Jaké jsou změny v jednotlivých etapách, kdo všechno se objeví na startu a jaké týmy přislíbily účast? Na to jsme se zeptali nestora tohoto cyklistického klání, ředitele závodu Miroslava Koláčka.

Začněme tím nejdůležitějším. Kdy se závod pojede, v kolika etapách a kde přesně?

První etapa bude odstartována 1. května ve 12 hodin. Jako již tradičně je tento start plánován v areálu Elektrárny Dětmarovice. Rovněž druhá etapa se jede každoročně kolem Lichnova. Tady je plánován start na 2. května, rovněž v pravé poledne. Na třetí etapu, kterou vlastně tvoří časovka jednotlivkyň, se všichni přesuneme do polské Kuznie Raciborské. Tato časovka je naplánována na 3. května od 9 hodin. Ještě týž den odstartuje v pět odpoledne etapa číslo čtyři, která se pojede v družebním městě Czechowice-Dziedzice. Na poslední pátou etapu se mohou příznivci cyklistiky přijít podívat 4. května k nám do Orlové. Start je stanoven na 11 hodin od Městského úřadu v Orlové-Lutyni.

Kolik kilometrů čeká závodnice v tomto ročníku?

Počkejte, mám tady s sebou přesný kilometrovník. Takže – první etapa měří 102,6 km, druhá 125,8 km. Časovka v Polsku se jede na vzdálenost 18 km. Čtvrtá etapa měří 66,7 km a konečně poslední má 100,2 km. Dohromady tedy závodnice čeká 413,3 kilometrů nelehkým terénem.

Je i letošní závod započítáván do Světového poháru?

Samozřejmě. Zařazením tohoto závodu do Světového poháru získalo celé klání na atraktivitě a zaručuje i velkou konkurenci světových špiček. Proto k nám cyklistky pořád jezdí.

V jaké fázi jsou přípravy na závod?

Startujeme za necelý týden, takže nyní už spíše dopilováváme a dotahujeme drobnosti. Musíme zřídit přijímací kancelář závodu, ubytovat jednotlivé závodnice a jejich doprovod.

Celý rozhovor si můžete přečíst v zítřejším vydání karvinského Deníku