Obhájci loňského titulu a dalších třech předchozích – hráči Baníku OKD Karviná – mohou dnes ve večerních hodinách definitivně rozhodnout o svém dalším titulu mistrů republiky.


Ten letošní by byl sváteční jubilejní a historický. Desátý. Této mety se totiž kromě Dukly Praha nepodařilo žádnému z českých ani slovenských celků v bývalé federální lize dosáhnout.


„Já i kluci cítíme, že můžeme být součástí něčeho velkého a že se skutečně můžeme zapsat do historie nejen karvinské klubové, ale i české házené. Samozřejmě uděláme vše pro to, aby se nám to podařilo. Jedná se ale o finále a já očekávám, že se Zubří do třetího zápasu vrhne po hlavě. Stejně jako to udělalo už v prvním utkání,“ míní kouč Baníku Rastislav Trtík, který se v případě vítězství může také zapsat do myslí karvinských fanoušků. A to jako kouč, který od svého příchodu na lavičku Baníku vyhrál úplně všechny zápasy!


Zubří v prvním duelu na domácí půdě hodně kousalo. Během první půle vedlo, Karviná v krizových chvílích zabrala a brankové manko dotáhla. „I s podporou našich fanoušků, kteří byli důležitým elementem v tomto i dalších zápasech,“ připomněl Trtík.


Ve druhém utkání už Zubří nevedlo výrazně vůbec. To spíše Karviná byla maličko nervózní, ale po přestávce zápas jasně ovládla. Bude mít do třetice už výraznou převahu?


„U nás jsme to strhli na svou stranu znovu kolektivním výkonem. Každý z hráčů má v týmu určitou roli, kterou si perfektně plní. Je velice důležité, že se tady utvořila skvělá parta, že jako parta vystupujeme na hřišti a dokážeme nahradit výpadky či slabší dny jedinců týmovým výkonem,“ vyzdvihl hlavní přednost karvinského celku jeho trenér.


Samotní hráči jsou v laufu a poukazují na podporu svých fandů. „Možná si to fanoušci ani neuvědomují, ale pro nás jsou hrozně důležití. Je to jedna ze dvou postatných věcí našeho výkonu. Tou druhou je týmová práce,“ upozornil Trtík.


Ten bude opět spoléhat na konstantní výkony svých brankářů. Jak Marjanović, tak Mrkva si zatím v play off nevybrali slabší chvilku a chytají parádně. Dnes mohou své veledílo dokončit. Také hráči v poli odvádí spolehlivé výkony. Plní taktické pokyny, dřou v obraně, dřou v útoku. To jim vyneslo vedení 2:0 na zápasy.


Naopak Zubří ve finále poněkud nezvládá situaci celoročního snažení. Přetíženost klíčových hráčů je znát. Celou sezonu a hlavně nejdůležitější boje ve vyřazovací části zvládá jen ustálené procento zuberského kádru. Také úspěšná mládežnická generace zuberského klubu už toho musí mít ve finále „plné kecky“. Hraje nejen za A tým, ale i za juniorku ve II. lize, někteří dokonce za dorost. To se pak fyzicky nedá utáhnout. Zubřané nejsou žádní Supermani.


„V tomto ohledu si i já myslím, že trenér Hargaš asi přecenil své stěžejní hráče. Prostě to se silami neukočírovali, a tak se uchýlili k jiné taktice – výmluvám na rozhodčí a pak na zranění. Ale to není naše starost. Naší snahou je, abychom dotáhli do zdárného konce obrovskou šanci, která se nám naskýtá. V tomto složení hraje kádr možná naposledy. Hráči si to uvědomují a chtějí společně něco velkého dokázat,“ burcuje Trtík.


Dnešní utkání v Zubří začíná v 18 hodin. V případě úspěchu Zubří se další zápas hraje už ve středu v karvinské hale házené, v opačném případě bude Karviná slavit. A zase venku!