Hawkingovo záření patří k jevům, které vědci ještě nedokázali pozorovat, ale umí si spočítat a experimentálně potvrdit, že věhlasný britský astrofyzik měl nejspíš pravdu, když je v roce 1974 popsal. Nová studie tvrdí, že dokonce ani nepotřebuje jedinečné podmínky černých děr, ale vyskytovat se může kdekoliv ve vesmíru, kde jsou tělesa s dostatečnou hmotou či hustotou.

Ilustrace prvního pozorovaného pohlcení planety hvězdou
Až přijde konec světa. Astronomové poprvé viděli, jak dopadne i Země

Jak připomíná web ScienceAlert, černé díry nemají větší gravitaci, ale vyznačují se vysokou hustotou, tedy obrovským množstvím hmoty napěchovaným do mimořádně malého prostoru. A v určité blízkosti takto hustého tělesa je přitažlivá síla tak vysoká, že nelze dosáhnout únikové rychlosti. Tato blízkost je známá jako horizont událostí. Pro představu: u černé díry hmoty našeho Slunce by šlo o okruh v průměru šesti kilometrů.

Zdroj: Youtube

Hawking v roce 1974 popsal pomocí kombinace kvantové fyziky a Einsteinovy teorie relativity velmi složité procesy na úrovni částic, které se odehrávají právě v okolí horizontu událostí. „Tvrdil, že tam musí docházet ke spontánnímu vznikání a vzájemné anihilaci párů částic a antičástic. Někdy ale jedna částice spadne do černé díry a druhá může uniknout. A tak vzniká Hawkingovo záření,“ popsal web SciTechDaily.

Nová studie jde ještě dál. Badatelé z nizozemské Radboudovy univerzity pomocí kombinace technik z fyziky astronomie a matematiky zjistili, že velmi specifické prostředí černých děr není nutnou podmínkou ke vzniku Hawkingova záření. „Vyvolat je může i gravitace a zakřivení časoprostoru,“ píše SciTechDaily.

Galaxie. Ilustrační foto
Jaký tvar má vesmír? Ani koule, ani sedla. Je jako list papíru, vypočítali vědci

Web ScienceAlert upřesňuje, že významné zakřivení časoprostoru dokáže vyvolat jakékoliv těleso s dostatečně velkou hmotou nebo hustotou. „Gravitační pole takových objektů působí, že se časoprostor zakřiví například kolem mrtvých neutronových hvězd s vysokou hustotou či bílých trpaslíků a také kolem těles s extrémní hmotou, jako jsou galaktické clustery,“ píše web.

Zdroj: Youtube

„Ukazuje se, že i velká tělesa ve vesmíru bez horizontu událostí mají také tuto formu záření. To po velmi dlouhé době povede k tomu, že právě tak jako černé díry se nakonec vypaří vše ve vesmíru. To mění nejen naše chápání Hawkingova záření, ale také náš pohled na vesmír a budoucnost,“ řekl podle LiveScience vedoucí autor studie Heino Falcke, profesor astrofyziky z Radboudovy univerzity.

Pouhé spekulace? 

LiveScience připomíná, že jde zatím jen o spekulace čekající na potvrzení.

„K tomu, aby zjistili, zda jde o skutečnou předpověď konečného osudu našeho vesmíru, potřebují fyzici najít nějaké Hawkingovo záření vznikající kolem objektů s vysokou gravitační hustotou - a to jak černých děr, tak kolem planet, hvězd nebo neutronových hvězd. Pokud je údělem vesmíru zmizet v záblesku chladného světla, musí být spousta míst, kde hledat,“ poznamenal web.