Házenkáři karvinského Baníku ovládli první zápas finálové série extraligy. Vyhráli v Zubří, které v letošní sezoně doma neztratilo ani bod a ujali se vedení v sérii 1:0 na zápasy.


Gumárny Zubří – Baník OKD Karviná 25:27 (14:12)


Karvinští házenkáři byli zpočátku zbytečně nervózní. Padaly jim míče z rukou, ale nervozity se zbavili paradoxně hned v prvním oslabení, které se jim povedlo a odstartovalo sérii zuberských neúspěchů v přesilových hrách.


„Přesilové hry jsme nezvládli, vůbec jsme nehráli to, co jsme si plánovali, ale to pramenilo také z větší zkušenosti na straně soupeře. Karviná má ve svém středu několik hráčů, kteří již mají za sebou mistrovské tituly, řadu zkušeností z Ligy mistrů i zápasů play off. Rozhodně bych to neviděl tak, že jsme nějakým obrovským favoritem série, spíš naopak,“ pravil kouč Zubří Jiří Kekrt.


Jeho tým zkoušel v první půli vysunout na rozehrávající baníkovce obranu 2-4 a vyrážet k rychlým protiútokům, jenže ty se dařily překvapivě Karviné. „Tuhle činnost jsme proti Dukle měli velice slabou, takže jsme se na ni v tréninku zaměřili. Stejně jako na hru v oslabení. Nacvičovali jsme zkrátka situace, o nichž jsme byli přesvědčeni, že by mohly během utkání přijít. Také přišly a kluci na hřišti na ně byli nachystaní. Smekám před nimi klobouk,“ poznamenal po utkání trenér vítězného týmu Jaroslav Hudeček.


Jeho svěřenci sice v průběhu prvního poločasu vedli 10:7, ale pak se v útoku spíše hledali a domácí otočili stav. Úsek hry mezi 17. a 28. minutou vyhráli 6:1 a hosté byli na postavenou obranu bezbranní. Ještě, že měli mezi svými tyčemi mága Tomáše Mrkvu, který tým opět podržel, pokolikáté už v této sezoně?


Naopak začátek druhé části vyšel baníkovcům skvěle. Byli to oni, kdo zpevnil obranu a Zubří se nedokázalo prosadit. Skvěle hráli Pavlíček, Požárek a hlavně Petrovský, autor nevídaných jedenácti gólů.


Z pevné obrany vyráželi hosté k brejkům a zbraní, která je vlastní Zubřanům, sypali Malinovi do sítě jeden gól za druhým. A když dostali domácí výhodu sedmimetrového hodu, vytáhl trenér Hudeček z lavičky svůj tajný trumf – gólmana Jakuba Lefana. Ten uspěl proti výborným sedmičkovým exekutorům Mičkalovi, J. Hrstkovi a nakonec i Titkovovi. Také tým v důležitých chvílích podržel.


Karvinští zaslouží za předvedený výkon obdiv. Zcela koncentrovaně přistoupili k utkání, bojovali nadoraz a prokázali psychickou odolnost. Narozdíl od domácího souboru, jenž už musí mít z Baníku a jeho finálové bilance pořádnou „depku“. „S výkonem i výsledkem jsem spokojen. Věděli jsme, že nás čeká maximálně náročné utkání, tady nikdo nevyhraje o pět branek. Odehráli jsme opravdu povedený zápas, pořád tam byly chybičky, ale kluci bojovali nadoraz, dali do hry vše a toho já si cením nejvíc,“ pochválil svůj tým trenér Baníku Jaroslav Hudeček.


Sled: 2:1, 4:2, 4:5, 5:7, 7:7, 7:10, 11:10, 13:11, 15:15, 16:18, 20:19, 21:22, 23:23, 23:25, 24:27. Rozhodčí: Horáček, Novotný, sedmičky: 8/5:2/2, vyloučení: 5:4, diváci: 1 600, stav série: 0:1.


Nejvíce branek Zubří: Plšek 4, J. Hrstka 4/3, M. Hrstka, Jurka a Randýsek po 3.


Karviná: Mrkva, Lefan – Požárek 3, T. Heinz 2, Petrovský 11/2, Hastík 2, Farář, Šulc 3, Vančo, Faith, Pavlíček 3, Vala, Mrózek 2, Sliwka 1. Trenér: Jaroslav Hudeček.