Začátkem června se v lesnickém areálu v jihomoravském Bzenci-Přívoze konal čtvrtý ročník letního srazu zimních táborníků, na který se sjelo 50 účastníků Klubu českých turistů z celé Moravy a také několik turistů z Prahy.


První den v pátek se vybudoval tábor, postavily se stany a následovala volná zábava. V sobotu vyrazili turisté na trasu přes bzeneckou pískovnu, do národní přírodní rezervace Váté písky, na nichž roste vzácný kavyl, známý jako fousatá rostlina.


„V místě zvaném Váté písky to skutečně vypadá jako písečné duny na Sahaře, určitě to stojí za to vidět,“ podotýká sám Čigelský. Výprava pak pokračovala Dolnomoravským úvalem dál. „Došli jsme až k meandrům řeky Moravy, přesně k místu, které jako jediné na této řece není regulované. Příroda si tam zkrátka dělá, co uzná za vhodné. Na jedné straně nanáší písek až do výšky patnáct metrů, kdežto na straně druhé je klasický plochý břeh. Dosud jsem nic podobného ještě neviděl,“ sdělil nám Josef Čigelský.


Turisté pak dorazili až do Rohatce, odkud se vlakem dopravili zpět do Bzence. Pak se někteří přesunuli do hospody, aby sledovali fotbalový zápas Mistrovství Evropy. „Vyšlo nám počasí, déšť se spustil až v neděli v době, kdy se odjíždělo,“ uzavřel karvinský turista.


Ten se jako člen Klubu českých turistů – výboru oblasti Moravskoslezské, zúčastnil ve středu 11. června oslav 120 let od založení Klubu českých turistů. Slavnostní akce se konala na den přesně od vzniku ustavující schůze KČT. Ve středu 11. června roku 1888 totiž tato organizace vznikla.
Do hlavního města přijalo pozvání přes 100 hostů, pro které byly speciálně otevřeny neveřejné prostory Betlémské kaple, které si účastníci oslav mohli prohlédnout.

Více v dnešním vydání Karvinského deníku