Že nevíte, co to synchronizované bruslení je? Nevadí, zde je stručný popis jednoho z nejrychleji se rozvíjejících týmových sportů. Nejmladší krasobruslařská disciplína, uznávaná Mezinárodní bruslařskou unií (ISU), se začala jezdit na sklonku milénia. První mistrovství světa v synchronizovaném bruslení proběhlo v roce 2000 v USA, výhledově se toto sportovní odvětví snaží zařadit do rodiny olympijských sportů (nejspíše v roce 2014).

Popularita tohoto druhu bruslení stoupá po celém světě a dnes již existuje přes 375 týmů z 24 různých zemí, které synchronizované bruslení provozují.
Stejně jako v krasobruslení se i synchronizovanému bruslení věnuje větší počet dívek a žen než chlapců a mužů. Minimální počet bruslařů, či spíše bruslařek, bývá dvanáct, obvykle se však jezdí v šestnáctičlenných složeních.

Závodí se v osmi věkových kategoriích. Toto bruslení vyžaduje preciznost a jednotnost všech členů formace. Vyvážený program se skládá z řad, bloků, kruhů, větrníků apod. Týmy jsou hodnoceny rozhodčími za zařazené prvky, rychlost jejich provedení, obtížnost programu a další komponenty.
Třináctiletá Marie Šidlová z Orlové se k tomuto sportu dostala relativně nedávno – teprve v srpnu si poprvé vyzkoušela, jak by jí vyhovoval. Do té doby byla členkou orlovského krasobruslení.

Bruslit začala v osmi letech. „Tenhle sport mě zaujal, takže jsem s rodiči pátrala, kde bych jej mohla provozovat. Na orlovském zimáku to už totiž nešlo, nedostala jsem ani možnost tréninku,“ přiblížila šikovná bruslařka. Problém byl v tom, že nejbližší oddíl, který se synchronizovanému bruslení věnuje, je až v Brně.

Orlovská závodnice proto jednou týdně do Brna dojíždí na secvik s ostatními, zbytek tréninků probíhá v Havířově pod vedením trenérů Antonína Procházky a Marie Vašíčkové z AZ Havířov. „Proto bych jim chtěla touto cestou poděkovat, protože najít volné ledové plochy na Karvinsku je docela obtížné,“ dodala nadějná krasobruslařka.

V Brně je členkou hned dvou týmů. S týmem mladších žaček pod pracovním názvem Bublinky, získala dvě druhá místa v závodech Českého poháru, s druhým týmem žaček s označením Vločky, získala rovněž dvě druhá místa v Českém poháru.

Stříbrnou medaili pak talentovaná bruslařka získala i na nedávném mistrovství republiky, které proběhlo v Praze, a to v kategorii žaček. Na to, že se synchru věnuje pouhých pět měsíců, se jedná o velký úspěch této drobounké dívky z Orlové.