Karvinští chlapci byli na Hané znovu úspěšní a stali se tak oficiálně mistry republiky v této věkové kategorii. Před pár dny totiž ovládli i mistrovství neoficiální, které proběhlo ve Zruči nad Sázavou.


Desetiboje v Olomouci se zúčastnili kromě Karviné ještě hráči Zruče nad Sázavou, Lovosic, Ivančic, Bohunic, Strakonic, Plzně a Ostravy.


Házenkářský desetiboj je soutěž pro nejlepší republiková družstva mladšího žactva v deseti disciplínách. Baníkovci vyhráli valnou většinu těchto disciplín.


„Celé mistrovství je koncipováno tak, že chce-li být družstvo nejlepší, musí prokázat svoje schopnosti nejen v samotných utkáních, ale hlavně v individuálních soutěžích. Proto velmi záleží na výkonu každého jednotlivce,“ přiblížil model soutěže vedoucí karvinského družstva Marek Drzyzga.


Soutěž se skládá z těchto disciplín: utkání s nařízenou osobní obranou, shot out (samostatné nájezdy), utkání v házené, aktivita hráčů (co největší počet hráčů podílejících se na brankách v utkáních), hod míčem na dálku, rychlý běh (2 x 15 metrů), střelba na přesnost, pětiskok, překážková dráha a fair play.


„Každé družstvo si smělo na jednu disciplínu vsadit takzvaného Jokera. Body, získané za umístění v této disciplíně, se pak družstvu zdvojnásobily,“ přiblížila zajímavost trenéra karvinského družstva Soňa Ortová.


Umístění Baníku v jednotlivých disciplínách

1. Utkání s nařízenou osobní obranou
„V těchto zápasech se nám moc nedařilo, bylo vidět, že kluci mají zažitou jinou variantu hry. Některé týmy však osobku hrají i v celoroční soutěži,“ objasnil Drzyzga. Karviná tak obsadila páté místo.


2. Shot out
Tuto soutěž zvládli mladí hráči Baníku velice dobře a vyhráli ji ziskem třinácti bodů. Všechny své nájezdy proměnili Šťastný, Slavič i Ženatý.

3. Utkání v házené
Baník skončil třetí po výsledcích: Lovosice 9:7, Ostrava 10:13, Bohunice 9:13, Zruč n. S. 13:7, Strakonice 14:6, Plzeň 13:5, Ivančice 17:5.
Nejvíce branek Baníku: Šťastný 30, Drzyzga 15, Slavič 7.

4. Aktivita
Na tuto disciplínu trenérka Ortová s vedoucím Drzyzgou vsadili Jokera a ukázalo se, že udělali velice dobře. „V našem týmu je hodně hráčů, schopných se gólově prosadit. Kluci jsou individuálně šikovní, nikdo výrazně nevyčnívá, máme vyvážený celek,“ objasnila trenérka Ortová. V utkání proti Ivančicím se dokonce trefilo všech dvanáct hráčů z pole. Jeden gól si hodem přes celé hřiště dal i brankář Nolč. V každém utkání se prosadili Šťastný, Drzyzga a Kawulok.

5. Hod míčem
Pouze tři týmy naházely v průměru více než 30 metrů. Plzeň (30,86), Ostrava (30,83 ) a třetí Karviná (30,65).

6. Rychlý běh na 2 x 15 metrů
Tuto disciplínu Karvinští suverénně ovládli součtem časů 62,07 s.

7. Přesná střelba
Opět vítězství baníkovců průměrem 9 bodů na tým. Na druhém a třetím místě se s velkým odstupem umístily celky Plzně a Ivančic.

8. Pětiskok
Další suverénní výsledek svěřenců trenérky Ortové. Jako jediní v půměru naskákali přes 10 metrů.

9. Překážková dráha
„Tato disciplína byla částečně ovlivněna nesrovnalostmi s časomírou a tím, že jsme byli nalosováni jako první. Skončili jsme pátí, nejobratnějším z našich hráčů byl Karšulín,“ objasnil Marek Drzyzga.

10. Fair play
Tato disciplína byla hodnocena samostatně a vyhrály ji Lovosice. Baník skončil pátý.

Celkové pořadí MČR: 1. HCB OKD Karviná 68 bodů, 2. Talent Plzeň 62, 3. HK A.S.A Lovosice 55, 4. Sokol Ostrava 44, 5. Tatran Brno-Bohunice 43, 6. HBC Strakonice 40, 7. Jiskra Zruč n. S. 31, 8. Házená Ivančice 27.


„Myslím, že kluci potvrdili své postavení. Celý rok na sobě tvrdě pracovali, dokázali své individuální schopnosti obětovat ve prospěch kolektivu,“ pochválila své svěřence trenérka Soňa Ortová.


Přestože nechtěla vyzdvihovat žádné jednotlivce, musela poukázat na některé opory. Byli jimi nejlepší hráč mistrovství Kawulok, pivot Slavič, střelec Šťastný, šikovná běhavá křidélka Drzyzga s Čavrnochem a nejlepší gólman mistrovství Nolč. Na levé spojce na sebe upozornil i Karšulín.


„Celý tým je ale výborný, má obrovský potenciál, ale musí na sobě dál tvrdě makat, to je jasné. S klukama se teď po třech letech musím rozloučit, přecházejí nyní do kategorie starších žáků,“ řekla s lítostí v hlase Soňa Ortová.


„Já bych chtěl na závěr poděkovat trenérce Ortové za trpělivost, kterou s klukama měla a za vše, co je během tří let naučila. Snad vše zúročí i pod vedením trenérky Hajžmanové,“ dodal vedoucí družstva Marek Drzyzga. Tým dal na rozloučenou trenérce Ortové dárek na památku.

Sestava českých mistrů: Nolč 1, Poráč – Šťastný 43, Drzyzga 27, Kawulok 14, Přibyla 13, Slavič 13, Karšulín 12, Čavrnoch 7, Ženatý 5, Plaček 5, Volf 4, Přikryl 1, Mokroš 1. Trenerka: Soňa Ortová, vedoucí družstva: Marek Drzyzga a Zdeněk Slavič.