Obhájci házenkářského prvenství z Karviné se v pondělí ověnčili desátým titulem mistrů republiky.Karvinští i zuberští házenkáři nabídli televizním divákům strhující podívanou.

Šlágr, jak má být


V pondělním třetím finále svedli házenkáři Baníku strhující podívanou s mladým týmem domácího Zubří. Nervydrásající koncovku rozstřihlo až prodloužení, v němž měl navrch jednoznačně Baník.


Domácí se drželi hlavně zásluhou uzdraveného Martina Hrstky. Do utkání zasáhl i Randýsek. Trenér Baníku Rastislav Trtík správně tušil, že oba borci už do hry naskočí. „Předpokládal jsem to, znám trenéra Hargaše. Pro Zubří to byla navíc poslední šance,“ nebyl překvapen nasazením obou hráčů kouč Baníku.


Zubří také zásluhou obou svých klíčových hráčů smazalo v úvodu náskok Baníku a po přestávce se znovu díky nim dostalo do vedení.
Ještě čtyři minuty před koncem druhé půle vedli domácí po šňůře tří branek M. Hrstky 25:23, ale Karviná zabrala a i přes nepřízeň arbitrů, kteří jí vyloučili střelecky disponovaného Kuza, srovnala.


Mrózek mohl dokonce soupeře dorazit vítěznou sedmičkou, ale neproměnil ji! Na druhé straně se totéž „povedlo“ Štěpánu Krupovi. Jeho sedmičku vyrazil famózní Marjanović. „Chtěl jsem to klukům vrátit. Celý zápas přede mnou v obraně pracovali poctivě a teď byla řada na mě,“ zářil Nemo po utkání.


Drama, nervy, emoce

Celek Baníku střelecky táhl ukrajinský legionář Andrej Kuzo. Dal devět gólů, držel Karvinou nad vodou v pravých chvílích. Proměňoval důležité sedmičky. V závěru byl ale vyloučen po červené kartě.


„Závěr jsem sledoval zpoza zábradlí mimo palubovku a byly to nervy! Nakonec to kluci doklepali a já jsem strašně šťastný, že se mohu s Karvinou a tímto týmem rozloučit tím nejlepším možným způsobem,“ hodnotil po utkání usměvavý Andrej Kuzo, jenž po sezoně přestupuje do rakouského Bregenzu.


Posledních pět minut základní hrací doby bylo skutečně hektických a oba tábory nabídly divákům, kteří sledovali děj u televizních obrazovek, neskutečnou podívanou.


„Bylo to skutečně vyvrcholení celé série. Finále jak má být,“ rozplýval se Pavlíček. Právě on byl hlavním aktérem situace z 56. minuty, kdy zastavil brejk Miky, kterému se jako zorro mstitel vrhnul na pomoc domácí Andrej Titkov. Strkanice se nevyhla ani oběma gólmanům.


„Emoce plály, ale to je v tak vyhecovaném utkání normální. Žádné brutální zákroky vidět nebyly,“ zůstal po zápase klidný i Ivan Hargaš, trenér Zubří.
Ten spíše poukázal na jiný problém. „Naši mladí nezvládli koncovku utkání hlavně psychicky. Ještě nedozráli do situace, aby takový zápas dotáhli do vítězství. Škoda, že už nedostaneme možnost k nápravě. Myslím ale, že určujícím kritériem série byly výkony brankářů a karvinský Marjanović byl o něco lepší než náš Krupa,“ hodnotil Hargaš, který dokázal svou systematickou prací tým Zubří vytáhnout téměř na vrchol domácí klubové scény.
Na ni se ale vydrásal Baník s Rastislavem Trtíkem. Ten zvládl stěžejní momenty zápasu s bravurou. V prodloužení baníkovci zavřeli své brankoviště. Zubří nedalo osm minut ani gól! Málokdy vídaná situace.


Právě v prodloužení rozhodly zkušenosti Baníku z těžkých pohárových bitev. „Pracovali jsme v celém play off výborně. Teď bezprostředně po utkání je mi líto, že s týmem nemohu pracovat dál, ale už jsem dal své slovo Prešovu,“ konstatoval po zápase mistrovský trenér Baníku, který, jak známo, odchází po sezoně do Prešova.


Famózní Trtík

Trtík během svého necelého čtyřměsíčního působení neprohrál s Karvinou jediný zápas! S takovou bilancí se nemůže vytasit ani legendární hokejový trenér NHL Scotty Bowman.


Trtík zároveň vyzdvihl práci svého kolegy na lavičce Zubří a tým samotný. „Hluboce smekám před týmem Zubří, který předvedl fantastický výkon. I díky němu mělo finále nadprůměrnou kvalitu a byla radost sledovat, jak během sezony roste,“ poznamenal.


Slova obdivu měl však také pro své svěřence. „Utvořili jsme vynikající partu a já jsem unešen prací našeho kolektivu. Základními devízami byl týmový duch, bojovnost a nasazení. Dneska jsme se i ve spoustě oslabení (jedenáct – pozn. aut.) dokázali ubránit síle soupeře a dotáhli duel do vítězného konce. Právě v ubráněných přesilovkách Zubří bych viděl rozhodující okamžiky třetího zápasu,“ mínil Rastislav Trtík.