Proč se tak stalo? „Skoro šest let jsme slýchali ze strany Evropské házenkářské federace, že máme vydržet, že doba, kdy bude účast v této soutěži pro kluby rentabilní, se už blíží. Ona se ale blíží každý rok a výsledek se nedostavuje. Naopak se jen zpřísňují požadavky ze strany EHF. Lze to proto brát tak, že nám zkrátka došla trpělivost,“ komentoval stanovisko vedení klubu manažer Baníku Miroslav Pelech.


„Nejspíše ale nebudeme sami a v dohledné době se k nám přidají další ekonomicky podobně situované kluby jako my. Liga mistrů totiž skutečně začíná být soutěží pro deset vyvolených a i ty už se pomalu bouří a chtějí zakládat vlastní soutěž. A to je samozřejmě špatně,“ dodal.


Investice do LM se nevracejí


Protože profit pro karvinský klub z milionářské Ligy mistrů nebyl v posledních letech veškerý žádný, odmítají Karvinští nadále sehnané peníze rvát do chřtánu EHF a raději je investují do vlastního klubu.


„Pokud budeme chtít hrát v budoucnu evropské poháry, tak se budeme muset dohodnout s našimi obchodními partnery na tom, že peníze, které do pohárů investují, se jim taky nemusejí vrátit. Za to, že se budeme moci setkávat s těmi nejlepšími, tvrdě zaplatíme a sportovní konfrontaci budeme muset vykoupit množstvím finančních prostředků, které spolkne EHF. Je to sice divné, ale tak to prostě dneska funguje. My musíme rozpočet na Ligu mistrů naplánovat hlavně na tuto bohulibou činnost ve prospěch Evropské házenkářské federace,“ krčí rameny Pelech. Teď je ale otázka, zdali sponzoři a partneři Karviné budou chtít tyto finanční prostředky investovat tímto způsobem…


Přešlapování na místě


Neúčast Karviné v Lize mistrů je tedy jasná a je to velká škoda, nicméně co se dá dělat. „Kdyby člověk aspoň viděl nějaký nárůst snahy ze strany EHF o zlepšení finanční situace, tak by to třeba ustál, ale my opravdu šest let trčíme na jednom bodě a neděje se nic,“ podivoval se Pelech.


„Kdybychom třeba jeden rok dostali zpět 500 tisíc korun, další rok 800 tisíc a třetím rokem byla návratnost milion, tak si řekneme, ano, má to smysl, někam se to hýbe. Ale ono je to o tom, že kluby jako my neustále jen investují a investují,“ rozhorlil se manažer karvinského klubu.


„V poslední sezoně to byla třeba jen palubovka. I když jsme měli novou, museli jsme zaplatit modrou, aby byla všude stejná a aby to bylo marketingově zajímavé. Jenže ono je to marketingově zajímavé jen pro EHF. To je nelogičnost. EHF vám řekne, že je to kvůli tomu, aby se produkt, čili házená, zkvalitnil. Jenže on se zkvalitnil a další sezonu nevyprodukoval o nic víc, než roky předtím. Zřejmě to byla investice pro to, aby si někteří čelní představitelé EHF přerozdělili další finance od klubů, nebo já nevím,“ kroutil hlavou Pelech.

Počínání EHF postrádá logiku


Druhou věcí uplynulé pohárové sezony byla skutečnost, že teprve když se kluby přihlásily do Ligy mistrů, bylo jim řečeno, že se musí při výjezdech k soupeřům postarat samy o sebe včetně ubytování. Domácí klub nebyl povinen něco zajišťovat.


„To je další nelogičnost. Pro nás to znamenalo pětinásobný nárůst investic. My asi těžko budeme schopni zajišťovat marketingově hotely v Paříži nebo Moskvě. My jsme schopni se domluvit s nějakým naším hotelem u nás na jejich reklamním vstupu, zkvalitnit servis pro soupeře, který přicestuje k nám tak, aby byl spokojen. To umíme. Ale proč proboha musíme cpát zbytečně peníze do cizích organizací? Věci, které byly zaběhnuté dříve ke spokojenosti všech teď stojí několikanásobně více a ke spokojenosti nikoho,“ nechápal Pelech počínání EHF a aby přiblížil tento absurdní model i laikovi, uvedl příklad.


„Třeba německý Kiel si výjezd k nám vyřeší tak, že zadá požadavek německé reklamní agentuře. Ta osloví českou zprostředkovatelskou reklamní agenturu, třeba v Praze, ta zase osloví další agenturu v Ostravě a ta osloví hotel Atom. Takže ačkoliv my jsme schopni zařídit vše potřebné v hotelu Atom řádově za 40 tisíc, tak Kiel v konečném efektu zaplatí 120 tisíc. Jen proto, že to šlo přes nějaké tři další subjekty. A my přijedeme do Barcelony a taky zaplatíme 120 tisíc. Přijedeme do Moskvy, zase zaplatíme 120 tisíc. Takže v tom je ta nelogičnost. Stálo nás to nehorázné peníze,“ ulevil si Miroslav Pelech s tím, že tyhle záležitosti Karviné v příštím nepohárovém ročníku rozhodně chybět nebudou.


Jenže hráčům zase budou chybět zkušenosti z těžkých pohárových bitev, které Baník pravidelně zúročoval ve finálových bojích play off o českého mistra. A to může příště hrát podstatnou roli.