Rok 2008 si zapíše osmadvacetiletý Havířovan Petr Kurovský do své pomyslné kroniky zlatým písmem. Nejdříve vyhrál v kategorii do 90 kg Mistrovství Evropy a poté získal v prosinci i bronz na nejprestižnějším Mistrovství světa v bojových sportech.


V americkém Chicagu nastoupilo v jeho kategorii do soutěže 600 závodníků. Včetně zápasu o bronz absolvoval Kurovský čtrnáct zápasů, ovšem třináct z nich dokázal vyhrát. Poslední výhra nad chilským protivníkem znamenala zisk kýženého bronzu. „V semifinále jsem nestačil na brazilskou legendu Graciu. Tento borec vyhrál nejdůležitější podnik světové federace už sedmkrát v řadě a konkurenci hledá hodně těžko. Je opravdu fantastický a já bych ho chtěl jednou porazit,“ přiblížil velký cíl dvojnásobný mistr České republiky.


Na mistrovství světa byl Kurovský poprvé a hned uspěl. Ve své sbírce už mohl mít možná více medailí z mezinárodních soutěží, ale to by na ně musel v předchozích letech jezdit. „Důvod je prostý. Neměl jsem na účast na mistrovství světa dostatek financí. Tentokrát se zadařilo, dal jsem peníze dohromady a mohl akci ve Spojených státech absolvovat,“ přiblížil situaci Kurovský.


S bojovým uměním začínal v Havířově, kde se zapojil do oddílu karate. Z něj však záhy odešel a soustředil se na aikido. Právě na výuku tohoto obranného stylu se Kurovský zaměřuje. Momentálně učí na třech školách. Jedna je v Těrlicku a další dvě v německém Dortmundu.

„Mezi karatisty bylo moc agresivních lidí, takže jsem volil raději jinou cestu. Aikido je čistě obranná technika. Právě z něj vychází ju-jitsu, které má v sobě i útočné prvky,“ vysvětlil Kurovský, který by rád zaútočil na titul mistra světa už příští rok.


„Ještě nevím, kde se šampionát uskuteční. Světová federace vyhlašuje místo konání dost pozdě, ale určitě se ho chci zúčastnit,“ dodal havířovský mistr Evropy.