BC Orlová – Pliska Pardubice B 81:73 (40:27)

Tu čtvrtou jim totiž vzalo odstoupení jiného pardubického týmu – SŠB – ze soutěže. Výsledky SŠB Pardubice, posledního celku tabulky, který se tak automaticky stal prvním sestupujícím, se anulovaly a Orlová přišla o dva body. Naopak poslední Zlín, který s Pardubicemi prohrál, se díky tomu přiblížil Orlové v tabulce na rozdíl jediného bodu.


Domácí košíkářky chtěly soupeři vrátit smolnou jednobodovou porážku z jeho hřiště, ovšem musely se obejít bez nemocné kapitánky Kubíčkové i další opory Z. Kubalové, která měla školní povinnosti. „O její absenci jsme věděli dopředu, takže celých čtrnáct dní před zápasem trénovala na postu rozehrávky křídelnice Plašková, která byla v záloze za Horákovou,“ vysvětlil trenér orlovského družstva Radek Wlach.


Nakonec se ale tah s Plaškovou ukázal jako velmi dobrý. „Petra ukázala, že je schopná hrát na obou postech, což nás potěšilo,“ podotkl Wlach.
Začátek utkání byl vyrovnaný. Orlová na soupeře vyrukovala s agresivní osobní obranou a rychlým přechodem do útoku. „Na tom jsme v poslední době také hodně pracovali,“ objasnil kouč Orlové. A domácímu týmu se to celou čtvrtinu také poměrně dařilo praktikovat. Pouze koncovka haprovala. „Holky v útoku vymýšlely nesmysly. Místo zakončení nahrávaly obsazeným spoluhráčkám, jinak bychom si náskok vybudovali už v první desetiminutovce,“ pravil dále Wlach.


Chaos pod košem Pardubic naštěstí pro domácí skončil se začátkem druhého dějství, kdy Orlová pokračovala v obraně a rychlém přechodu a tentokrát už se dařilo i střelecky, takže náskok utěšeně narůstal. Velmi dobře se uvedla mladá Minarovičová, autorka patnácti bodů. Právě ta se často objevovala v koncovce po rychle provedeném protiútoku.


Po přestávce nasadily hostující hráčky drsnou osobku po celém hřišti a moc se s tím nepáraly, takže o modřiny po střetech loktů s dalšími částmi těla nebyla nouze. Orlová si také nenechala nic líbit, proto se to místy na palubovce solidně mlelo. „Pod vlivem těchto okolností holky poněkud polevily v obraně, takže Pardubice stahovaly náš náskok, ale pořád jsme na tom byli dobře v útoku. Na menší než pětibodový rozdíl se soupeř nepřiblížil a závěr si už holky pohlídaly. Soupeř se postupně vyfaulovával a ubývaly mu síly,“ mohl být spokojen s cennou výhrou trenér Wlach.


Jeho tým čekají za dva týdny stěžejní zápasy o udržení v soutěži, kdy hraje s nejbližšími sousedy v tabulce – Zlínem a Univerzitou Brno. Pokud však Orlovanky předvedou takový výkon a nasazení jako proti Pardubicím, měly by vyhrát obě utkání.


Čtvrtiny: 17:15, 23:12, 23:23, 18:23. Rozhodčí: Bičan, Skiba, šestky: 32/20:25/18, trojky: 3:2, fauly: 19:25.


Orlová: Sadrievová 24, Veselá 8, Plašková 16, Minarovičová 15, Kodenková 8, Folwarczná 1, Šimková 8, Horáková 1, J. Kubalová. Trenér: Radek Wlach.