Jednalo se o teprve druhé moravské mistrovství (to první proběhlo před rokem v Karviné), jelikož sambo jako samostatné sportovní odvětví je v České republice teprve v plenkách a kromě severomoravského regionu nenabízí v samostatných krajích zrovna přehršli oddílů, které by se mu věnovaly.


Přesto se poslední dobou díky množství organizovaných akcí postupně dostává do povědomí široké sportovní veřejnosti. „Dá se říci, že sambo se prosazuje díky práci pana Bosáka, prezidenta Moravského svazu sambo a člena výkonného výboru Českého svazu, který jej nejvíce propaguje,“ zmínil přínos důležitého muže Jan Paldus, předseda pořádajícího HP Martial Gym Doubrava a zároveň místopředseda Moravského sambistického svazu.


Bosák, který vede nejúspěšnější klub v republice Combat Sambo Sokol Moravská Ostrava, se už více než čtyři roky angažuje i v českých reprezentačních družstvech, se kterými dokáže z vrcholných šampionátů přivážet medaile. Je spoluzakladatelem Moravského svazu samba, kterému se v tomto regionu daří nejvíce a který zde sdružuje více podobných klubů jako je ostravský Sokol. Kromě Ostravy funguje na severní Moravě řada dalších oddílů, které se specializují na bojové sporty, potažmo sambo a jsou v nich hodně úspěšní – Doubrava, Karviná, Havířov nebo Frýdek-Místek.


„U nás v Doubravě je toto mistrovství druhým větším podnikem, který organizujeme. Tím prvním byl premiérový ročník O pohár starostky obce Doubrava a soudě podle výsledků, jsme na Moravě druhým nejúspěšnějším oddílem hned za Ostravou,“ mohl pochválit doubravské závodníky Jan Paldus.


Severní Moravě může v tomto ohledu konkurovat snad jedině Praha, ale ani ona nemůže sestavit tolik družstev, jako vyrovnané severomoravské celky. Protože je sambo nejvce podobné judu, prosazují se v něm nejvíce právě judisté. Poslední dobou se ale naučili pozitivně vnímat tento sport i zastánci jiných úpolových sportů. Třeba grappling se už dnes stává pomalu nedílnou součástí tréninku borců, kteří praktikují vale tudo. „Pořád se ale máme co učit. Nedávno jsem se osobně zúčastnil přátelského mezistátního utkání Česko – Rusko a jen jsem zíral na ruské borce, v jaké rychlosti dokáží bojovat a provádět různé techniky. Zkrátka nám předvedli, co je to combat sambo. Ale není se co divit, Rusové sambo vymysleli, je to jejich sport,“ přiznal Paldus, sám úspěšný závodník.


Pořadatelé z HP Martial Gym Doubrava si mohli o víkendu pochvalovat účast 78 závodníků. Jako první se ve velkém sále Národního domu rozjela disciplína grappling, což je boj, připomínající ze všeho nejvíce řecko-římský zápas, v němž se používá ke zdolání protivníka technik páčení, škrcení či držení. „Asi nejvíce se dají v grapplingu rozpoznat prvky ju-jitsu. Nejlépe to pojmenuji, když řeknu, že je to takové judo na zemi,“ přirovnal Miloslav Bosák.


Mistrovství začalo úsměvnou příhodou dvou malých chlapců, z nichž jeden nasadil druhému páku, až zmodral a na dotaz rozhodčího, zdali je to dobré, odpověděl klučina popravdě: „Ne“. A jelo se dál… Malí chlapci i v dalších kategoriích bojovali s velkým zaujetím, postupně přicházely na řadu starší a hmotnostně vyšší kategorie a souboje, které zprvu dopadaly jednoznačně 2:0 na zápasy, gradovaly. Své umění pochopitelně předvedli i junioři a senioři a také ženy, respektive dívky, které kvůli nedostatku soupeřek bojovaly prakticky pořád proti sobě.


Pak už přišly na řadu boje ve sportovním sambu a combat sambu. Tady už nabíraly jednotlivé zápasy na obrátkách, především v dospělé kategorii. V nich se už mísí styly veškerých bojových sportů, jako je judo, karate, box a další. „Je to ulimátní styl, kde jsou dovoleny veškeré kopy a údery. Samozřejmě v chráničích,“ podotkl předseda domácího klubu z Doubravy a hlavní organizátor akce Jan Paldus.


Supervýsledku dosáhl na mistrovství karvinský judista Mirek Tamáš, který mimo jiné pomáhá sousednímu Havířovu vybojovat extraligu družstev. V Doubravě obsadil ve sportovním sambu i combat sambu shodně první místa. Ve sportovním sambu vyhrál svou váhovou kategorii do 68 kg, v combat sambu obsadil váhu do 74 kilo a vyhrál i tam. Stal se tak po zásluze mistrem Moravy v obou disciplínách.

Pořadí družstev: 1. Sokol Sambo Ostrava, 2. HP Martial Gym Doubrava, 3. Sambo Havířov, 4. Sambo Čechovice, 5. Kmec Team, 6. MSK Sambo Karviná, 7. MSK Orlová, 8. Púchov (Slovensko), 9. Brno.