Prvním novoročním dvoukolem pokračovala třetí nejvyšší soutěž basketbalistek. Ve skupině B prohrály orlovské hráčky nejprve těsně v Brně, pak ale vyhrály v Kyjově.

Valosun Brno B – BC Orlová 88:83 (45:53)

Trenér Radek Wlach má stále problémy s poskládáním nejsilnější sestavy. K dlouhodobě absentujícím hráčkám se přidaly ještě další, takže do Brna odjela sestava pouze osmi košíkářek. Ale podala vynikající výkon.

Domácí, posílené o dvě hráčky extraligového áčka, se nestačily divit, jak je možné, že soupeřky tak skvěle střílí. „Zvolili jsme dobrou taktiku roztahovat hru do šířky a zkoušet trojky, které se nám dařily. Holky si skvěle plnily taktické úkoly a příkladně bojovaly. Byl jsem s jejich výkonem velmi spokojen,“ pochválil družstvo trenér Wlach. Bohužel nakonec z toho byla další těsná porážka, celkově už devátá v sezoně, ale Orlovanky se tím nenechaly deprimovat.

V první čtvrtině daly domácím čtyři trojky a Brňanky postupem času začaly zjišťovat, že tudy cesta nevede. Vytáhly proto obranu k orlovským trojkařkám, na což Orlová čekala. Tím pádem mohla shazovat míče na vysoké podkošové hráčky Veselou a Janákovou, a i ty odvedly skvělou práci.

„Dát v oslabené sestavě proti silnému soupeři 29 bodů během jedné čtvrtiny je výborný počin,“ upozornil Wlach na výhru ve druhé desetiminutovce.

Výtečné představení ze strany Orlové trvalo i ve třetí části a teprve pak se projevil úbytek sil. Domácí točily daleko více hráček, a ty Orlovou uběhaly.
„Osobka Brna po celém hřišti nám dělala problémy. I s ní se holky popasovaly se ctí a kdybychom byli v plné síle, mohli jsme zde vyhrát,“ domnívá se Wlach. V závěrečném dějství se domácí Mrhálková odhodlala ke střelbě za značkou třímetrového hodu a třikrát byla úspěšná. Tím vlastně rozhodla vyrovnané utkání ve prospěch rezervy Valosunu.

Čtvrtiny: 22:24, 23:29, 20:17, 23:13. Rozhodčí: Kapl a Válek, trestné hody: 37/30:28/19, trojky: 4:7, fauly: 27:25.
Orlová: Z. Kubalová 10, Plašková 15, Janáková 18, Sadrievová 13, Koleňáková 13, Veselá 10, Němcová 4, J. Kubalová.
Jiskra Kyjov – BC Orlová 60:70 (28:33)

V Kyjově čekal orlovské basketbalistky zcela odlišný zápas, úzké domácí hřiště a nepříjemné prostředí.
„Na tomto úzkém hřišti jsme moc nemohli praktikovat naši hru s roztažením do šířky a střelbou trojek, takže jsme se zaměřili hlavně na obranu,“ popisoval změnu taktiky oproti prvnímu zápasu Radek Wlach.

Také domácí publikum si nebralo servítky a Orlovanky musely být hodně otrlé, aby pouštěly jedním uchem dovnitř a druhým ven nadávky nejhrubšího zrna. Po rozehřívací první čtvrtině přišel skvělý nástup orlovských hráček. Výjimečný den měla hlavně rozehrávačka Zuzka Kubalová, která zkušeně držela míč, rozdělovala jej a společně s další mladicí Petrou Plaškovou brala na sebe střeleckou zodpovědnost. Hráčky také úspěšně praktikovaly zónovou obranu, která, ač jim není příliš po chuti, přináší výsledky, což je hlavní. A kýžený efekt přinesla i v Kyjově.

„Holky zónu moc rády nehrají, ale zase ji ovládají možná jako jediné v naší soutěži. Do budoucna se na tom dá stavět,“ míní Wlach. Jeho svěřenkyně si držely bezpečný odstup od domácího týmu prakticky až do konce a po vítězném klaksonu z nich mohla spadnout nervozita, způsobená realitou záchranářských bojů. „Družstvo se teď musí popasovat se situací, kdy mu chybí starší zkušenější hráčky a důležité role v družstvu přebírají mladé. V Brně i Kyjově to dokázaly a to je velmi pozitivní do další práce. Holky se mohou stále zlepšovat, což je dobře,“ zakončil trenér Wlach.

Čtvrtiny: 20:17, 8:16, 12:19, 20:18. Rozhodčí: Jand a Šabatka, trestné hody: 16/8:24/11, trojky: 2:8, fauly: 20:13.
Orlová: Z. Kubalová 22, Plašková 21, Janáková 5, Sadrievová 5, Koleňáková 4, Veselá 8, Němcová, J. Kubalová 5. Trenér: Radek Wlach.