Kroměříž, které extraliga juniorů spadla do klína přímo po odstoupení Děčína z baráže, totiž na soutěž údajně nemá hráče ani peníze.


Zřejmě tedy odstoupí a právo účasti přejde na další týmy. Třeba na Karvinou, která v baráži neuspěla proti České Lípě, za kterou nastoupili právě někteří borci z Děčína.


Prodej soutěže jiným zájemcům není možný. Česká basketbalová federace totiž právě proto, aby se nekšeftovalo se soutěžemi, zavedla nové řády, které to zakazují. Po všech odehraných barážích a kvalifikacích jsou soutěže nepřevoditelné.


Pokud tedy Kroměříž na svou účast v extralize rezignuje, doplní se extraliga U 18 na šestnáctku týmů. Existují tři právní výklady soutěžního řádu, jak by se v takovém případě postupovalo. Buď přejde volné místo na dalšího účastníka baráže (toho nejúspěšnějšího). Jediná Karviná hrála v sérii 1:1 na zápasy. Druhou možností je dodatečná baráž s dalšími neúspěšnými celky Kladnem a Opavou. Nebo v soutěži zůstane 15 týmů. Kroměříž bude spekulovat a odhlásí se až těsně před soutěží.


Do uzávěrky přihlášek, která je 20. června, nelze dělat zatím nic. „Musíme čekat, jak to celé dopadne. Máme zájem hrát extraligu, ale když tu možnost nedostaneme, vadit nám to nebude,“ podotkl předseda Sokola Roman Hamrus.


Jeho svěřenci se letos udrželi v lize juniorů a po skončení soutěže se s nabídkou hlubší spolupráce ozval ostravský Hladnov, hrající nejvyšší soutěž – extraligu. Toho čekala baráž o udržení v této soutěži. Oba kluby Karviná i Hladnov se dohodly na sloučení družstev juniorů. „Je lepší mít v regionu jeden silný tým věkové kategorie juniorů, než dva slušné, ale samozřejmě o něco slabší,“ objasnil Hamrus.


Ten ještě upozornil, že převod soutěže z Hladnova do Karviné proběhl zdarma! „Na různých internetových serverech se objevily informace, že Hladnov nám prodal licenci a podobně. Nic takového. Možná je to pro někoho nepochopitelné, ale tyto záležitosti se snažíme řešit principem výměny a vzájemné reciprocity. Třeba spoluprací v jiných kategoriích nebo tím, že převezmeme finanční závazky na zajištění sezony. Hráči z Hladnova k nám tedy přišli na přestup zdarma. Za převod soutěže jsme pouze zaplatili poplatek svazu, nikoliv nějaké peníze Hladnovu. Fungujeme na bázi spolupráce,“ zdůraznil Roman Hamrus.