close Magazín Víkend info Zdroj: Deník zoom_in Magazín Víkend

Herce Igora Orozoviče, člena činohry pražského Národního divadla, známe nejen z jeviště této první české scény, ale i z mnoha výrazných rolí ve filmu a televizi. Teď se navíc vydává na sólovou muzikantskou dráhu. Není to ale zas až tak překvapivé, protože hudba jej provází na jeho umělecké cestě v podstatě nepřetržitě. „Umím vyprdnout desítky melodií a nápěvů během chvíle. Ale vždycky hledám ten jeden správný, který bude neodtrhnutelný od textu, a to pak sedím klidně hodiny a hodiny u klavíru. Respektive u klavírů a kláves. Přece jen nejsem školený komponista a využívám toho, že mě různé nástroje inspirují k různým melodiím,“ prozrazuje populární herec.

Kultura se probouzí

Jste připraveni? Eric Clapton, Guns N’ Roses, Metallica, Rammstein, Pearl Jam… a další a další jména světové i české hudební scény. Na ta všechna jsme se těšili v roce 2020 a 2021. A nikoho z nich jsme se kvůli pandemii nedočkali. Až do letoška. Zdá se totiž, že po dvou letech proticovidových opatření se kultura konečně probouzí.

Češi v Hollywoodu

Pokud byste někde v knihovně či archivu narazili na Literární noviny z roku 1935, vyhledejte první červnové číslo a v něm pozoruhodný článek J. S. Roučka z Newyorské univerzity. Autor zde píše o mnoha – dnes už povětšinou neznámých – kumštýřích českého původu, kteří ještě před válkou uspěli v Mekce všech filmařů: americkém Hollywoodu. Je to celá záplava jmen. Co ale víme o jejich životě?