O tom, že v Davis Cupu je zlomová právě čtyřhra, ví snad každý tenisový fanoušek. Potvrzují to také statistiky. V předešlých sedmnácti vystoupeních českých tenisových reprezentantů platilo jedno pravidlo. Kdo čtyřhru urval pro sebe, ten nakonec zvítězil.

Až na jednu výjimku.

Ani výhra deblového páru Novák – Štěpánek nad španělskou dvojicí Nadal – Robredo (6:4, 7:6 a 6:3) v prvním kole Světové skupiny nepomohla Čechům v roce 2004 k postupu do dalších bojů. Obě závěrečné dvouhry totiž v Brně Španělé zvládli. Následně došli až do finále, kde udolali Američany a zvedli nad hlavu „salátovou mísu“.

V Ostravě to naštěstí neplatilo. Berdych a Štěpánek se na kurtu dlouho nezdrželi a houževnaté Argentince José Acasusa a Leonarda Mayera vyprovodili z utkní rychle ve třech setech 6:1, 6:4 a 6:3.

„S Radkem jsme už odehráli v Davis Cupu mnoho utkání. Ve čtyřhře jsme sehraní, navíc se nám v ní i daří,“ pochvaloval si Tomáš Berdych. „Jsem rád, že jsem mohl po těch zdravotních lapáliích naskočit. Bylo dobře, že jsme se rozhodli mě pro úvodní singl pošetřit a nasadit až dnes,“ uznal rodák z Karviné Radek Štěpánek.