Tato soutěž, která je neoficiálním mistrovstvím ČR ve vázání šesti základních uzlů na čas, má v orlovských oddílech dlouholetou tradici. „První záznam o naší úspěšné účasti v soutěži je z roku 1986,“ připomněl vedoucí Turistického oddílu mládeže (TOM) z Orlové Jiří Vilhelm starší, že v Orlové se uzly vážou na čas již přes dvacet let.


Za těch 26 let, kdy se ostravský podnik pořádá, prošel závod obrovský kus cesty. Od dvou stopek až k počítačovému měření časů. Čas vítěze se také zmenšil na polovinu. Ale to nejdůležitější zůstalo – loďák, ambulák, škoťák, rybařík, zkracovačka a dračák.

A jak tedy vlastní soutěž probíhá? Po odstartování vyběhne osm soutěžících ke stojanům, na které naváží první vázačku – lodní smyčku. Dále v libovolném pořadí spojí další tři vázačky ambulanční uzel, škotová a rybářská spojka. Uprostřed některé z nich uváží zkracovačku. Soutěž ukončí dračí smyčkou, uvázanou kolem pasu. Pak soutěžící stlačí spínač, kterým si sám zastaví čas.

Počítač ihned vyhodnotí časy všech osmi soutěžících z rozběhu, včetně diskvalifikací, pokud byl některý uzel nesprávně uvázán.

Hlavní soutěž probíhá ve čtyřech hlavních kategoriích. V doplňkové soutěži se mohou zúčastnit i starší účastníci v kategorii veteránů nebo nejmenší jako Mamina a mimina, kdy nastoupí rodič s dítětem do šesti let. Dítě musí umět uvázat spoň jeden uzel.


Všichni závodníci absolvují dvě kola. Do osmičlenného finále postupují závodníci s nejlepšími časy. Vítězové jednotlivých kategorií se utkají v závěrečném superfinále o titul absolutního vítěze regaty. Hlavní putovní cenou je od samého počátku model plachetnice.


V letošním roce se soutěže zúčastnilo 301 závodníků a orlovští uzlaři se rozhodně neztratili. „Chlapci i děvčata dokázali, že to s uzly umějí,“ pochvaloval si Jiří Vilhelm starší, když spočítal, že jeho svěřenci dosáhli hned čtyř vítězství, když zcela ovládli dívčí kategorii kadetek.


Letošního superfinále se zúčastnili tak jako vždy vítězové jednotlivých kategorií a hlavní cenu - putovní plachetnici - si již posedmé odnesl Jiří Vilhelm mladší, který časem 12,3 sekundy z roku 2001 drží rovněž rekord celé Uzlařské regaty.

FINÁLOVÉ VÝSLEDKY
Plavčíci
1. místo: Daniel Šupík – čas 32,8 sec.
2. místo: Magdaléna Gencová – 26,9 s
Lodníci
1. místo: Ondřej Genco – 20,5 s
7. místo: Tomáš Plátek – 34,9 s
1. místo: Kateřina Ferdiánová – 24,4 s
Kadeti
1. místo: Lenka Hrdinová – 15,2 s
2. místo: Lucie Loučímová – 15,8 s
3. místo: Táňa Fidlerová – 18,3 s
7. místo: Eva Štorková – 23,9 s
8. místo: Kristýna Bosová – 24,6 s
Mořští vlci
1. místo: Jiří Vilhelm ml. – 15,1 s
Veteráni
3. místo: Eva Vilhelmová – 25,9 s