Minulý víkend byl v obležení plavců. V sobotu dopoledne proběhlo v Karviné závěrečné kolo Krajského přeboru družstev za účasti plavců z Ostravy, Kopřivnice, Nového Jičína a Vsetína, ve kterém domácí plavci Karviné obsadili 1. místo v mužích a 2. místo v kategorii žen.

Odpoledne byl pak na krytém bazénu v Karviné-Hranicích za účasti plavců z Bohumína, Orlové, Havířova, Třince a opět plavců z domácího oddílu Kosatky zahájen Meziokresní přebor žactva a dorostu v plavání.

V závodech Krajského přeboru družstev byli vidět dvakrát první Petr Jirout (100 a 200 m osobní polohový závod) i motýlkář Adrian Bromek (50 a 100 m motýlek), jednou na první místo dosáhli Ivana Kristlová (50 m vol. způsob), Miroslav Slowik (100 m vol. způsob) a Gabriela Krzyžanková (100 m znak). Kromě toho získaly Kosatky i další umístění na piedestalu vítězů, o což se zasloužili Tereza Bucharová, Jana Haasová, Tomáš Kaluža, Vladislav Tytko, Radim Vrtělka, Filip Szymanik a další.

Ze svých starších kolegů si pak o něco později vzali příklad i jejich následovníci z dorostenecké a žákovské kategorie. Meziokresního přebru, který je pro žactvo nominačním závodem pro kvalifikaci na oblastní přebory a následně i na MČR, se zúčastnilo 114 soutěžících, kteří v Karviné bojovali o co nejlepší výkony.

V hezké sportovní atmosféře dosáhli absolutně nejhodnotnějšího výkonu bratři Jusku ze Slavie Havířov. Starší Alexandr (ročník 1991) zaplaval 100 m prsa za 1:05,3 min, čímž dosáhl hranice 708 bodů. Druhý nejhodnotnější výkon měl na svědomí mladší bratr Saši - Richard Jusku (1994), jenž na trati 200 m volný způsob zaplaval 2:08,4 min. a dosáhl tak na 520 bodů.

V kategorii žactva se nejúspěšnějšími plavci stali další člen havířovské Slavie Tomáš Neoral, který padesátku volným způsobem zvládl za 28,3 s a získal 425 bodů. Mezi děvčaty kralovala karvinská Jana Haasová. Na stejné trati zaplavala čas 29,4 s a získala až 557 bodů.

Kromě ní dosáhli výborných výkonů také další plavci Kosatek – Radim Vrtělka, Radovan Žáček, Matěj Kodajek, Jakub Bystroň, Hana Osifová, Adéla Osuchovská, Tereza Bucharová, Tereza Kodajková, Michaela Wojaczková, Gabriela Krzyžánková a Eliška Szalbotová.

Jak se zdá, silnou generaci dívek by karvinský klub mohl mít v ročnících 1997 a 1998, což nejlepšími třemi výkony vůbec dokumentovaly v této věkové kategorii Hana Osifová, Adéla Osuchowská i Tereza Kodajková. „V klubu věříme, že dívky i chlapci na sobě nepřestanou pracovat. Dosaženými výkony se jistě někteří z nich nominují na oblastní soutěž, která proběhne v květnu ve Vsetíně pro starší a v Novém Jičíně pro mladší žactvo,“ podotkl optimisticky naladěný Valter Kocur, předseda karvinského klubu.

Hned třikrát se na stupně vítězů dostali i plavci z Bohumína, konkrétně Tereza Kalichová, Martin Hanák a Ondřej Kyjonka. Vedle Tomáše Neorala se v dalších dvou případech prosadili i Jakub Wanecki a Katty Trčková, také plavci ze Slavie Havířov.