V sobotu 7. června proběhlo již třetí kolo Českého poháru v turistických závodech. Zúčastnili se jej i orlovští závodníci. Pořadatelem závodu byl tentokrát skautský oddíl Psohlavci z Uherského Hradiště. Závod se konal v nedalekém Břestku, na těžkých tratích s velkým převýšením (200 m žactvo a 400 m dorost a dospělí).


Vinou stavitele žákovské trati, který prohodil první úsek azimutových úseků mladšího a staršího žactva došlo k problému, který musela řešit jury. Ta dospěla k názoru, že bude nutno anulovat bodové výsledky mladšího žactva a starších žákyň. Pořadí tedy zůstalo, ale body do Českého poháru se v těchto kategoriích nezapočítávaly. Rovněž nebylo možno započítat body do soutěže družstev žactva, takzvaného Bílého poháru.


„Musíme teď čekat na Mistrovství ČR, které se koná o tomto víkendu v Ivančicích u Brna. Když zopakujeme náš výkon z prvního kola Českého poháru v Bohumíně, můžeme zvítězit a to by bylo již po jedenácté od roku 1994, kdy tato soutěž na podobné úrovni vlastně začínala,“ ohlédl se krátce do historie vedoucí orlovského oddílu Jiří Vilhelm.


Z jeho svěřenců si v Břestku postup na Mistrovství republiky zajistila v kategorii žákyň do 10 let Magdaléna Gencová, v žactvu 11-12 let Ondřej Genco, Jana Zázvorková a Kateřina Ferdiánová, v žactvu 13-14 let Lucie Loučímová, Karel Podlesný a Daniel Novotný a mezi dospělými nad 35 let pak Petr Kohut.


Je obdivuhodné, jak Orlová s tak úzkým kádrem závodníků dokáže porážet mnohem početnější kolektivy. Například TOM Divočáci z Frýdlantu n. O. disponuje osmdesátičlennou základnou, a tak může bez problémů postavit do závodů několik družstev. Ani to však na turistický oddíl mládeže z Orlové nestačí.


„Je pravda, že během hlavní sezóny nám hodně dětí přeruší činnost. Problém vidím v tom, že někteří rodiče si pletou oddíl zabývající se výkonnostním sportem se zájmovým kroužkem, kde se děti chodí vyloženě bavit. To není náš případ. Tréninky sice nejsou o nic tvrdší než v jiných sportech, přesto se nedají srovnávat s běžnou tělesnou výchovou na základních školách, kterou musí zvládnout i méně sportovně nadané děti. Ty u nás pak většinou nevydrží. Ti nejlepší však zůstávají a pokračují v činnosti. Konečně – výsledky hovoří za nás,“ rekapituloval Jiří Vilhelm.