close Magazín víkend info Zdroj: Deník zoom_in Magazín víkend Hojivý účinek
Tento měsíc má premiéru nový celovečerní snímek Betlémské světlo, natočený Janem Svěrákem podle povídek jeho otce Zdeňka Svěráka. Je to už podeváté, co se syn a tatínek sešli u společného filmového projektu. A počtvrté, co Zdeňku Svěrákovi v hlavní roli spisovatele Karla Šejnohy hraje na plátně manželku Daniela Kolářová.

V dalších úlohách příběhu o stárnoucím literátovi s tvůrčím blokem, kterému před očima ožívají nedopsané postavy, se blýskli Vojtěch Kotek, Tereza Ramba či Ondřej Vetchý.

„Obzvlášť teď by Betlémské světlo mohlo mít hojivý účinek,“ říká o typicky svěrákovské komedii autor námětu.

Válka jako pandemie
Ve čtvrtek 24. února česká vláda ohlásila, že epidemie covidu-19 pozvolna končí a že postupně začnou odpadat i poslední protipandemická opatření. Co by ještě o dva dny dříve plnilo stránky novin a zpravodajských serverů, zcela zapadlo.

Pandemie sice končí, ale začala válka nebezpečně blízko hranic Evropské unie. Přinášíme deset věcí, v nichž jsou si pandemie a válka až nebezpečně podobné. A jednu, kterou se zásadně obě situace odlišují.

Co se děje v ZOO
Je kurážná, nenechá si nic líbit, stojí si za svým. Zároveň je to milá holka, která má smysl pro spravedlnost a pro humor. Taková je jedna z ústředních hrdinek seriálu ZOO Sidonie Anna Novotná, kolegy nazývaná Anča (v domácím prostředí Sid). Ztvárňuje ji půvabná Michaela Pecháčková.

„V některých věcech jsme si se Sid podobné, líbí se mi hlavně její cílevědomost. Rozdílné jsme trošku v tom, že zatímco ona jde do všeho po hlavě a naplno, já o čemkoli, dřív než to udělám, hodně přemýšlím,“ říká vycházející osmnáctiletá hvězda.