Proč? Poněvadž Sokol v příští sezoně konečně obsadí mužskou soutěž v oblastním přeboru, ve kterém se budou v dospělé kategorii rozkoukávat někteří bývalí mládežníci klubu a k tomu samozřejmě potřebuje Sokol ještě udržet obě ligové soutěže juniorů a kadetů, aby kontinuita směrem k A týmu mužů na kvalitní úrovni mohla pokračovat. „Pokud chceme zvednout úroveň basketu ve městě a já věřím, že všichni v klubu tento cíl máme, pak bychom měli hrát v mládežnických kategoriích druhé a v kategorii mužské nejhůře třetí nejvyšší soutěže. I to ale můžeme časem překročit. První epochu – nastartování procesu samotného už máme za sebou, nyní se musíme etablovat na české basketbalové mapě a to potrvá ještě déle než etapa číslo jedna,“ vyhlásil strategický plán čelní představitel košíkové v Karviné Roman Hamrus.


Ten teď sedí za stolem doslova zavalen množstvím dokumentů, nutných k vyřízení administrativních záležitostí. „Teď v létě nás čeká nesmírné množství papírování, pro mě osobně je to nejhorší období sezony. Určitě těžší, než trénovat tým a připravovat jej na zápasy. Ale je to nutnost,“ nechal se slyšet hlavní kouč juniorů a předseda basketbalového klubu Roman Hamrus. „Budeme teď honit současně tři zajíce najednou, ale jinak to nejde, někteří hráči si patrně neodpočinou, nejdříve až v červnu 2009, ale dali jsme se na vojnu, tak musíme bojovat. Minimem, vlastně nutností, je se třikrát udržet a plynule pokračovat v nastoupeném trendu,“ dodal.

Basketbalisté stojí před rozhodující sezonou

A jaké jsou prognózy? Ligová sestava U20 by měla nastupovat v tomto složení: pivoti J. Wisla (198 cm), M. Bahník (191), T. Kristián (196), J. Skopal (hostování z Orlové, 192), křídla T. Hamrus (190), T. Micza (191), T. Skokan (188), M. Wiglasz (184), D. Svěchota (hostování z Krnova, 183, jeden z nejlepších trojkařů uplynulé sezony v U18), M. Honajzer (nový přestup BK Poruba, 185), rozehrávači J. Odehnal (184), D.Čempel (hostování z Orlové, 187), D. Stolarz (177). „V týmu si zahrají ještě alespoň tři junioři z družstva U18. Zvlášť na perimetru budeme velmi silní, neboť příchod tří dalších hráčů na křídla a rozehrávku zvýší konkurenci v sestavě. Tréninkový proces bude probíhat souběžně s muži, ale uvidíme, jak to bude pod košem, neboť kolize termínů U20 a U18 neumožní vždy start našich robustních, ale mladších pivotů z U18. Přesto jiný cíl než loni – postup do finálové prolínačky si dát nemůžeme,“ podotkl trenér týmu Roman Hamrus, který jej povede společně se svými asistenty Petrem Šupolem a Janem Štrbou.


Taktéž ligová sestava U18 bude hrát příští sezonu ve složení: pivoti P. Sodomka (196), O. Majerik (198), P. Mosler (195), M. Bruncko (přestup z Dolného Kubína, 196), M. Tesař (192), K. Šeda (187), křídla T. Salamon (178), M. Surmaj (181), J. Horváth (182), T. Hadinec (178), R. Žakarovský (přestup z Orlové, 181), L. Glac (přestup z Orlové, 186), M. Neškera (přestup z Orlové, 185), F. Raszyk (187), rozehrávači L. Oswald (190), R. Mairinger (177), A. Weigl (182), R. Staněk (172). Tým povede trenér Petr Sodomka se svými asistenty P. Krutinou a M. Labudkem. „Tady by naopak měla být naše síla právě pod košem, zvláště pak, pokud již bude moci od září nastoupit i Michal Bruncko, který ze Slovenska přestupuje k nám. Už má schválen přestup na karvinské gymnázium, ale další právní aspekty se řeší,“ objasnil Hamrus.


Zároveň upozornil na dobrou spolupráci s okolními oddíly, zejména Orlovou a pak i Havířovem. „Mimokarvinští hráči samozřejmě budou plnit své povinnosti i ve svých mateřských klubech, nicméně nás těší zájem těchto klubů posílat své kvalitní hráče k nám, aby se adaptovali v silnější konkurenci. Taktéž my vítáme zvýšení své síly v celostátních soutěžích. Doufáme, že schopnosti a zkušenosti těchto hráčů a já věřím, že i kvalitní trénink v jejich klubech, pro nás bude přínosem. Je důležité, že obě družstva U20 i U18 mají pevný základ a jsou vždy vhodně doplněna a osvěžena novými hráči,“ hodnotil nejsilnější mládežnické celky Roman Hamrus.


Sestava žáků U14 bude letos hrát oblastní přebor. Základem jsou žáci ZŠ Majakovského, které trénují R. Maňásek a J. Zimčík. Sestava U12, tzv. starší minižáci, si zahrají rovněž oblastní přebor. Také zde jsou hráči z karvinské ZŠ Majakovského, kde je vedou trenéři P. Šupol a D. Stolarz.


„Co se týče mužů, na základě velice složitých jednání jsme nakonec zakotvili v kraji a přeskočili jsme sdružený meziokresní přebor, tedy poslední možnou soutěž vůbec. Krajský svaz měl zájem na vytvoření silné soutěže, své výkladní skříně - oblastního přeboru. V něm by mělo nakonec startovat 13 účastníků, mimo jiné i mladí muži U20 z dalších okolních měst. Naše mužstvo bude tvořeno hráči U20, U18 a muži, kteří v poslední době hráli právě sdružený meziokresní přebor. Doufám, že se brzy adaptují,“ přál si na závěr Roman Hamrus, který tento celek povede se svým kolegou L. Drobkem.