Start závodu proběhl v sobotu dopoledne na svažitém náměstí pod Štramberskou trúbou, cíl byl po překonání několika silových překážek a tří stovek schodů v zámeckém parku a ve věži až na ochozu Trúby. Hasiči byli v kompletním zásahovém obleku, včetně těžkých bot, přilby a zapnutého dýchacího přístroje, což znamenalo nést na zádech těžkou tlakovou láhev se vzduchem.


Anglická zkratka TFA (Toughest Firefighter Alive = Nejtvrdší hasič přežije) jen dokládá náročnost hasičského víceboje s několika překážkami těsně za sebou (rozvinutí dvou hadic s proudnicemi, byť bez vody, 60 úderů těžkým desetikilovým kladivem do trenažéru, překonání dva metry vysoké překážky, transport figuríny těžké 80 kg, šplh na lešení s vytažením těžkého břemene – barelu s vodou o hmotnosti 20 kg. Pro poslední zbytky sil je připraveno zhruba 300 schodů až na ochoz notoricky známé Trúby.


I přes úskalí závodu „o přežití“, který velmi věrně simuluje skutečné podmínky u hasičských zásahů, se nejlepší přiblížili až k pětiminutové hranici. „Za tak krátkou dobu bych tam snad pouze vyběhl a jen ve sportovním, ale bez těch překážek. A nahoře by mě museli omejvat,“ poznamenal jeden z diváků.


VÝSLEDKY
Profesionální hasiči do 40 let:

1. Dušan Plodr, HZS Středočeského kraje – 5:07,6 min.
2. Aleš Navrátil, HZSP DEZA Valašské Meziříčí – 5:09,8 min.
3. Tomáš Zobaník, HZS Olomouckého kraje – 5:19,7 min.
Z HZS MSK byl nejlepší celkově pátý Leopold Hejneš – 5:30,8.

Profesionální hasiči nad 40 let:
1. Josef Vlk, HZS Zlínského kraje, ÚO Zlín – 5:43,7
2. Josef Frýdl, tamtéž – 5:54,1
3. Pavel Šustr, tamtéž, 6:13,3
Z HZS MSK skončil nejlépe čtvrtý Rudolf Šelepa z ÚO Nový Jičín – 8:11,8