V úvodním kole měl havířovský hráč volno. Ve druhém vyřadil Itala Acciho 3:0, ve třetím Němce Pagadu 3:0 a ve čtvrtém Poláka Powrozniaka 3:1. Ve čtvrtfinále dokázal porazit Kubova z Ukrajiny a v semifinále si poradil i s výtečným Švédem Anderssonem, kterého zdolal v poměru 3:1 na sety.


V souboji o titul narazil na evropskou jedničku Ruize ze Španělska, který se tentokrát musel před uměním českého stolního tenisty sklonit, když tahal za kratší stranu provazu. Karabec vyhrál 3:1 a mohl se radovat ze zlaté medaile, čímž navázal na úspěch z posledního šampionátu, při kterém vyhrál svou kategorii.


„Tato medaile je samozřejmě cennější, protože o ní bojují všichni hráči bez rozdílu postižení. Když jsme se dozvěděli, že se bude o ní bojovat hned v úvodu, neměl jsem z toho dobrý pocit, protože nejsme ještě tak rozehraní, ale nakonec vše dobře dopadlo, takže to vlastně pořadatelé udělali, jak nejlépe mohli,“ vtipkoval po návratu Karabec.


Do Itálie se sjelo celkem 288 hráčů z 28 států. Havířovský stolní tenista se poté zapojil do bojů ve své kategorii 10. I zde postoupil až do finále, ale v něm se vydařila odveta Ruizovi, který vyhrál 3:1. „Byla to zbytečná porážka, která mě ještě teď mrzí. Měl jsem totiž blízko k výhře, ale nevyšly mi dvě koncovky setů, při kterých jsem zbytečně chyboval,“ litoval havířovský hráč.


Potřetí se utkal Ivan Karabec s Ruizem při soutěži družstev. Španělé byli soupeřem českého týmu v dalším zápase o titul. Devětadvacetiletý Havířovan Ruize sice porazil 3:0 a přispěl dvěma body, ale tým celkově prohrál 2:3 na zápasy, takže zlato putovalo na Pyrenejský poloostrov.


„S vystoupením na Evropě jsem spokojen. Při třech startech jsem se pokaždé dostal do finále a prohrál jen jediný zápas. Přitom jsem si před šampionátem vůbec nevěřil. Přešel jsem totiž dva týdny před mistrovstvím na jiné potahy, které mi absolutně nevyhovovaly. Prostě mi to s nimi nešlo. Až přímo v Itálii mi kolega Cieslar dal svoje s tím, že horší už to být nemůže. A měl pravdu. I díky tomu se mi podařilo poprvé vyhrát kategorii open, čímž jsem zkompletoval svoji medailovou sbírku,“ přiblížil nový mistr Evropy jednu zajímavost z Janova.