Trojice starších žáků ve složení Petr Konopka, Tomáš Kozma a Jiří Bodnár hostovala na úvod roku 2009 ve slavnějším Baníku Ostrava a pomohla mu k vítězství v únorovém kole ligy starších žáků družstev v Uherském Brodě. „Závodit za klub, který patří mezi top kluby v republice, to je čest a naše kluky to pochopitelně nadchlo. Však svůj start za ostravský velkokluv následně zúročili na závodech jednotlivců v Čechách,“ podotkl jeden z rodičů chlapců Petr Konopka, který nadějné závodníky vozí po republikových turnajích.


Karvinští judisté, svěřenci trenérky Inky Indrákové, se v pokračující sezoně zúčastnili prvního kvalifikačního turnaje v kategorii starších žáků pro Mistrovství České republiky v roce 2009, kterým byla Grand Prix Mělníku.


Letošní model pro start na republikovém šampionátu je u žactva nový a vychází z podoby, jakou se řídí soutěže mužů či juniorů. „V zásadě se pořádá několik Grand Prix turnajů, které organizuje Český svaz juda, a jednotliví závodníci na nich mohou získávat body do celkové klasifikace. Závodníci s největším počtem bodů si pak zajistí účast na MČR,“ vysvětlil Konopka.


Tento model je spravedlivější, neboť eliminuje faktor náhody. V minulosti se na domácí šampionát postupovalo z krajských přeborů, takže příslušnému závodníkovi mohl během sezony vyjít právě jen tento jediný turnaj a hned mohl startovat na Mistrovství republiky. Nebo naopak.


„Určitě je to spravedlivější, potože rozhoduje dlouhodobá výkonnost,“ souhlasil Petr Konopka. Fakt, že v Mělníku se jednalo o kvalifikaci na republiku, s sebou přinesl nebývalý zájem judistů o start na tomto turnaji. Do haly se sjela žákovská elita z celého Česka a kromě nich i judisté ze zahraničí. Celkem se na turnaji představilo 430 judistů.


Nejmladší z trojice karvinských nadějí Petr Konopka ml., jenž letos poprvé startuje mezi staršími žáky, závodil v hmotnostní kategorii do 38 kilogramů. V prvních kolech bravurně porážel všechny své soupeře před časovým limitem na ippon, včetně vicemistra republiky Kašíka.


V semifinále se utkal s německým judistou Trausem, kterého zdolal až díky lepší fyzické kondici na wazari. Ve finále čekal na Konopku do té doby suverénní Polák Tomaszewski, se kterým karvinský borec polovinu utkání prohrával, ale nesmírnou bojovností a nasazením utkání srovnal a v posledních deseti sekundách před limitem vyhrál technikou, bodovanou na yuko. Konopka mladší tak svou kategorii vyhrál a připsal si maximální počet bodů pro kvalifikaci na Mistrovství České republiky.


Druhý z judistů Tomáš Kozma, rovněž starší žák, vlétl do kategorie do 42 kg jako vítr. Nasadil své tradiční tempo a jako mistr ČR z loňského roku měl u soupeřů určitý respekt. Přesto zápasy neměl snadné, neboť každý soupeř se na něj patřičně namotivoval. V prvním kole vyhrál Kozma na praporky nad Brázdilem z Dědic a pak pokračoval až do finále celkem bez problémů. Ve finále narazil na Trojnara z Hranic, jenž má zkušenosti z ligy starších žáků a v nerozhodném boji rozhodčí zvedli praporky pro jeho soupeře. Kozma tak skončil druhý.


Poslední z trojice judistů Baníku Karviná Jiří Bodnár držel svou váhu čtrnáct dní a na lize žáků v Uherském Brodě za Baník Ostrava závodil s horečkou. Za týden v Mělníku na něm už nebylo nic znát. Do zápasu dával vše a zúročil své zkušenosti z těžkých zápasů, kterých nemá málo. Svou váhovou kategorií do 60 kg postupoval jako nůž máslem a zastavil se také až ve finále, kde ho porazil vicemistr Česka z minulého roku Voňavka z Kladna. Bodnár tedy rovněž bral druhou příčku.


„V soutěži družstev jsme zabodovali. S pouhými třemi judisty jsme obsadili konečnou druhou pozici, což je na tak významném turnaji velký úspěch,“ pravil Petr Konopka starší. Radost z výkonů svých svěřenců měla jistě i trenérka Indráková, Mistryně Evropy v kategorii veteránů z loňského roku, která judistickým nadějím z Karviné mimo prvky juda vštěpuje také vzájemnou úctu k soupeři a sobě navzájem, čímž z chlapců vytvořila skvělý tým, který se společně povzbuzuje a přeje si úspěch.