Házenkáři Karviné prožívají letos období, které silně připomíná výsledkově zcela nepovedenou roční pasáž po odchodu trenéra Ivana Hargaše a příchodu trenéra Jiřího Nováčka.


Jen pro připomenutí – po třech titulech v řadě v letech 2000, 2001 a 2002 přišlo v sezoně 2002/03 nevýslovné zklamání z konečného čtvrtého místa.
Tehdy se házenkářský ročník z pohledu karvinského klubu vyvíjel podobně, neřku-li totožně s tím, který probíhá právě letos. Tedy po dalších pěti mistrovských titulech v řadě.


V úterý proto v klubu odstartovaly interní pohovory a sáhodlouhé diskuse, jejichž výstupy, nebo alespoň náznaky výstupů, okomentovala kompetentní osoba k zodpovězení palčivých dotazů, manažer karvinského klubu Miroslav Pelech.


„Já bych dokonce řekl, že ty debaty ještě stále probíhají a moudřejší budeme až o tomto víkendu,“ pravil na úvod Pelech a mohl pokračovat.


„Ty debaty se nesly po více liniích, a to na trasách vedení-hráči, a trenéři-hráči. Ale spíše než, jak říkáte, interní výstupy jsou jejich výsledky určeny hlavně externím účelům. Ovšem chápu, že fanoušky nové skutečnosti budou zajímat,“ připustil.


Zásadní závěr společných pohovorů se nesl asi v tom duchu, že vedení klubu a trenéři přitvrdí na mužstvo v otázce disciplíny.


„Samotní hráči absenci tvrdé disciplíny pocítili, neboť se nejmarkantněji projevovala na výsledcích mužstva. Výsledkem je, že se nyní už můžeme soustředit pouze a výhradně na play off, jelikož možnost dosáhnout výhodných tabulkových postavení jsme po zpackaném utkání v Kopřivnici již propásli,“ pravil Pelech.


Následně dodal, že v Kopřivnici se čtrnáct karvinských jednotlivců snažilo o kolektivní výsledek a podle toho také utkání dopadlo (prohra Baníku 31:33).


„Zapracovat tedy budeme muset i na kolektivním pojetí. V neposlední řadě nám šly dolů výkony gólmanů. Ti tvrdí, že na tréninku nemají motivaci ani možnost se zlepšovat, když čelí střelám nepříliš motivovaných hráčů. Hráči zase tvrdí, že problém je v brankářích,“ popsal tréninkovou vsuvku manažer klubu.


Proto je rád, že si k tomu každý hráč řekl své a klub mohl začít pročišťovat houstnoucí atmosféru.


Personální změny na spadnutí
„Naším cílem nyní bude omlazovat kádr, kterému se nevyhnou personální změny. Chtěli bychom mít nový tým pohromadě tři nebo čtyři roky a doplňovat jej budeme především z vlastních zdrojů,“ nastínil Pelech.


Otázka tvorby nového kádru přitom již započala. „Teď budeme řešit přítomnost či případné odchody hráčů, kteří v horizontu zmiňovaných tří až čtyř let nebudou zapadat do naší koncepce,“ konstatoval Miroslav Pelech. Konkrétní být ale nechtěl.


Podle našich informací by se však měli z týmu poroučet Ondřej Šulc a Jiří Kubis. V případě dlouhodobě se neprosadivšího Šulce by to nebylo žádné překvapení. Kam jejich kroky povedou, se však v tuto chvíli přesně neví. Spekuluje se o Hranicích, jejichž hráč Martin Stržínek je zase v hledáčku karvinského klubu.


„To je pravda, ale Stržínek si v tuto chvíli vybírá z více nabídek, takže nikde není psáno, že bude automaticky naším hráčem. Vše je věcí nabídky a poptávky. Ale je to určitě hráč, který nás zajímá,“ pravil Pelech.


Omlazování a doplňování
Tlak na hráče se dá vytvořit nejen zpřísněním disciplíny a z ní plynoucích postihů, ale také zvýšením konkurence v týmu. K brankářské dvojici Mrkva – Lefan by brzy mohl přibýt třetí do party.


Znovu se ve spekulativní rovině hovoří o gólmanovi Alexandru Šoltésovi z Frýdku-Místku. „Ale zatím jsme s klubem ani hráčem podrobněji nejednali, respektive vše je otázka dalších jednání. Nechme to opravdu až na další dny,“ požádal manažer Pelech.


„Pořád platí, že chceme tým doplňovat hlavně karvinskými hráči. V úvahu připadají Hanisch, Kavka, Kuchař či gólman Adamík, ale bohužel ti zatím nejsou v takovém zdravotním stavu, aby nám okamžitě dokázali pomoct. K dispozici by tak vlastně byl pouze Monczka,“ dodal.


„Farky“ znovu na scéně
Okamžitě pomoct by však mohl být připraven Roman Farář, přezdívaný Farky. Karvinský srdcař a pilíř obrany, která v letošním ročníku Baníku povážlivě hapruje. „Roman je určitě persona, hecíř, který by si ostatní v obraně dokázal srovnat. Také už je v plném tréninku a asi to bude naše největší posila pro play off,“ zažertoval Pelech. Ale kdo ví?


Vhodným doplněním kádru zvenčí by pak Baník mohl dosáhnout takových met, opravňujících jej ke startu v evropských pohárech. „Otevřeně říkám, že pokud se nám podaří zajistit ekonomickou stránku startu týmu v nějakém z evropských pohárů, pak budeme připraveni jej příští rok hrát. Ale musíme si jej samozřejmě nejprve vydobýt přes domácí soutěž,“ upozornil na malý zádrhel Miroslav Pelech.


Juľo se bude loučit?
Poslední novinkou, ovšem ne co do významu pro karvinský klub, je zvažovaný odchod hrajícího kouče Julia Korňana do Považské Bystrice. Na lavičce slovenského klubu se totiž zhruba před měsícem uvolnil post trenéra. František Šulc byl od týmu odvolán, prozatimním vedením týmu byl pověřen trenér Ivan Pompoš, ale klub si vzpomněl na svého někdejšího hráče Korňana a oslovil jej.


„My máme s Juľem dohodu, že pokud mu na stole bude ležet taková nabídka, která pro něj bude z vícero hledisek zajímavá, tak mu v odchodu bránit nebudeme. Juľo pro náš klub hodně vykonal, navíc pochází z Považské a v létě už by ta nabídka třeba nemusela být aktuální,“ naznačil Miroslav Pelech možnost, že pilíř defenzivních řad Juľo Korňan se v nedělním utkání proti Frýdku-Místku bude dost možná s karvinským publikem loučit.