Šidlová, která se synchronizovanému bruslení věnuje rok a půl, povýšila v letošní sezoně z družstva žákyň do věkové kategorie juniorek, ve které může závodit ještě čtyři roky. Talentovaná bruslařka je v brněnském klubu teprve druhým rokem.


„Ze začátku to pro mne bylo obtížné. Jako nováček jsem se musela s ostatními sjezdit, sestava, kterou na trénincích nacvičujeme, musí být precizní, jednotlivé členky družstva musí vědět, kdy se držet, kdy pustit, těžké byly třeba zvedačky,“ přibližuje Marie Šidlová své začátky v brněnském klubu.
Poté, co tato orlovská dívenka prošla družstvy Bublinky a Vločky, byla zařazena již mezi juniorky a s nimi se také účastní různých závodů.


„Francie pro mě byla největším zážitkem. Vedle návštěvy zimního stadionu jsme se ve Valenciennes podívaly i do centra města a nakoupily si tam. Člověk pozná cizí země, bylo to příjemné. Jen do Paříže to bylo daleko, takže tam jsme se nepodívaly. Snad příště,“ zadoufala Šidlová, které se nyní přesunem do juniorského družstva Brna otevírají další možnosti vycestovat do evropských zemí a poznat nová prostředí.


„Ještě než jsme mohly vyrazit, musely jsme v Brně projít kontrolními testy, jinak bychom nemohly jet. Jinak se účastníme i domácích závodů, třeba v Brně jsme obsadily druhé místo, v Příbrami jsme byly třetí,“ přibližuje orlovská bruslařka, která se často připravuje na havířovském ledě pod dozorem trenérky Vašíčkové.


Otec mladé závodnice Josef Šidla pak doplnil: „Myslím, že se na tomto místě sluší poděkovat právě paní trenérce Vašíčkové, díky níž dcerka dosahuje takových úspěchů. Nesmím opomenout poděkovat ani za sponzorský dar, který nám finančně ulehčil pokrytí letošní sezony. To víte, dneska není nic zadarmo.“


V synchronizovaném bruslení se jezdí také Mistrovství republiky, to je ale vypsáno zatím jen pro dospělou kategorii, ve které orlovská bruslařka ještě nestartuje. „Kdybych chtěla, mohla bych, věkově to není nijak omezeno, ale brněnské seniorky trénují dvakrát týdně a to bych si nemohla finančně dovolit,“ vysvětlila Maruška Šidlová.


Brněnský klub má s výjezdy na zahraniční soutěže bohaté zkušenosti. „Prakticky každý rok jezdí naše týmy na nějaký závod do Evropy. Většinou to jsou ale seniorky, které jsou hlavním družstvem v klubu,“ objasnila závodnice z Orlové.


Skating club z Brna byl ve Valenciennes mimořádně úspěšný. Jestliže juniorské družstvo dívek skončilo ve své kategorii hobby druhé, pak seniorský tým svou soutěž vyhrál.


„Naše družstvo předvedlo ve Francii jen volnou jízdu, jinak obvykle jezdíme i krátký program, ale ten se tam nejel. Skončily jsme druhé za domácím výběrem z Francie, za námi byly další Francouzky,“ přiblížila Šidlová.


V konkurenci sedmi týmů (Finsko, Francie, Belgie, Německo apod.) předvedly nadějné české závodnice řadu technicky obtížných prvků. „Soulad všech členů družstva musí být precizní. Hodnotí se rychlost provedených prvků, jejich obtížnost i jednotnost,“ přiblížila Šidlová synchronizované bruslení, které je v domácích luzích a hájích stále ještě popelkou.


„Diváci se na nás ale přijdou podívat, protože to je pro ně zcela nový sport. Je to určitě něco jiného než na co jsou sportovní fanoušci zvyklí, pokud by se někdy jel v blízkém okolí nějaký závod, určitě bych na něj diváky pozvala,“ podotkla Šidlová.


Ta do Brna dojíždí jednou týdně na společný trénink, v létě pak v Brně stráví několik dní na soustředění, kde trenéři oznámí družstvu, jaké nové sestavy a prvky se bude v další sezoně učit. „Letošní sezona je už pomalu uzavřená. Čekají nás už jen exhibice,“ zakončila talentovaná bruslařka z Orlové.