Zkamenělé kosti obrovského tvora, který brázdil vody jurských moří, našel profesor David Martill společně s doktorandkou Megan Jacobsovou z Portsmouthské univerzity. Na obratel narazili náhodou při procházení jednoho z šuplíků muzea Abingdon County Hall v hrabství Oxfordshire. Hledali v tu chvíli vzorky ichtyosaura, kterého přijeli vyfotografovat. Ze skladu muzea jim pak kurátor donesl další tři kouky páteře.

Podobně mohl kdysi vypadat obrovský mořský štír. Ilustrační foto.
Šel z něj strach. Vědci narazili na obrovského starobylého škorpiona

Obratle staré 152 milionů let byly pro oba překvapením. „Dave otevřel zásuvku a v ní byl obrovský kus páteře. Byl velký jako jídelní talíř,“ sdělila Jacobsová stanici BBC. Jaká byla profesorova radost, když zjistil, že kosti patří mořskému plazu pliosaurovi, který je blízce příbuzný tvorovi, který ho před více než 20 lety dostal do centra kritiky odborníků v oboru. 

V roce 1999 Martill působil jako konzultant pro epizodu dokumentárního seriálu Putování s dinosaury, který natáčela stanice BBC. V daném díle se tehdy objevil 25metrový Liopleurodon, který patří do skupiny pliosauridů. 

Velikost plaza v té době vyvolala vášnivé debaty mezi odborníky. „Mělo se za to, že jeho velikost byla tehdy silně nadhodnocena a že pravděpodobně v dospělosti dosahoval pouhých šesti metrů,“ uvedl Martill v tiskové zprávě k nové studii, která vyšla 10. května v časopise Proceedings of the Geologists' Association

Obří Liopleurodon:

Zdroj: Youtube

Nálezy z období pozdní jury jsou sice fragmentární, ale naznačují, že pliosaurus byl asi dvakrát větší než dnešní kosatka a dorůstal necelých 15 metrů. Martill uvedl, že se ve svém původním odhadu v dokumentu příšerně spletl. Nejnovější důkazy z šuplíku ale ukazují, že od pravdy až tak daleko nebyl.

Své původní odhady zakládal na nedostatečném materiálu, který naznačoval, že by Liopleurodon mohl dorůst délky až zmíněných 25 metrů. „Důkazů ale bylo málo a tehdy to vyvolalo mnoho kontroverzí. Nyní máme po náhodném objevu čtyř obrovských obratlů důkazy, které jsou mnohem spolehlivější,“ prohlásil.

Pliosaurus ilustrační foto.Pliosaurus. Ilustrační snímekZdroj: Wikimedia commons, Mario Lanzas

Zvířecí monstrum

Skeny zkamenělé páteře ukázaly, že tento jedinec byl dlouhý 9,8 až 14,4 metru. „Měl tlamu plnou obrovských zubů velikosti banánů, které byly větší a silnější, než měl T-rex. V pozdně jurských mořích byste se s ním nechtěli koupat,“ zavtipkoval Martill. Jejich obrovitou velikost naznačují už jen rozměry obratlů. Jejich maximální šířka byla 269 milimetrů, výška 222 milimetrů a délka 103 milimetrů, uvedla stanice CNN

Pliosauři byli podobní plesiosaurům. Měli ovšem větší protáhlou hlavu podobnou krokodýlovi a kratší krk. Z podlouhlého těla ve tvaru slzy jim rostly čtyři ploutve, které fungovaly jako silná pádla, a páteř zakončoval poměrně krátký ocas. Žili v mořích, která pokrývala Oxfordshire přibližně před 145-152 miliony let. Nejnovější kousky našli odborníci původně při vykopávkách na farmě nedaleko Abingdonu u řeky Temže.

Pliosaurus si vysloužil přezdívku Predátor X:

Zdroj: Youtube

V době, kdy se v Oxfordshire tato gigantická stvoření pohybovala, byla na vrcholu potravního řetězce. „Pravděpodobně lovili ichtyosaury, dlouhokrké plesiosaury a možná i menší mořské krokodýly. A to tak, že je jednoduše překousli vejpůl a vytrhávali z nich kusy,“ vysvětlil Martill stanici Sky News. „Víme, že masakrovali menší mořské plazy, protože na příkladech vystavených ve sbírce The Etches Collection v Dorsetu jsou na kostech ichtyosaurů vidět stopy po kousnutí,“ dodal.

Věří, že se najdou ještě větší kousky

Martill doufá, že časem najdou další důkazy, které jeho původní odhad z Putování s dinosaury dále podpoří. „Ačkoliv se zatím velikostně nerovná tvrzení, které v seriálu zaznělo, nepřekvapilo by mě, kdybychom jednoho dne našli jasný důkaz, že tento monstrózní druh byl ještě větší,“ doplnil.

Jedna z možných podob slavné Lochnesské příšery
Legenda znovu ožila. U anglického pobřeží fotili Lochnesskou příšeru

S profesorem souhlasil kurátor přírodních věd v Nottinghamském přírodovědném muzeu ve Wollaton Hall. „Není vyloučeno, že pliosauři mohli přesáhnout délku 15 metrů,“ uvedl Adam S. Smith, který se však na studii nepodílel.

I nové důkazy si našly své kritiky

Podle profesora na univerzitě v Liège Valentina Fischera jsou výsledky výzkumu Martilla a Jacobsové nejisté. „Délka krčních obratlů pliosaurů, které autoři analyzovali, se může lišit,“ poznamenal. 

Jiný odborník se však domnívá, že odhady nemusí být nutně špatné. „Škálování je vždy závislé na nejlepším odhadu na základě vzorků, které známe,“ uvedl britský paleontolog Andrew Cuff, který se na studii také nepodílel. 

Jak se pilosaurus pohyboval ve vodě? Odpověď překvapivě přináší tučňáci:

Zdroj: Youtube

Podle něj Martill odvedl dobrou práci při porovnávání exemplářů, když se snažil škálovat kompletnější kostry tak, aby nové obratle odpovídaly. „Abychom potvrdili, zda je 14,4 metru reálných nebo příliš velkých, bude potřeba více kompletních exemplářů. Nepřekvapilo by mě ovšem, kdyby tak velký pliosaurus skutečně v jurských vodách plaval,“ dodal.