V polovině června proběhlo otevřené Mistrovství Evropy v bojových uměních organizace IMAF (International Martial Arts Federation) v polských Myslowicích. Na tomto velmi kvalitně obsazeném turnaji se utkalo více jak 150 borců z jedenácti zemí v disciplíně kata, kata se zbraní, synchron kata, kickbox Semicontact a Light contact, kumite sanbon a ippon, ju-jutsu/ju-jitsu/jiu-jitsu.

Kromě evropských zemí jako Německo, Belgie, Španělsko, Rumunsko, Maďarsko, Anglie, Ukrajina, Česko a Polsko startovaly na turnaji také zástupci exotických zemí jako Indie nebo Írán. Na turnaji reprezentovali české barvy borci karvinského Survival & Kung Fu Clubu (SKCK), kteří působí pod SOŠ Ochrany osob a majetku v Karviné. Dále se na turnaji představily i klub Kung Fu HTK z Dolní Lutyně a Chan Shaolin Si Kung Fu Krnov.


Senioři karvinského týmu ve složení kapitán Martin Řezák, Matej Pella, Michal Vojtek a Pavel Pokorný tvořili spolu s Monikou Plánkovou z krnovského klubu reprezentační družstvo pro kategorii light contact. „V této disciplíně jsme startovali poprvé a navíc kromě Martina Řezáka s relativně ještě nezkušenými borci, kteří jsou v klubu teprve druhým rokem,“ podotkl hlavní instruktor klubu Jaroslav Szweda.


I tak se Karvinským povedlo obsadit pěkné čtvrté místo z celkových sedmi družstev, což je velký úspěch, vezmeme-li v potaz polské pojetí light contactu, které v českých končinách je považováno spíše za full contact, tedy nejtěžší varinatu boje. „Naši polští protivníci byli evidentně dlouhodobě připravování na full contact a thai box, pouze si trošku upravili repertoár technik, takže o rádoby nechtěná kolena nebyla nouze a tvrdost jejich technik rozhodně neodpovídala pojetí light,“ podotkl Szweda.


Samozřejmě Karvinští bedlivě sledovali své možnosti a v případě zranění či rozhodnutí závodníka vzdát se ihned reagovali. „Například Martin po tvrdém directu, který inkasoval v sobotu, již nebyl druhý den schopen nastoupit do bojů o třetí a čtvrté místo. Naštěstí i na Polácích se podepsal první den, takže do toho druhého taky nenastupovali v plném počtu a ideálním zdravotním stavu. Pro zajímavost tuto disciplínu vyhrál národní tým Íránu,“ upřesnil Jaroslav Szweda.


Junioři soutěžili v disciplínách kata beze zbraně a semicontactu. Rozhodně se ukázali jako zkušení borci. V semicontactu získali Lukáš Kormanec ve váze do 60 kg a Michal Szweda ve váze do 55 kg shodně zlaté medaile. Další závodníci Marek Szweda (3. místo) a Denis Pyszný (4. místo) se v semicontactu do 55 kilo rovněž neztratili. V disciplíně kata si vybojoval Michal Szweda za bezchybně zacvičenou formu stylu draka bronzovou medaili.


„Těmito závody jsme úspěšně ukončili letošní sezonu. Naším cílem je nyní pokračovat v poctivém tréninku a ostatních aktivitách klubu i v sezoně nadcházející,“ pověděl Jaroslav Szweda a stručně přiblížil organizaci karvinského klubu. „Sdružujeme současné i bývalé absolventy školy Ochrany osob a majetku, kteří mají možnost nadále udržovat kontakt se školou a předávat zkušenosti dalším generacím svých kolegů. Mezi juniory se najdou rovněž budoucí studenti této školy, kteří jsou navíc dobře připraveni na přijímací talentové zkoušky na této škole. Díky pestrosti naších aktivit, které nesouvisí pouze s tréninkem bojových umění, ale zahrnují i střeleckou přípravu a akce v horách si mladí adepti třeba v budoucnu vyberou povolání blízké těmto aktivitám a uplatní se kupříkladu u Policie ČR,“ konstatoval Szweda. Případní zájemci naleznou více informací na internetových stránkách: www.skck.wz.cz.