Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukostřelbě se v Karviné hodně daří

Karviná – Málokdo by předpokládal, že lukostřelecký kroužek, fungující při SVČ Juventus v Karviné, patří k nejúspěšnějším oddílům na severní Moravě a možná i v republice. A přece je to tak. Zásluhu na tom mají karvinští lukostřelci, vedení trenérem a stále ještě aktivním závodníkem Martinem Kobylkou.

6.10.2008
SDÍLEJ:

Beata Meisnerová (vlevo) a Kateřina Dubčáková.Foto: Archiv

Karviňan, pocházející z Détmarovic, si teprve v roce 1994 koupil svou první kuš. „Koupil jsem si ji jen tak pro zábavu. Vystřídal jsem pak hodně kuší a na republikovém mistrovství o tři roky později jsem skončil pátý,“ přibližuje své první zkušenosti s celorepublikovými závody Martin Kobylka.


Ačkoliv jej vždy lákalo pořídit si luk a střílet z něj, svedla jej ke své osudové a životní lásce víceméně náhoda. „Jednou jsem byl na výstavišti v Praze a tam se konala soutěž ve střelbě z kuše. Vítěz měl dostat sportovní luk. Řekl jsem si, že to zkusím a nakonec jsem zvítězil. S vyhraným lukem jsem pak hned v roce 2001 zvítězil i na mistrovství republiky ve Voticích u Prahy,“ vzpomíná na zajímavou souhru okolností Kobylka.


Ten zpočátku své závodní kariéry střílel za klub z nedalekého Šenova, jelikož v Karviné žádný lukostřelecký oddíl neexistoval. Jako člen šenovského týmu také získal na dalším republikovém šampionátu stříbrnou medaili. „Abych to upřesnil, nejedná se o olympijský luk, jaký znají diváci z televize, ale o luk holý. Provozujeme terénní lukostřelbu, střílíme na terče, s kuší jsem dokonce střílel na 3D terče, což jsou makety zvířat v životní velikosti jako kanec, jelen a podobně,“ vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými disciplínami sportovní lukostřelby Martin Kobylka.


A co dalo podnět ke vzniku oddílu přímo v Karviné? „Představitelé města si mě zvali na různé akce a oslavy jako jsou Dny Karviné nebo Barevný podzim, teď už vlastně jen to druhé, kde jsme divákům se svými kolegy předváděli ukázky střelby z luku na terč. Každý si to mohl vyzkoušet a když jsem viděl, že to lidi celkem baví, došlo v roce 2003 k tomu, že jsem vzal nabídku vést kroužek lukostřelby pro mládež ve Středisku volného času Juventus,“ vybavuje si Kobylka, jenž v tomto roce opět vyhrál české mistrovství a stal se nadobro postrachem svých soupeřů.


A tak již pět let učí zájemce v Juventusu střílet z luku. „Ti, kteří v tom roce 2003 začínali a vytrvali, jsou již dnes republikovými šampiony. V současné době máme v kroužku 17 stabilních členů, počet se ale během sezony zvyšuje. Je to odvislé od toho, jak kdo projeví zájem. Důležité také je, zdali člověk, kterého lukostřelba baví, v této činnosti vytrvá,“ přibližuje Kobylka. Pod rukama mu totiž prošlo už mnoho talentů, ale ne všichni u lukostřelby vydrželi. „Jiní třeba ukončili střední školu a odešli studovat na vysoké školy jinam,“ objasňuje.


Jeho svěřenci sbírají na různých závodech v kategorii holý luk jeden úspěch za druhým. Vítězství na krajských a méně prestižních podnicích nemá ani cenu zmiňovat, jelikož je jich neuvěřitelně mnoho. Stačí, když namátkou zmíníme Beatu Meisnerovou, trojnásobnou mistryni republiky, Kateřinu Dubčákovou, rovněž mistryni republiky, a to z letošního roku v Praze či velkou naději karvinské i české lukostřelby – sedmnáctiletého Lukáše Góreckého, věkem ještě juniora, který letos vyhrál venkovní i halové Mistrovství republiky. Nedávno byl dokonce na světovém šampionátu a tam skončil šestý. „Tohoto úspěchu si u Lukáše osobně nejvíce považuji, protože prosadit se i ve světové konkurenci, to už člověk musí opravdu něco umět,“ usmívá se Kobylka. Kdo ví, jak by on před oněmi osmi lety v porovnání se světovou konkurencí dopadl, kdyby měl možnost vycestovat na podobně vrcholné akce.


A v čem jsou vlastně rozdíly oproti disciplíně sportovního luku, který mohli diváci sledovat před pár týdny z Olympijských her v Pekingu? „Tak především u holého luku, ze kterého střílíme my, nejsou optická mířidla. Střílí se na vzdálenost až 50 metrů, a to na různé velikosti terčů, které mají průměr barevného terčového pole uprostřed, v našem případě žlutého, 20 až 80 centimerů. Je to taková instinktivní lukostřelba,“ vysvětluje Kobylka, přičemž upozornil, že druhů lukostřelby je skutečně mnoho. „Jsou třeba disciplíny, kdy se střílí na terče z koně a podobně,“ přidává k dobru.


V zimních měsících trvá pro aktivní závodníky halová sezona, kdy se nestřílí pod otevřeným nebem. Lukostřelci jsou sdruženi pod světovou organizací FITA. „Zhruba od listopadu do března, kdy se v Česku koná republikové mistrovství, trvá sezona halová. Protože už je říjen, v oddíle se pomalu zameřujeme právě na halovou sezonu, která letos v březnu na zmiňovaném mistrovství ČR přinesla Lukášovi zlatou medaili,“ pravil Martin Kobylka.


Je jen škoda, že holý luk, ve kterém karvinští lukostřelci tak excelují, není i olympijskou disciplínou.

Autor: Martin Ruščin

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. října 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení