Oproti loňské sezoně se fanoušci v Karviné a okolí znovu mohou těšit na boje v pohárové Evropě s účastí Baníku.


V rámci Evropské házenkářské federace se pořádají čtyři pohárové soutěže – tou nejprestižnější je pochopitelně Liga mistrů, dalšími jsou Pohár vítězů pohárů, Pohár EHF a Vyzývací Pohár, tzv. Challenge Cup (někdejší City Cup), který je ale vyloženě podružnou záležitostí.


„Po dlouhém zvažování jsme se nakonec přihlásili do Poháru EHF. Liga mistrů je totiž pořád hodně nákladnou a prodělečnou záležitostí,“ informoval manažer Baníku OKD Karviná Miroslav Pelech.


Baník v této soutěži startoval devět let v kuse, ale ekonomická situace Ligy mistrů se nelepšila.


„Na různých seminářích a setkáních klubů jsme v jednom kuse slýchávali, jak bude Liga mistrů v házené perfektní, jak se bude podobat modelu fotbalové Ligy mistrů a všichni budou vydělávat, ale roky se nic neděje, situace zůstává pořád stejná a předloni byla poslední kapkou skutečnost, že si kluby budou muset při zápasech venku hradit všechny služby samy,“ připomněl Pelech neefektivnost celé soutěže.


„Peníze, které bychom mohli využít smysluplnějším způsobem a dát je zpátky do házené, třeba na mládež, proinvestujeme za ubytování v hotelech a další služby. Navíc návratnost finančních prostředků je nulová, takže po zhodnocení všech těchto faktů jsme se rozhodli, že cpát peníze do podniku jménem Liga mistrů nemá smysl. Myslím, že je jen otázkou času, kdy nás budou následovat i další kluby,“ zhodnotil současnou situaci na pozadí celosvětové finančí krize manažer Pelech.


Před startem nové sezony Ligy mistrů ještě navíc přibyly další požadavky ze strany EHF, například nutnost zaplatit kauci 25 tisíc euro a přísná kritéria sportovišť, kde se bude LM hrát. Starší karvinská hala by už jimi neprošla.


„Výjimku, kterou jsme naposledy dostali, bychom teď už nedostali, takže bychom museli hrát v Ostravě, fanoušci by za námi samozřejmě museli také a ještě bychom halu museli zaplatit. Ne, daleko efektivnější bude zúčastnit se Poháru EHF, kde jsou náklady mnohem menší, startují zde také kvalitní kluby a naši mladí hráči mají i zde možnost nabrat zkušenosti z merinárodní klubové házené,“ podotkl Miroslav Pelech.


Jedinou nevýhodou je, že Liga mistrů garantovala alespoň šest zápasů se špičkovými soupeři ve skupině (pokud jste se tam dostali), zatímco Pohár EHF se hraje klasickým vyřazovacím způsobem, jenž má své kouzlo.


„To ano, ale když hned na úvod vyfasujete Maďary, Dány, Švédy a podobně, tak to znamená mizivou naději na pokračování v soutěži. A to nemluvím o klubech z Německa, Francie nebo Španělska,“ poznamenal karvinský manažer.

Na druhou stranu by souboje s ruskými, španělskými nebo německými kluby jako například Flensburgem či Lemgem s bývalým brankářem Baníku Martinem Galiou, byly pro diváky navýsost atraktivní.