Včera odjeli svěřenci trenéra Martina Kostelníka na turnaj do Třeboně (22.-24. srpna), poslední prověrkou před zahájením extraligy pro ně bude domácí turnaj v Karviné (29. a 30. 8.).


V těchto dnech žije házenkářská hala mezinárodním turnajem mládeže Karviná Handball Cup. Trenér Martin Kostelník, jenž v Karviné za Baník v letech 1992-95 hrával, nám po posledních dvou přípravných duelech s Prešovem (porážky 29:30 a 32:37) odpověděl na pár dotazů.


V kádru máte nyní 17 hráčů. Není to málo?
Všeobecně se ví, že týmy v Evropě mívají v kádru 16-18 hráčů, takže náš počet je myslím dostačující. Spíše je třeba poukázat na věkový průměr našeho družstva, který činí 22 let, což je suverénně nejméně v extralize.


Zatím máte jen dva brankáře. Co když se jeden zraní?
Tak si můžeme vzít gólmana z juniorky, která bude hrát první ligu. Oba naši brankáři, jak Mrkva, tak Lefan, jsou velmi dobří a jsou pro klub velkým příslibem do budoucna. Horší situace je s pivoty. Máme jen Požárka. Usilujeme o to, aby se vrátil náš odchovanec Brož z Hranic. Snad se nám to podaří.


Jak se do kádru zapracovávají mladí hráči?
Především po odchodu několika zkušených hráčů v létě bylo toto zapracování mladíků nutné. Pár týdnů už si zvykají na nové podmínky. Věřím, že při jejich ctižádosti se jim brzy podaří plnohodnotně zapadnout do týmu.


Jaké nedostatky se u vašeho celku v přípravě projevily?
Prozatím nám chybí rychlejší přechod do obrany. Na tom teď pracujeme. Co se týče útočné činnosti, zejména u spojek mi chybí větší agresivita a razance. Ale to je všeobecný jev v naší domácí soutěži. S tímhle má problém řada extraligových klubů. V tomto směru nám může být příkladem Prešov. Zatím největším naším nedostatkem je dopouštění se individuálních technických chyb pod tlakem soupeře. To se musí jednoznačně zlepšit.


Jak pohlížíte na nový ročník mužské extraligy?
Podle mě je v ní šest vyrovnaných celků, které mohou pomýšlet na celkové prvenství. Stejně jako od nás odešli dobří hráči i z ostatních klubů. Třeba Zubří přišlo o Opálku (Kopřivnice), Spuchláka (Hranice) a především Kulišťáka (Francie). Černým koněm sutěže budou zřejmě Lovosice, jejichž kádr se moc nezměnil. Naší snahou bude dosahovat co nejlepších výsledků. Hlavně v domácím prostředí budeme chtít pravidelně vyhrávat. Cílem je vybojovat co nejlepší pozici v dlouhodobé části a v play off prodat aktuální formu.


Další výsledky Baníku v přípravě

Follo HK – Baník OKD Karviná 23:27
Karviná:
Mrkva, Lefan – Vala 1, Heinz, Šulc, Mrózek 3, Faith 4, Petrovský 2, Hastík 1, Vančo, Pavlíček 4, Kružík 3, Sliwka 1, Požárek 8.


Baník OKD Karviná – Tatran Prešov 32:37


Baník OKD Karviná – Tatran Prešov 29:30 (13:16)
Karviná:
Mrkva, Lefan – Korňan 2, Heinz 3, Šulc 4, Mrózek 1, Faith 2, Petrovský 1, Hastík 3, Vančo, Pavlíček 2, Vala, Kružík 4, Sliwka 4, Požárek 3.