Oba hráči jsou odchovanci havířovského ragby, kteří momentálně válí za polský Krakov. Jsou to Jaroslav Tomčík a Patrik Leroch.


Pokud se dostanou do konečné nominace, zahrají si o víkendu 6. a 7. června v Ostravě na kvalifikačním turnaji Mistrovství Evropy o postup na závěrečný šampionát.


„Z něj pak vede cesta i na mistrovství světa, ale to je ještě daleko. K tomu, abyste se dostali alespoň na Evropu, potřebujete uspět na dvou turnajích kvalifikace. A my máme už nyní v Ostravě za soupeře velice silné celky, například Španělsko a především Portugalsko, s nimiž jsme loni na stejné akci prohráli,“ upozornil Patrik Leroch.


„Na turnaj se ale těšíme. V sedmičkovém ragby se výkonnostní rozdíly mažou, český tým má šikovné hráče a určitě větší šanci se prosadit právě v sedmičkách než v klasickém ragby o patnácti hráčích,“ nabízí svůj pohled Lerochův parťák Jaroslav Tomčík.


Sedmičkové ragby bylo představiteli české ragbyové unie dlouho odsouváno na druhou kolej, ale postupem času se zjistilo, že český nároďák zde dosahuje lepších výsledků než v „patnáctkách“ a proto se pozornost upřela i tam.


„Naší velkou nevýhodou je to, že jsme ryzími amatéry. Nedokážu si představit, že by nějaký Španěl nebo Portugalec musel vstávat v pět hodin do práce jako my,“ směje se Tomčík. A třeba právě takové výběry Portugalska či Španělska hrají mistrovství světa v sedmičkovém ragby téměř každý rok.


„A to ani nemluvím o vyspělých ragbyových týmech jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Anglie, Wales či Francie. Ty jsou schopny se na důležitou akci připravovat dva měsíce v kuse i déle. V našich podmínkách je to nemyslitelné,“ přirovnal Tomčík.


Podle Lerocha je zásadní rozdíl v tom, že vyspělé týmy dokáží český tým přehrát kolektivně. „V tom zaostáváme, neboť nejsme profesionální hráči, takže naše souhra logicky nebude nikdy na takové úrovni, jako u profíků. Ale právě v sedmičkách, kdy je na hřišti více prostoru a také kádr se dává dohromady snáze než v klasickém ragby, máme šanci uspět,“ podotkl Leroch.


A má pravdu, jelikož vždycky je snazší sestavit kvalitní tým o dvanácti hráčích (sedm + pět náhradníků), než třeba o dvaceti.


Naproti tomu dostat se už jen na Mistrovství Evropy znamená velký úspěch. „Ragby se tak jako u ostatních sportů vyrovnává. V Evropě už se hraje prakticky všude, slabý tým nepřiveze do Ostravy nikdo,“ myslí si Leroch.