Karvinský turista a další členové Baníku se v létě zúčastnili poznávacího zájezdu na Krétu.Tam výprava turistů navštívila známou soutěsku Samaria.

Začátek túry ležel u Xyloskaly. „To jsou takové dřevěné schody, vedoucí ze skály dolů. Soutěska Samaria je nejdelší v Evropě, měří osmnáct kilometrů. My byli až na jejím dně. Cestou jsme procházeli okolo četných pramenů,“ popisoval Čigelský.


Kolem účastníků výpravy se při sestupu vypínaly skalní stěny do výšky až 500 metrů. Po cestě viděli také horské kozy Kri-Kri, které žijí jedině na Krétě, jak se pasou na skalách. „Na konci soutěsky je kontrola, kde se odevzdávají vstupenky, protože přes noc nikdo nesmí zůstat. Vesnice, která zde leží, je dávno opuštěná, je zde jen odvod vody do níže položeného obydleného údolí,“ podotkl turista Baníku.


Na pláži si pak turisté odpočinuli a trakjektem se dopravili zpět do Kavrosu, kde měli cíl cesty. „Voda byla teplá a průzračná. Tady bych si klidně dokázal představit, že zde budu žít,“ zasmál se na závěr vitální turista z Karviné.