Po dvou za sebou jdoucích vítězstvích na regionální úrovni v Novém Jičíně a Kopřivnici i na Velké ceně Znojma, současně nejlepší havířovský plavec Ondřej Broda ve své prestižní disciplíně 50m kraul nepoznal ani ve Znojmě přemožitele. Držitel dvou mistrovských titulů na této trati opět zvítězil a to časem 23,50 s, když s odstupem pouhých 3setin sekundy na druhém místě doplaval žatecký Tomáš Plevko a bronzovou medaili v této disciplíně bral Ondřej Kelbl z Komety Brno (23,94 s).

Broda se tak oproti poslednímu závodu v Kopřivnici zlepšil téměř o půl sekundy. Nicméně na limit pro účast na ME v Chorvatsku tentokráte nedosáhl.
Před tímto závodem Broda, jak se již stalo tradicí, v rámci své doplňkové disciplíny 50m prsa, zaznamenal oproti předchozím závodům ještě větší zlepšení, když časem lepším v Kopřivnici o více jak 1s (29,57s) obsadil mezi prsovými specialisty krásné 4. místo. Od bronzové medaile ho dělily pouhé 3setiny sekundy, třetí Zdeněk Františák zaznamenal čas 29,54s, Bartůněk z Teplic obsadil 2. místo časem 29,19s a zcela bezpečně na této trati zvítězil olympionik Jiří Jedlička z Pardubic časem 28,49s.

Druhý den plaveckého mítinku ve Znojmě pro havířovského plavce již nebyl tak úspěšný. Ve své druhé nejsilnější disciplíně 100m kraul na něj zbyla vzhledem k jeho ambicím pouze „bramborová“ medaile za 4. místo. Oproti Kopřivnici a Novém Jičínu se téměř nezlepšil, když zaznamenal čas 51,81s. Do posledních metrů sice bojoval zcela vyrovnaný závod s Michalem Spurným z České Lípy, který za čas 51,69 získal stříbrnou medaili a s Tomášem Plevkem, který obsadil 3. místo časem 51,73s, na medaili však nedosáhl. Zcela bezpečně v této disciplíně zvítězil další olympionik Michal Rubáček, časem 49,75s.

Bezprostředně po tomto závodě, bez možnosti odpočinku, následoval jeho start v závodě na 50m znak, jako další doplňkové disciplíny. I zde Broda obsadil 4. místo, když časem 27,82s se zařadil za znakové specialisty vítěze Martina Baďuru z Ostravy (26,26s), druhého Ondřeje Čermáka ze Zlína (26,80s) a třetího příbramského plavce Daniela Štancla (27,10s).

Druhou možností pro splnění limitu na ME bude Velká cena Brna, která se uskuteční jako 6. kolo Českého poháru o dalším víkendu, tj. ve dnech 22. až 23. 11. 2008. Výprava havířovských plavců zde krom Brody bude posílena o bratry Alexandra a Richarda Jusku, kdy zejména prvně jmenovaný, jako nadějný český dorostenecký reprezentant, bude krom Brody taktéž pomýšlet na medailová umístění.

Oldřich Broda