Házenkářská Karviná získala do svých řad velkou posilu

Měsíc v nové roli má za sebou čtyřnásobný mistr republiky a bývalý český reprezentant Roman Farář. Už jej nebudeme vídat v roli aktivního hráče a hecíře mužstva. Nyní bude Farář sedávat na lavičce coby novopečený vedoucí mužstva a také v klubové kanceláři na židli, určené sekretáři Baníku.

Získal pět titulů
Farář se vryl karvinským divákům, a nejen jim, do paměti jako jeden z nejužitečnějších hráčů, jací v novodobých dějinách české házené vůbec běhali po ligových palubovkách. Jako kapitán přivedl svůj milovaný Baníček ke třem titulům mistra republiky v řadě (2000-02), o dva roky později, kdy působil v Rakousku, si odskočil na poslední zápas finálové série z rakouského Kremsu, aby Karviné pomohl a získal titul s číslem 4. „No, to byla spíš taková legrace, ten titul si snad ani nemůžu započítávat,“ směje se ikona karvinského klubu. Poslední titul přidal v Itálii.


Mnozí z odborníků jej hodnotili jako výtečného obranáře a mistra černé práce, Farář byl ale také úžasně variabilní. Když byla nouze, zaskočil na jakémkoliv postu, hlavně při svých zahraničních štacích v Itálii, házenkářsky méně vyspělé zemi než je ta česká. „Je pravda, že jsem hrál skutečně všechny posty v poli. Kromě brankáře, do této role mě trenéři nikdy nenominovali,“ směje se karvinský srdcař.


Nástup do nových pozic
O jeho nové roli se vědělo zhruba od ledna. „Byla tady na stole nabídka od vedení karvinského klubu. Pan Halada se mě ptal, co se mnou bude po sezoně a já v tu chvíli už věděl, že nekonečná zranění mi asi těžko dovolí hrát ještě házenou na vrcholové úrovni. Za nabídku práce v klubu jsem proto rád,“ přiznal Farář.


Po neustálých problémech s odhozovou pravou rukou se přidaly zdravotní potíže s kolenem. Ta zranění mě zabrzdila. Kdybych byl v pořádku, mohl jsem ještě aspoň dva roky hrát. Teď už si střihnu sem tam nějaký post v tréninku. Na mistrovské utkání to už asi nebude,“ hlásí nový sekretář Karviné.
O návratu zpět do rodného města uvažoval s manželkou delší čas, vlastně poslední sezonu, kterou strávil v jihoitalském Fasanu. „Dcera Anežka půjde do první třídy, byl už nejvyšší čas na návrat,“ přitakal Roman Farář.


Nyní bude jeho pozice v klubu spočívat nejen v roli sekretáře, ale i vedoucího mužstva. Ze své pozice bývalého aktivního hráče by měl mít teoreticky blíže k postu vedoucího družstva než k roli sekretáře. „Ale je to taky nová práce, stejně jako administrativní záležitosti. Pomalu se do toho dostávám, asi jako v každé jiné profesi,“ usmívá se Farář.


Počítá s tím, že mu teď novináři budou volat častěji? „S médii jsem neměl nikdy problém. Kdo chce něco vědět, ať klidně zavolá,“ pravil donedávna ještě krajánek.


Titul za jeden zápas
Roman Farář se může chlubit spolehlivostí. Pokud jej nějaký klub angažoval, měl jistotu, že pronikne do první čtyřky. Farář a jeho spoluhráči nastartovali v Baníku zlatou éru karvinské házené, kdy pod vedením trenéra Ivana Hargaše získali tři tituly v řadě. Po nepovedené sezoně 2002/03, kdy skončil Baník čtvrtý a na rok přerušil své kralování tuzemské scéně, odešel na zbývající roky kariéry do zahraničí.


V rakouském Kremsu skončil čtvrtý a třetí, což byly pro provinční klub z malého městečka výborné výsledky. Hlavně první rok, kdy Krems postoupil z II. ligy. V Rakousku neochvějně vládne Bregenz, takže na mistrovské oslavy, natož s nováčkem soutěže, se nemohlo počítat. A tak si Farář, věrný klubista, v sezoně 2003-04 odskočil na jeden zápas zpět do Baníku, kterému pomohl po roce k návratu na výsluní.


Nejhůře čtvrtý
Mít Faráře ve svém kádru znamenalo, že tým se bude v ligové tabulce pohybovat nahoře. Přesvědčily se o tom ligové kluby z Itálie, kam karvinský odchovanec zamířil v roce 2005. Dva roky působil v Conversanu, jeden ve Fasanu. V Conversanu se už sice nepotkal se svým parťákem z Baníku, geniálním naturalizovaným Rusem Sašou Radčenkem, zato mu dělal společnost jiný kamarád z Karviné – Petr Kust. Hned první rok získal se svým novým týmem titul.


„V Itálii jsem se potkával i s Kamilem Heinzem, se kterým jsem poslední rok působil ve Fasanu. Saša Radčenko působil v Cassaranu, takže jsme to měli k sobě blízko. Všechny kluby leží na jihu Itálie. V Bologni byl zase Pavel Štefan, který také hrál kdysi za Karvinou,“ vybavil si dalšího parťáka z Baníku Roman Farář.


Češi dělali v Itálii své zemi dobré jméno. Farář druhým rokem v Conversanu skončil čtvrtý, pak si jej vyhlédl klub ze samého spodku tabulky – Fasano, které se v sezoně 2006/07 horko těžko zachraňovalo, ale i s ním skončil Farář v následující sezoně čtvrtý. „V klubu to brali jako obrovský úspěch a přemlouvali mě, ať zůstanu. Jsem rád, že jsem jim k tomu mohl přispět, ale teď i vzhledem ke zraněním přišel čas se rozloučit. Na pravé ruce mám problém s kloubem, nemohu ohnout jeden prst, tak nyní začnu novou životní etapu,“ uzavřel Farář své hráčské angažmá.


Zase se bude prát o titul
Společně s Farářem přichází do klubu nový trenér, mění se hráčský kádr. „Martina Kostelníka pamatuji ještě z doby, kdy hrával v Karviné. Budu se mu snažit co nejvíce pomoci svými zkušenostmi,“ konstatoval Farář. Z hráčů pamatuje už jedině Tomáše Heinze. „Ostatní kluci byli tou dobou, kdy já hrával za áčko, ještě v žákovských kategoriích,“ směje se novopečený vedoucí karvinského mužstva.


Neobává se Farář, který s Karvinou vždy válčil o tituly, že letošní sezonu bude muset klub ze svých cílů slevit? „Já myslím, že se zase budeme prát o titul. Důležité je, aby všichni lidé v klubu tvořili celistvý celek, jednu partu. Když budeme držet při sobě, navzájem si radit a podporovat se, a to se týká všech v klubu na různých pozicích, můžeme zase vyhrát. Alespoň je to výzva nejen pro naše mladé kluky, ale i pro místní fanoušky, kteří pořád tvrdili, že klub nakupuje příliš cizinců a mladí odchovanci nedostávají příležitost.a proto odchází hrát jinam. Teď tedy budeme hrát s karvinskými hráči a všichni včetně diváků mají příležitost se ukázat,“ hází obecenstvu pomyslnou rukavici Roman Farář.