Závodník z Karviné si minulý týden vyjel účast v reprezentaci České republiky. Při své premiérové sezoně mezi dospělými je to pro něj start do budoucí kariéry z říše snů. „Těžko říct, jestli měl někdo z bývalých reprezentantů podobně rychlý začátek jako Tomáš,“ přemýšlel Maslaňákův trenér Roman Neugebauer.


Ten svého svěřence již dlouhou dobu připravuje a velký talent v něm rozpoznal okamžitě. „Prakticky hned bylo jasné, že Tomáš to může někam dotáhnout. To se potvrzovalo v různých závodech, v nichž jezdil s o hodně staršími chlapci a porážel je,“ pravil trenér úspěšného kajakáře z Karviné.


Tomáš se nedávno zúčastnil kvalitně obsazeného podniku v Německu, kde se střetl s celou plejádou vynikajících borců. Startovali zde Němci, Rakušané, Poláci i celá česká špička, která si chtěla porovnat výkonnost a zjistit, jak na tom kdo je s případnou účastí v národním týmu. Tomáš v konkurenci kompletní české juniorské i seniorské reprezentace uspěl a skončil třetí. Na trati v Markklebergu jej porazili pouze domácí Němci. Vyhrál olympijský vítěz z Číny Alexandr Grimm.


„Třetí flek je pro Tomáše výtečným umístěním. Ono to sice jsou pořád jen takové přípravné závody, jenže když se podíváte na startovní listinu, tak je tam hlava na hlavě z nejužší světové špičky a prosadit se v takové konkurenci není jednoduché,“ upozornil Maslaňákův trenér Neugebauer.


Navíc, když měl Tomáš loni větší tréninkový výpadek. Kvůli vyhozenému ramenu se ani nezúčastnil republikového šampionátu juniorů, na kterém by zcela jistě bral některou z medailí, ne-li přímo zlatou.

Karvinský kajakář se hned při své první sezoně mezi muži dostal do reprezentace


Doslova šokem je pro Maslaňákovy konkurenty a nově zároveň kolegy z reprezentace skutečnost, že zatímco se Tomáš připravoval doma na Olši, oni trénovali na Novém Zélandu. Přesto je v konfrontaci dosažených časů dokáže „Máslo“, jak se nadějnému kanoistovi přezdívá, porážet.


„Jde mi až mráz po zádech, kam až to může dotáhnout,“ nechtěl předbíhat událostem trenér Roman Neugebauer. Jeho svěřenec, jezdící na závodech v barvách Ostravy, „přestoupil“ od nového roku do nejvyšší věkové kategorie – mezi muže. A do nové sezony vtrhl jako divá voda, se kterou se na mezinárodních akcích statečně pere.


Maslaňákovým tajným snem bylo proniknutí do reprezentačního celku dospělých, odkud už vede jen kousek na vrcholné akce typu Mistrovství Evropy, Mistrovství světa nebo Olympijské hry. A devatenáctiletému borci se to před pár dny podařilo!


Zúročil tak svou píli v tréninku, který provozuje v domácím prostředí. Pouze občas si přípravné dávky na Olši zpestří návštěvou umělého kanálu v polském Krakově.

Karvinský supertalent má za sebou úspěšně zvládnuté nominační závody do reprezentace. Jednalo se o čtyři závody v Liptovském Mikuláši a na umělém kanálu v Želivi (Trnávka), přičemž jeden z nich, a sice ten v Liptovském Mikuláši, vyhrál. Potvrdilo se, že pozvánka do seniorské reprezentace je oprávněná. „Tomášovi vyšly závody na jedničku. Na pěkné trati v Liptovském Mikuláši se nebál, nezmatkoval, popral se s tratí parádně,“ pochválil svého svěřence Roman Neugebauer.


Máslo okamžitě zaujal pozornost předních klubů, konkrétně Dukly Brandýs, která shromažďuje ve svém středu největší mládežnické talenty vodního slalomu. „Bývalý arrmádní klub může Tomášovi nabídnout nejlepší podmínky, materiální vybavení a podobně, přičemž netrvá na tom, aby byl během tréninků přímo v Brandýse. Může se připravovat klidně doma. Pro nejbližší rok a půl to tak bude pro Tomáše i lepší. Musí si nejprve dodělat školu,“ nezanedbává trenér Neugebauer ani Tomášovy školní povinnosti na karvinské průmyslovce.


Bývalý dorostenecký i juniorský reprezentant se nyní chystá odjet závody Českého poháru, ale hlavně se již soustředí na vrchol letošního roku – evropský šampionát mezi dospělými. „Zdá se mi, že Tomáš psychicky vyspěl. Už se otrkal, jen tak jej nic nerozhodí,“ podotkl Neugebauer.


Nepřekvapí, že Maslaňák byl před pár týdny zaslouženě a již potřetí oceněn představiteli města Karviná jako jeden z nejúspěšnějších mládežnických sportovců za uplynulý rok.


Taktéž úspěšný trenér Roman Neugebauer však nepřipravuje na dráhu olympionika jen Maslaňáka. Druhým velkým talentem z Karviné je i Ondřej Cvikl, jenž studuje prvním rokem na gymnáziu. Cvikl v loňském roce vyhrál Mistrovství republiky dorostu v Praze-Tróji a jeví se podobně jako Maslaňák.

Pro zimní a jarní část přípravy se dostal do juniorské reprezentace, dva z pěti nominačních závodů, které se rovněž jely v Liptovském Mikuláši, má za sebou. Skončil v nich dvakrát druhý. „Dá se říct, že Ondra kopíruje dráhu Tomáše. Ten také sbíral zkušenosti v závodech s o dva roky staršími kolegy. Ondra může ještě příští sezonu jezdit za dorost,“ poukázal na druhou naději karvinského kajaku trenér Neugebauer.