K výbuchu došlo ve čtvrtek 20. 12. 2018 večer zhruba 800 metrů pod zemí. V té době na zasaženém pracovišti bylo 23 horníků. Přežili jen ti, kteří byli ve větší vzdálenosti od místa exploze. Přeživší byli otřeseni, pohmožděni a popáleni. 

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil neděli dnem národního smutku.

K explozi důlního plynu došlo i přes všechna preventivní opatření. Uvolnění plynu z horniny v dobývaném prostoru nelze nikdy vyloučit. 

V dole nastala exploze, požár a důlními pracovišti se prohnala také tlaková vlna. Zasažena byla dvě pracoviště, a to dobývací prostor, kde probíhala těžba uhlí důlním kombajnem a druhé pracoviště, kterým je ražba připravující prostory pro další těžbu. 

13 mrtvých

"S politováním musím konstatovat, že při neštěstí zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků a jeden Čech. 10 havířů bylo zraněno," řekl v pátek ráno mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský. 

"Příčinou bylo vzplanutí důlního plynu. Více musí potvrdit vyšetřování," dodal Čelechovský. 

V ohrožené části dolu panují podmínky neslučitelné se životem. Plyn stále hoří a musí se uhasit dusíkem. 

Fotogalerie: Řízená exploze metanu

Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk popsal průběh záchranných prací: "Bezprostředně po explozi byla zahájena záchranná akce. Báňští záchranáři postupovali postupně postiženými důlními prostory, kde nacházeli zraněné a mrtvé. Do některých částí se však nedostali, protože tam řádil oheň. Bylo rozhodnuto o inertizaci, tedy uzavření prostor v celé oblasti a naplnění dusíkem. Postaveno bude několik hrází, které prostory přehradí. To by mělo být hotovo někdy v neděli. Teprve po rozhodnutí havarijní komise bude možné se do prostor vrátit pro těla zemřelých horníků."

Hašení, ochlazování a větrání uzavřených prostor bude trvat několik týdnů. 

Ředitel OKD Boleslav Kowalczyk. | Video: Deník/Tomáš Januszek

Báňští záchranáři popisují, jaké podmínky v dole panují a s čím se museli při akci potýkat: "Nedá se pokračovat dále. Musí se to uzavřít. Všude jsou zdevastovaná zařízení."

Hráz je budovaná jako zátka, která neprodyšně utěsní důlní chodbu. Skrz hráz vede potrubí, kterým je do prostor vháněn dusík k uhašení ohně. 

Přeživší horníci

Horníci utrpěli různá zranění, včetně těch způsobených tlakovou vlnou a ohněm. Několik bylo transportováno na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.  Jeden je v kritickém stavu. 

| Video: Deník/Tomáš Januszek

"První informaci o důlním neštěstí přijala zdravotnická záchranná služba v půl sedmé večer a před devatenáctou hodinou vyjela na místo posádka rychlé zdravotnické pomoci k prvnímu nahlášenému zraněnému. V areálu dolu postupně zasahovaly tři týmy ZZS, včetně ostravského vrtulníku. Záchranáři ošetřovali a do zdravotnických zařízení transportovali tři zraněné, ve všech případech přitom úzce spolupracovali s kolegy z Báňské záchranné služby, kteří pacientům poskytovali prvotní péči. Pětapadesátiletý muž byl při explozi v dole otřesen, ale vyvázl bez větších vnějších poranění. Záchranáři jej transportovali na chirurgickou ambulanci nemocnice v Karviné. Další dva pracovníci, jejichž totožnost posádky ZZS neznaly, utrpěli při události popáleniny. Jeden lehčího charakteru v oblasti horní končetiny a zranění hlavy. Do Fakultní nemocnice v Ostravě jej přepravila pozemní posádka ZZS MSK. Druhý z mužů byl v život ohrožujícím stavu, musel být zaintubován a převeden na přístrojem řízenou ventilaci. Do ostravské Fakultní nemocnice byl transportován vrtulníkem LZS. O případných dalších zraněných, stejně jako o obětech neštěstí, nemá zdravotnická záchranná služba žádné informace. V areálu dolu ČSM již aktuálně posádky ZZS nepracují a nejsou avizovány ani další požadavky na zásah," informoval mluvčí Lukáš Humpl. 

close Záznam otřesu v podzemí na Karvinsku. info Zdroj: Akademie věd ČR zoom_in

Premiéři na místě

Přímo do areálu dolu v pátek přijeli premiéři obou zemí, Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. Ten přijel už před 9. hodinou.

Polský premiér shrnul, co se v dole stalo. Potvrdil, že polských horníků v podzemí zahynulo 12. Vesměs se jednalo o zaměstnance polské dodavatelské společnosti Pol-Aplex. Jeden Polák žil několik let na českém území a byl zaměstnanec OKD. "V dole stále panují velmi komplikované a nebezpečné podmínky, zejména vysoká teplota způsobená požárem," řekl. 

Polský premiér Mateusz Marawiecki. | Video: Deník/Tomáš Januszek

Dopoledne přijel také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. 

Vyjádření hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka k důlnímu neštěstí na Karvinsku: „Je to obrovské neštěstí. Exploze v Dole ČSM u nás úplně proměnila předvánoční atmosféru. Vyjadřuji hlubokou soustrast všem pozůstalým. Rodinám i blízkým přátelům, kterým včerejší tragédie tak zásadně obrátila život naruby. Téměř kilometr pod zemí přišli o život otcové rodin, manželé, prostě lidé, kteří jsou pro své blízké nenahraditelní, a po kterých zůstane neskutečná prázdnota. Ač jsem osobně neznal nikoho z těch, kteří včera přišli o život, cítím i já obrovský smutek a hlavně bezmoc. Kromě slov útěchy mohu slíbit, že Moravskoslezský kraj najde způsob, jak pozůstalým nabídnout pomocnou ruku. A stejně jako všichni si ze srdce přeji, aby se podobné nešťastné události už nikdy neopakovaly.“

Vyjádření premiéra Babiše

Premiér Babiš přijel před 11. hodinou. 

"Nechal jsem si vysvětlit, v jakém stavu jsou ty záchranářské práce. Je tam v akci bezmála 70 záchranářů. Komunikoval jsem i s polským premiérem, kterému jsem vyjádřil soustrast rodinám a polskému národu. Všichni máme zájem, aby se záchranáři dostali co nejdříve, bohužel, k těm obětem, ale bezpečně, bez ohrožení jejich životů. Chápu rodiny, které chtějí, aby se to vyřešilo co nejdříve. Děkuji záchranářům, kteří dělají maximum a nasazují své životy. Řešíme také možnosti odškodnění pozůstalých. Domluvili jsme se, aby to odškodnění bylo spravedlivé se zohledněním počtu dětí. Výhodou je, že OKD je státní firmou. Na rodiny horníků v těchto situacích pamatuje Spolek svatá Barbora," řekl krátce před polednem Babiš s tím, že vyšetřování bude jistě probíhat profesionálně a transparentně. 

Premiér Andrej Babiš. | Video: Deník/Tomáš Januszek

Informace

Na místě je mnoho novinářů, včetně polských. Polská média kritizovala nedostatek informací o situaci v dole po neštěstí.

close Premiér Andrej Babiš navštívil 21. prosince 2018 Důl ČSM na Karvinsku, kde předešlého dne při výbuchu metanu zahynulo třináct horníků, z toho dvanáct Poláků. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

"U nás jsme zvyklí mít každou hodinu brífink, na kterém jsou podávány průběžné informace. Tady v Čechách to tak není. Informací se nám v průběhu večera a noci moc nedostalo," řekl pro TVN24 polský viceministr hospodářství (náměstek ministra) a bývalý horník Jerzy Markowski. Potvrdil, že v českých i polských dolech jsou nastavena stejná bezpečnostní pravidla.

"Nevěřím, že by někdo úmyslně vypnul nějaká čidla, která varují před plynem. V českých šachtách pracují vysoce kvalifikovaní polští horníci, kteří v Česku scházejí. Osobně jsem byl na této šachtě několikrát. Jde o moderní důl splňující bezpečnostní předpisy. Českým šachtám však neprospělo střídání provozovatelů. Domnívám se, že reakce bezpečnostního systému při zaregistrování koncentrace plynu do odstavení zařízení byla delší než iniciace exploze," dodal. 

Jedná se o největší důlní neštěstí v revíru OKD od roku 1990.

Velká záchranná akce se konala letos i v nedalekém polském dole Zofiówka u města Jastrzębie-Zdroj, kde po mohutném důlním otřesu zahynulo 5 horníků a dva byli zraněni. Právě u této několikadenní záchranné akci poskytovalo vedení dolu veřejnosti informace nepřetržitě v hodinových intervalech. 

Vyjadřování soustrasti

Na důlní neštěstí reagovala celá Česká republika a Polsko. Polský prezident Andrzej Duda v pátek vyhlásil neděli dnem národního smutku.

V České republice se na památku obětí neštěstí v sobotu v poledne rozeznějí sirény. 

Město Ostrava dnes zhasne nasvícení Sýkorova mostu a radnice.

V Dolní oblasti Vítkovice se dnes nerozsvítí Bolt Tower a v hornickém muzeu Landek zavlají černé prapory. Více zde

Humanitární pomoc
Na základě četných dotazů a spontánních reakcí veřejnosti Nadace OKD ve spolupráci s těžařskou firmou OKD a.s. zřídily u České spořitelny speciální účet pro zasílání finančních darů, jehož výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever z 20. prosince 2018. Číslo účtu je: 342342342/0800. 
Finanční dary určené postiženým sirotkům z těchto rodin bude rovněž přijímat i Spolek svatá Barbora. Číslo účtu je 1657156389/0800Česká spořitelna, a. s., pobočka Havířov.
Nadace OKD, Spolek svatá Barbora i společnost OKD a její zaměstnanci s postiženými rodinami soucítí a touto cestou jim chtějí opětovně vyjádřit upřímnou soustrast.

Těžba v dalších částech revíru pokračuje

Zatímco v severní části Dolu ČSM byla po explozi zastavena, v jeho jižní části pokračuje, stejně jako na ostatních činných šachtách. "Všude byla provedna bezpečnostní kontrola a v neohrožených lokalitách může práce pokračovat," potvrdil ředitel OKD Boleslav Kowalczyk. Připomněl, že všechny doly v regionu jsou v oblasti s rizikem výronu metanu a tomu odpovídají preventivní opatření. Přesto není vždy možné neštěstí zabránit, když se plyn z horniny uvolní náhle a ve velmi výbušné koncentraci.  

| Video: Youtube