Mezi vánočními a novoročními svátky si mladí basketbalisté Sokola Karviná odskočili na prestižní mezinárodní mládežnický podnik do Žiliny, kterého se zúčastnilo přes padesát týmů.

Kladem byla konfrontace různých evropských i mimoevropských stylů s tím českým, a také možnost odvézt si nové poznatky v oblastni herní i trenérské praxe.

Slováci uspořádali turnaj, na který dorazili hráči z USA, Chorvatska, Německa, Polska, Litvy a dalších zemí, hned pro několik kategorií. Ta, v níž startovali karvinští chlapci, byla věkovým i výkonnostním vrcholem turnaje.

„I přes naši konečnou prohru s Žilinou to bylo velké utkání. Užívali jsme si mediální, trenérské i manažerské pozornosti a třeba trenér domácích konstatoval, že minimálně celá naše základní pětka by na Slovensku patřila do top špičky, což je pro kluky uznání velkého kalibru. Alespoň jim to dodá chuť do další práce,“ kvitoval s povděkem trenér juniorů Roman Hamrus zájem slovenských týmů o jeho hráče.

A co na turnaji Karvinští vypozorovali? „Potvrdilo se mi několik mých domněnek, z nichž ta nejzásadnější je, že basketbal je jako celosvětový fenomén díky své obrovské konkurenci i finanční a mediální pozornosti přímo determinován ekonomickou silou státu a je téměř přímo úměrný, ne však zcela lineárně, na počtu obyvatel daného státu. Když vezmu sousední Polsko, tak to má zhruba čtyřikrát více obyvatel než Česko a čtyřikrát větší základnu,více družstev a tím pádem těžší systém soutěží atakdále, zatímco třeba Slovensko disponuje polovičním počtem obyvatel než my, a tak má také o polovinu méně družstev a menší kvalitu,“ shrnul Hamrus základní poznatek.

Proto také Karvinští mohli hrát vyrovnané zápasy proti slovenské špičce, zatímco proti té evropské, reprezentované třeba Kinderem Boloňa či Albou Berlín, by vzhledem k obrovskému výběru hráčů, jaký mají v Itálii, Německu a podobně, pravděpodobně nestačily. „I když samozřejmě existují výjimky, jako je třeba Litva nebo Srbsko. A třeba americký basketbal je zase něčím jiným. Výběr hráčů je zde obrovský, ale ti mají příliš individualistické pojetí, díky kterému na něj evropský basket může lehce vyzrát. To bylo evidentní zvláště v semifinále turnaje kadetů, kdy polská Bytom zdolala Georgia team o čtyřicet bodů a americký kouč si hned po zápase natáčel na kameru její finálové utkání proti Interu Bratislava včetně rozcvičky,“ poznamenal Hamrus.

ZÁPASY KARVINÉ
Sokol Karviná – UKS Katovice 62:85 (29:43)
Poláci, vedoucí celek své skupiny v polské lize juniorů, využil nerozehranosti Sokola. Katovičtí hráči byli rychlejší a agresivnější, Sokolu dělala problémy zóna Poláků 3-2.

Sokol Karviná – BK Kežmarok 111:51 (47:24)
Účastník nejvyšší slovenské soutěže z Kežmaroku byl deklasován. Rozhodla výborná obrana Karviné, zónový pres, střídaný se zataženou zónou. Soupeř měl velký respekt.

Sokol Karviná – Gilmar Gorlice 80:47(36:15)
Další slušný polský tým si prohrál utkání ve druhé čtvrtině, v níž dali Poláci jen dva body. Karvinští střídali sestavu, kde byli i čtyři kadeti a ušetřené síly se hodily.

Sokol Karviná – Fatran Žilina 82:91 (42:44)
Žilina má v kádru tři reprezentanty Slovenska ve své věkové kategorii a před měsícem vyhrála přátelák v Ostravě proti týmu Snakes, který patří k české špičce v práci s mládeží. Jednalo se o vynikající utkání, jedno z nejlepších na celém turnaji. Slováci měli obrovskou výškovou i hmotnostní převahu. Po prohraném poločase se Karviná vzchopila, snížila dokonce na 75:78, domácí však proměnili na rozdíl od Sokola více šestek v závěru a rozhodli.

Sokol Karviná – Kežmarok 76:61

Sokol Karviná – Gorlice 65:44

Do finále postoupily Katowice a Žilina, zatímco Karviná si zahrála o další umístění a oba zápasy bez problémů vyhrála, čímž skončila třetí. V obou utkáních dostali ve velké míře příležitost hráči z lavičky a nezklamali. Ve finále pak vyhrála Žilina 58:57 košem dvě sekundy před koncem.
Karviná: Odehnal 90, Wisla 80, Bahník 57, Hamrus 53, Sodomka 44, Oswald 31, Kristián 30, Micza 23, Salamon 22, Hadinec 20, Horváth 15, Mosler 11.

Trenéři: R. Hamrus a P. Sodomka.

Pořadí dalších kategorií:
Kadeti: 1.MOSM Bytom (Pol.), 2. Inter Bratislava (Slov.), 3. Elite team Georgia (USA)
Juniorky: 1. SKK Domžale (Slovinsko) 2. SKUP Olomouc, 3. Žilina (Slov.)
Kadetky: 1. Riga (Lot.) 2. Gliwice (Pol.) 3. Cassovia Košice (Slov.)