Po třinácti letech tak poslal české barvy do semifinále nejprestižnější soutěže družstev. V něm změří síly svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila s přemožiteli USA – Chorvaty. Zápas je na programu od 18. do 20. září.

Ve Štěpánkově duelu byl klíčový již úvodní set, ve kterém se podařilo Mónacovi prolomit podání Štěpánka a za stavu 5:4 šel servírovat na jeho zisk. Český hrdina, který nehrál v pátek dvouhru kvůli potížím s kolenem, však odpověděl ziskem osmi míčů v řadě a v následném tiebreaku ukázal větší klid.

„Měl jsem tréninkové manko a dobře věděl, že to nebude nic jednoduchého. Za stavu 4:4 jsem udělal v jednom gamu tři dvojchyby a ztratil ho. Naštěstí se mi podařilo hned na příjmu odpovědět a důležitý první set ještě vyhrát,“ řekl šťastný Štěpánek.

V dalším průběhu už měl rodák z Karviné převahu a byl to on, kdo diktoval tempo hry. Hrál soustředěně, nikam nespěchal a běhavého Mónaca ničil skvělými stopbally, se kterými měl Argentinec velké problémy.

Drobné zaváhání přišlo v úvodu třetího setu, kdy se dostal Jihoameričan do vedení 2:1 a šel podávat, ale český borec už nehodlal připustit drama. Ihned svého soupeře brejknul a v následné hře dvěma fantastickými míči zvedl na nohy většinu ze sedmi tisíc diváků ve vyprodané ČEZ Aréně. Tím Štěpánek soupeře definitivně uzemnil a poslal po třinácti letech Čechy do semifinále Davis Cupu.

Přitom před zápasem nebylo jisté, zda vůbec Štěpánek nastoupí. „Po sobotní čtyřhře jsem o mém stavu mluvil a zrovna moc dobře se necítil. Ještě mě noha bolela. Nakonec jsem se nechal přemluvit a dopadlo to fantasticky. Pocity jsou nepopsatelné,“ dodal Štěpánek.

V prvním nedělním souboji týmových jedniček nedokázal v ostravské ČEZ Aréně připsat třetí postupový bod Tomáš Berdych, který prohrál s pátým hráčem světa Juanem Martínem del Potrem jasně 0:3 na sety.

Bez dvou centimetrů dvoumetrový Argentinec skvěle servíroval, téměř nechyboval, navíc již v první hře vzal českému hráči podání a sadu získal poměrem 6:4. Ve druhém setu vedl Jihoameričan už 5:1, ale Berdych ještě zabojoval, zariskoval na returnu a vyplatilo se. Argentinec se však za stavu 5:4 nenechal vyvést z klidu, a také druhý set zvládl.

Poté se stejně jako v pátek vydal Berdych do šatny. Tentokrát však pohovor s dalšími členy týmu změnu nepřinesl.

Zlomová byla devátá hra třetího setu, kdy si del Potro vypracoval vedení 40:15 a hned první brejkbol využil. Následně zápas na podání bez větších problémů ukončil.

„Všechno se mi dařilo, na kurtu jsem se cítil po celý zápas skvěle,“ řekl po utkání Juan Martín del Potro. „Očekával jsem těžké utkání, v letošní sezoně podává Argentinec výborné výkony. Šel jsem do toho s tím, že mohu jen překvapit. Paradoxně jsem se cítil mnohem lépe, než při vyhraném pátečním utkání s Mónacem. Občas to tak bývá, to je tenis,“ podotkl Tomáš Berdych. „Klobouk dolů před del Potrem, hrál skvěle. Vždyť jen jednou za celé utkání přišel o svůj servis,“ dodal.

Davis Cup – čtvrtfinále:

Česko – Argentina 3:2

Berdych – Mónaco 6:4, 2:6, 2:6, 6:3, 6:2

Minář – del Potro 1:6, 3:6, 3:6

Berdych, Štěpánek – Acasuso, Mayer 6:1, 6:4, 6:3

Berdych – del Potro 4:6, 4:6, 4:6

Štěpánek – Mónaco 7:6, 6:3, 6:2