SOKOL KARVINÁ – ČEZ BASKETBALL NYMBURK 84:61 (41:32)

Vedoucí tým soutěže přijel s obrovským sebevědomím a v plné síle včetně všech pendlů z Prahy. Sedm hráčů Nymburka už má dokonce zkušenosti minimálně s druhou ligou mužů. Hlavní hvězdy soupeře – střelec Hubálek a pivoitman Valc, zaznamenali však jen 10 a 15 bodů.


Začátek vyšel hostím, kteří vedli 9:2. „V úvodu se projevila nervozita i absence našeho kapitána Tomáše Hamruse. Nymburk dal hned ze startu dvě trojky, pak už to byly až do třetí čtvrtiny nervy,“ podotkl druhý trenér celku Petr Šupol.


Po třech ustrašených minutách se Sokol oklepal a hráči začali příkladně bojovat. V 5. minutě přišel na plac Jindřich Skopal, pro Nymburk zcela neznámý hostující hráč z Orlové a jeho některé neuvěřitelné vniky a dopichy začaly nahlodávat seběvědomí hostů.


„Poté jsme střídáním celoplošného presu 1-3-1 a presu mečap na polovině hřiště začali drtit rozehrávku hostů. Tyto dvě obrany jsme střídali s osobkou a čtvercem 2-2 s presinkem na Hubálka, který se téměř nedostal k míči,“ popisoval hlavní kouč mužstva Roman Hamrus taktické manévry.


Tuto velmi náročnou obranu pak domácí hráli v podstatě až do konce, přičemž všechny nymburské hvězdy měly problém se prosadit. „Tvrdá obrana na hranici únosnosti nám přinesla i mnoho faulů a proto se někteří hráči museli obětovat ve prospěch družstva. Částečně také proto, že se nedostali příliš do hry v útoku – například nový kapitán Tomáš Micza, který se vyfauloval. Trenérka soupeře šťavila v podstatě pouze osm hráčů přes plnou lavičku a hráči Nymburka ve třetí čtvrtině, kdy dali jen jedenáct bodů, fyzicky odešli. Projevila se tak naše vyrovnanost, fyzička, pevnější nervy a paradoxně i širší lavička,“ pochvaloval si Hamrus týmový výkon svých svěřenců.


Ti za utkání nasbírali téměř rekordních 42 obranných doskoků, pět bloků a minimum ztrát. Individuálně se triplem doublem blýskli Jindřich Wisla (mj. 16 doskoků, 2 assistence) a M. Hřebík (23 doskoků, střelba z pole neskutečných 80%).


Domácí trenéři zvolili dobrou taktiku. Na rozehrávce a křídlech rychle rotovali všechny hráče, kteří hlavně tvrdě presovali a shazovali míče na pivoty. Rozhodující náskok získali Karvinští ve třetím dějství. Nymburk se sice pokoušel o osobní presink po celém hřišti, ale domácí zcela hladce a systematicky tuto obranu přecházeli a akcemi do koše brnkali na nervy dosti nervozním hostům, včetně trenérky Hubálkové, která se hodně starala o karvinské fauly v zápise, ovšem v závěru rezignovala.


„Je to pro náš malý klub obrovský úspěch, porazit v takovém utkání podobného giganta, jakým je Nymburk. Snad až časem sportovní veřejnost docení, co to znamená porazit klub s tímto rozpočtem a hráči ‚odkudkoli‘. Hosté to také dosti těžce nesli, zdálo se mi, jako by si mysleli, že to přijde samo. Mí hoši však ukázali, co je to týmový sport a jak se má bojovat. Jsem na ně pyšný. Všechna zranění a nepříjemnosti, které nás letos provázejí, družstvo semkly ke skvělému boji. To, že jsme některé zápasy mužů smůlovatě prohráli, pro nás vlastně bylo dobrou přípravou na naši prioritu – ligu U20, kde hoši mužské pojetí jednoznačně preferují a momentálně přehrávají všechny soupeře. Je velmi těžké honit více zajíců najednou, ale snad se nám to letos podaří a průlomový rok úspěšně dotáhneme do konce,“ hodnotil Hamrus slavné vítězství mladých mužů nad Nymburkem i probíhající zlomovou sezonu, v níž Sokol obsadil tři nejvyšší věkové kategorie včetně premiérového týmu dospělých, do něhož nakukují první odchovanci nové éry karvinského basketu.


Sokol má tedy v lize U20 sedmé vítězství a lepší bilanci vzájemných zápasů s Hladnovem i Nymburkem.


Karviná: Hřebík 21, Wisla 14, Skopal 13, Oswald 9, Svěchota 8, Šutovský 7, Odehnal 5, Bahník 3, Kristián 2, Sodomka 2, Micza, Čempel. Trenéři: Roman Hamrus a Petr Šupol.