Důležité kroky k záchraně

Orlová – Druholigové košíkářky Orlové učinily v domácím prostředí výrazný krok k záchraně. Porazily oba sestupové kandidáty Zlín i brněnskou Univerzitu a samy se z pásma sestupu posouvají do klidnějších tabulkových vod. Dokonce mohou skončit po základní části na pátém místě.

17.2.2009

Basketbalistky Orlové (ve žlutém) učinily důležité kroky k záchraně ve II. lize.Foto: Ivo Dudek

BC Orlová – Proton Zlín 80:39 (39:22)

Klíčový zápas o udržení v soutěži domácí košíkářky zvládly. Kapitánka Kubíčková se ukázala jako správná osoba na velitelském můstku a ačkoliv nebyla zcela zdravá, svůj tým neopustila. Její body v zápasech ale chyběly.

Pro oba celky to byl jeden z nejdůležitějších zápasů sezony. Pro domácí byla příznivou zprávou skutečnost, že se trenérovi Radku Wlachovi vyprázdnila marodka a měl tak pohromadě téměř kompletní tým.

Orlovanky odehrály celý zápas zodpovědně v obraně. „Z té jsme vycházeli. Věděli jsme, že Zlín má problémy se střílením košů a když budeme v obraně koncentrovaní, bude je mít i proti nám, což se potvrdilo,“ vysvětlil kouč košíkářek.

Hostující družstvo se drželo poločas, pak odpadlo. I po fyzické stránce. Orlovská obrana měla v tomto utkání svou kvalitu, tým z ní vyrážel do protiútoků. Dařilo se zejména ose Sadrievová, Z. Kubalová, Plašková, která si na place místy dělala, co chtěla.

„Dařilo se nám od začátku vše. Doskoky, obrana i střelba. Holky se rychle uklidnily a zaznamenaly příznivý výsledek,“ liboval si Radek Wlach.

Čtvrtiny: 17:8, 22:14, 22:11, 19:6. Rozhodčí: Opletal, Rychlý, trestné hody: 15/8:18/12, trojky: 4:1, fauly: 15:15, diváci: 50.

Orlová: Sadrievová 18, Kubíčková 3, Z. Kubalová 15, Veselá 4, Minarovičová 9, Folwarczná 3, J. Kubalová 6, Plašková 9, Šimková 13, Kodenková, Teuerová.

BC Orlová – Univerzita Brno 56:49 (22:27)

Také druhý stěžejní duel o záchranu domácí hráčky zvládly. Tady se však trochu projevila nervozita. Patrné je to z výsledků jednotlivých čtvrtin: 6:15, 16:12, 23:7 a 11:15, to se skutečně vidí jen v ženských sportech.

Do Orlové přicestovala i nejlepší hráčka Brna Nevrlá, která den předtím absentovala v Ostravě, což svědčí o tom, že zápasu přikládaly Brňanky velkou důležitost. „Ale holky ji ubránily. Nevrlá nám dala jen dvanáct bodů,“ podotkl trenér Wlach.

Jeho tým měl špatný vstup do utkání. Po třech minutách měl střelbu 5/0 a musel si vzít oddechový čas. „Pak se holky zklidnily a protože nám nešel útok, zaměřili jsme se hlavně na obranu. První čtvrtinu jsme se dokordcali k výsledku, jaký byl a především díky obraně si Univerzita nevytvořila větší náskok,“ popisoval orlovský kouč úvodní desetiminutovku.

V té durhé se hra vyrovnala, Orlová zlepšeným výkonem smazala nepovedenou první čtvrtku a začala se dotahovat. „Útok nám sice pořád nešel, ale bylo to pořád lepší než na začátku. Soupeř si často nevěděl s naší dobrou obranou rady,“ pochváli tým za vzorné bránění Radek Wlach.

Jelikož družstvu scházely body indisponované Kubíčkové, obvykle spolehlivé v útočné činnosti, vzala na sebe zodpovědnost Šimková, k níž se přidaly mladší hráčky. „Skóre se lehce spravilo, pořád jsme stavěli na obraně a naštěstí se nám povedla třetí čtvrtina, která byla také jediná ke koukání,“ pravil Wlach.

Právě v ní domácí tým rozhodl o svém cenném vítězství, po němž soupeře předskočil v tabulce. Univerzita se ve druhé půli proti Orlové bodově vůbec neprosadila. „V základní části hrajeme ještě dvakrát doma. Soupeři budou o hodně silnější, ale nervozita z nás už snad opadla, takže si věříme i na ně. Vedoucí Olomouc nás na Hané porazila až v prodloužení, Krnovu se na nás v poslední době zase dařilo, takže ta série nemůže trvat donekonečna. Důležitější však pro nás budou až zápasy nadstavby, do které spadnou týmy od pátého místa dolů, tedy i my,“ objasnil systém soutěže orlovský trenér Wlach.

Čtvrtiny: 6:15, 16:12, 23:7, 11:15. Rozhodčí: Rychlý, Opletal, trestné hody: 16/9:10/7, trojky: 3:2, fauly: 15:16, diváci: 30.

Orlová: Sadrievová 9, Kubíčková 2, Z. Kubalová 10, Veselá 6, Minarovičová 5, Folwarczná 3, J. Kubalová, Plašková 8, Šimková 11, Kodenková 2. Trenér: Radek Wlach.