Klub Baník Karviná uspořádal o prodlouženém víkendu historicky premiérové Mistrovství Česka juniorů a školní mládeže v boxu vůbec. Dosud se pořádalo samostatně jen české mistrovství juniorů (17 a 18 let). Organizátorům akce byl domácí šampionát v některé z věkových kategorií přidělen již popáté od roku 2000. Svou roli sehrály předchozí perfektně uspořádané akce karvinských organizátorů i úspěchy karvinského klubu v mládežnických kategoriích, které jej řadí do nejužší špičky v republice.

Do Karviné dorazilo 82 boxerů, z toho rovná sedmdesátka juniorů, která pochopitelně obsadila většinu kategorií. Diváci mohli vidět v akci nadějné boxery z Ústí nad Labem, Ostravy, Brna, Mostu, Plzně, Českých Budějovic či Sokolova. A samozřejmě místní karvinské naděje, které také nezklamaly.

Domácí boxeři potvrdili svou kvalitu a korunovali dosavadní průběh sezony, v níž se jim nadmíru daří. Když nepočítáme republikové šampionáty, dovezli si například Karvinští v první polovině roku z prestižního turnaje v polské Rudě Slaskie dvě první místa (Sojka, Velký) a dvě druhá místa (Polko, Vozár). Kromě toho objíždějí i řadu dalších regionálních turnajů menšího významu, v nichž sbírají medailové úspěchy a někteří nadějní chlapci hostují i v ligových soutěžích v sousedních klubech, jako například v Ostravě.

Domácí Baník poslal o víkendu do boje pětici svých nadějných boxerů, z toho jediným v mladší věkové kategorii, tedy školní mládeže, což jsou boxeři do 14 let, byl Robin Ďatko. Ostatní se rvali o medaile v juniorské kategorii. Výsledkem byly dvě zlaté a jedna stříbrná medaile.

Je to jen další doklad velmi kvalitní práce s mladými karvinskými borci ze strany trenérů Romana Nevrly, Petra Miterka a Antonína Gašpara, jenž je také ceněným a obsazovaným rozhodčím s licencí EABA (evropská amatérská boxerská asociace).

Jakub Vozár (do 57 kg) vyfasoval hned na úvod vysokého favorita, evropského šampiona v kickboxu Štadlera z Plzně, a po těžké bitvě odešel poražen.
Neméně zdatného protivníka, republikového mistra, přisoudil los i Luboši Polkovi (do 54 kg). Ústecký Kováč vyhrál, ale Polko s ním dvě kola držel vyrovnanou partii. Pral se statečně, stejně jako Vozár, nestačil až ve třetím kole.

Další karvinští rohovníci už byli úspěšní. Robin Ďatko (do 40 kg) měl díky malému počtu účastníků mezi školní mládeží volný los, pak si ale poradil lehce 12:2 na body s mosteckým Cáderem a postoupil do finále své váhy. Tam přeboxoval jasně na body ústeckého Agateljana 11:3 a mohl začít slavit.

Patrik Velký (do 51 kg) porazil ve vyřazováku sokolovského Tušku naprosto hladce 25:5 na body a po této jasné záležitosti nastoupil na jičínského Stehlíka. I s ním si rychle vybudoval bodový náskok, pak se ale uspokojil, soupeř snížil a Velký nakonec vyhrál „jen“ 13:8 na body.

V boji o zlato nastoupil Patrik zase plně koncentrován a s velkou převahou 17:4 na body porazil Gažiho z Mostu a stal se republikovým přeborníkem. Již posedmé ve své kariéře!

Další z úspěšného klanu Sojků – osmnáctiletý Tomáš (do 64 kg), se také představil v dobrém světle. V úvodním vyřazovacím souboji odstavil ze hry Došlého 14:9 na body a v semifinále zdolal také Kalouse na body. Utkání bylo těsné, tvrdé a Tomáš na něj bohužel doplatil dodatečně až po zápase, v němž se zranil. Otekla mu ruka v oblasti lokte, dostal do ní zánět a nedělní finálový duel musel s lítostí oželet. I tak je stříbro výborným úspěchem.

Domácí borci tak bezprostředně navázali na úspěchy, které nedávno posbírali během Mistrovství ČR kadetů a žen, které proběhlo v Těmicích u Bzence. Tam před čtrnácti dny vybojoval Patrik Velký ve váze do 52 kg svůj šestý titul mistra republiky a Luboš Polko přidal v kategorii do 54 kg cenné stříbro, když ve finále prohrál jen o tři body.

„Poděkování za úspěšné uspořádání akce patří vedle dobrovolníků z řad příznivců našeho klubu a sponzorům také samozřejmě městu Karviná, zvláště panu primátorovi Tomáši Hanzelovi, z jehož fondu šly dotace na organizaci mistrovství republiky. Do budoucna jsme s panem primátorem dohodnuti na tom, že bychom po letech mohli oživit myšlenku pořádání turnaje O pohár primátora města Karviné,“ podotkl závěrem Roman Nevrla, hlavní organizátor šampionátu.

Zlatí hoši z Karviné

Karvinský Baník pořádal v novém miléniu již páté republikové mistrovství. Za tu dobu vyprodukoval osm zlatých medailistů. Zde je přehled republikových šampionátů, konaných v Karviné (ty má pořádající Baník kompletní), i přehled republikových mistrů Baníku, kteří zde uspěli.