O zviditelnění oddílu Baníku Karviná v oblasti juda se opětovně zapříčinilo získání několika mistrovských titulů z důležitých soutěží, především během měsíce října a listopadu, kdy jsou na programu vrcholné podniky v tomto sportovním odvětví.

Výborné výkony během celého roku předváděl kupříkladu Tomáš Kozma, bojující v kategorii starších žáků ve váze do 38 kilogramů. „Tomáš loni oprávněně získal hodnost přeborníka České republiky pro rok 2008. Pral se s chutí a odhodlaností dosáhnout adekvátních výsledků, což je na takto malého judistu chvályhodné i výjimečné,“ zhodnotil v kostce svého svěřence trenér judistů Baníku Petr Konopka.

Také další odchovanec klubu, dorostenec Ondřej Kičmer, se stal v právě skončeném roce mistrem republiky ve váhové kategorii do 66 kg.

Ve váze do 80 kilo se Ondřej Dvorský umístil na republice pátý. Sice to není medailová pozice, ale i tak je to úctyhodný výkon. „Mistrovství ČR je vrcholným turnajem oblastních přeborů, proto jsou tyto výsledky pro nás hodně ceněné,“ dodal Konopka a připomněl ještě úspěchy juniorů, kdy se na jaře Tomáš Heczko stal vicemistrem Česka ve váze do 66 kilo a Dalibor Charvát druhým vicemistrem do 60 kg. Ve stejné váze jako Charvát obsadil páté místo ještě Jan Bodnár.

Díky svým dlouhodobě kvalitním výsledkům se navíc Tomáš Heczko a Ondřej Kičmer ocitli v reprezentaci České republiky, čímž získali možnost účastnit se mezinárodních soutěží nejen u nás, ale i v zahraničí. „To je pro nás taková pomyslná třešnička na dortu. Těší nás, že práce s mládeží v našem oddíle nese své ovoce,“ pravil trenér Konopka.

Velké naděje však klub vkládá i do mladších kategorií, kam se řadí k nejnadanějším Petr Konopka mladší, jenž vybojoval v minulém roce mnoho medailí jak na domácích, tak na mezinárodních soutěžích. Kromě něj jsou to ještě sourozenci Szkwarovi, Michal Gorgol a Marek Urbančík.

„Ale ti jsou teprve na začátku dlouhé cesty k tomu, aby se vypracovali na úroveň našich mistrů. Judo, ač se volně překládá jako umění jemné cesty, je spíše úpolovým sportem. K dosažení kvalitních výsledků je zapotřebí nespočet náročných tréninků a příprav, nejen fyzického, ale i psychického vypětí,“ uvedl Konopka, jenž na trenérskou práci v klubu není pochopitelně sám. Je třeba připomenout třeba zásluhy trenérky Inky Indrákové, aktuální mistryně Evropy v kategorii veteránů.