ze základen v Havířově a Karviné, k misi vzlétl vrtulník letecké záchranné služby," dodal mluvčí ZZS Humpl s tím, že spolu se zdravotnickými záchranáři pracovali na místě události tři lékaři.

"Zasahující lékař u chlapce zjistil zranění páteře, hlavy a horní končetiny. Po podání léků a uložení do podtlakové matrace byl ve vážném stavu předán v traumatologickém centru ostravské Fakultní nemocnice," popsal Lukáše Humpl.

Další zraněný, čtyřiačtyřicetiletý muž, utrpěl poranění hrudníku a břicha. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej záchranáři předali do další péče na chirurgické ambulanci nemocnice v Havířově.

Na místě zasahovali též hasiči ze stanice Karviná i s automobilovým jeřábem. Ti nejprve vyprostili z vozu chlapce.

"Po příjezdu hasiči zahájili vyprošťování zaklíněné osoby pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Spolu s vyproštěním poskytovali pomoc zraněné osobě mimo vozidlo a současně se museli postarat i o unikající provozní kapaliny," uvedl k zásahu mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Jak dodal, zaklíněného chlapce se podařilo v krátké době vyprostit, ještě před příjezdem posádky zdravotnické záchranné služby.

Vrchní soud v Olomouci
Z vězení vyjde jako osmdesátník. Havířovan neunesl ženský dotyk

"Během nehody došlo k úniku provozních kapalin do místní vodoteče. Hasiči umístili na hladinu sorpční hady a zachycené provozní kapaliny zasypali sorbentem. Na místo tak museli být povoláni i zástupci odboru životního prostředí a Povodí Odry," popsal další škody Lukáš Popp s tím, že po ukončení záchranných a likvidačních prací byl na místo povolán i automobilový jeřáb ze stanice Karviná, který pomohl hasičům naložit oba havarované automobily na vozy odtahových služeb.

Hasiči pak uklidili a zprovoznili silnici, která byla dobu zásahu (3 hodiny) kompletně uzavřena.