Nový kouč házenkářských mistrů z Karviné přichází do Baníku z Považské Bystrice, kde je házená sportem číslo 1. Po prvním tréninku karvinských hráčů jsme nového kouče krátce vyzpovídali.


Co jste vůbec říkal nabídce vést českého mistra?
Výsledky Karviné sleduji již přes dvacet let. Buď jako hráč nebo jako trenér. V Karviné je nadstandardním způsobem nastavena práce s mládeží, u které pracují vynikající trenéři. Proto má Baník v mládežnických kategoriích takové výsledky. Pochopitelně nabídka od českého mistra nepřichází každý den, nemohl jsem ji odmítnout.


Ví se, že spolupracujete s karvinským trenérem Jaroslavem Hudečkem. Mělo to vliv na vaše rozhodnutí?
Je pravda, že spolupracujeme. Naše filozofie házené je stejná, vyznáváme podobný styl hry. Jarda házenou žije, věnuje se jí už dlouho. Často jsme se potkávali na mládežnických turnajích, povahově je to výborný člověk. Poslední titul, který získal, jsem mu přál z celého srdce. Málokterý odborník by si jej zasloužil víc. Viděl jsem všechna tři finálová utkání se Zubřím, ve kterých jsem jasně poznal Jardovu strategii. Hráči zvládli zápasy perfektně po taktické stránce a proto si zlaté medaile právem zasloužili. Samozřejmě v Karviné naši spolupráci prohloubíme. Na nové angažmá se těším, Karviná je v házené pojem.


Jak to bylo s vaším působením v Považské Bystrici a Nových Zámcích, kde jste předčasně skončil?
Musím to uvést na pravou míru, neboť není pravda, že jsem skončil předčasně. V sezoně 2003/04 jsem v Považské Bystrici převzal tým po Ivanu Hargašovi. Musím upozornit, že jsem měl smlouvu jen do konce roku, takže jsem dál nepokračoval. V Nových Zámcích jsem podepsal kontrakt na tři roky, ale z pracovních důvodů jsem musel s trénováním skončit. V Považské Bystrici mám totiž firmu na elektroniku a musel jsem se jí věnovat.

Jak hodnotíte úroveň české a slovenské házenkářské extraligy?
Po rozdělení federace šla úroveň v obou zemích dolů. Velká škoda byla, že se zrušila HILka, která podle mě prospívala slovenské i české straně. V Česku je šest dobrých extraligových celků, Karviná, Zubří, Dukla, Lovosice, Hranice a Jičín. Na Slovensku jen tři – Prešov, Košice a Považská.

Jak se uvedl bývalý karvinský hráč Juľo Korňan po svém návratu do Považské Bystrice?
Ze začátku nebyl nejlepší. Ale postupně se rozehrál a v play off uplatnil své dlouholeté zkušenosti. Táhl tým, který jeho zásluhou získal bronzové medaile.


Co říkáte na fakt, že Prešov již nebude hrát v české nejvyšší soutěži?
To je interní věc klubu. Rozhodli se tak, jak se rozhodli. Podle mě ale není moc přínosné hrát dvě takové soutěže. Pro hráče to musí být únavné.

Společně s vámi přišel do klubu i váš syn Jozef na post spojky. Můžete jej představit?
Narodil se 19. prosince 1987. Hraje na postu levé a střední spojky. Před dvěma lety byl nejlepším střelcem slovenské extraligy, dal 165 branek. Poté odešel do maďarského FK Gyöngyös, kde se v půlce sezony zranil. V Nových Zámcích podstoupil operaci ramene a teď rehabilituje. K dispozici by nám mohl být v půlce září. Je také členem slovenské reprezentace.


A co druhá posila – Alexandr Ivanov?
Ten je o něco starší. Narodil se 1. dubna 1984. Jeho prarodiče jsou Bulhaři, proto takové jméno. Je to velmi zkušený hráč, pracovitý, svědomitý, s cílem hrát plně pro kolektiv. I on je členem slovenského nároďáku. Bude výraznou posilou.


Jak bude vypadat vaše příprava na extraligu?
Věřím, že bude velmi dobrá. Zaměříme se na fyzickou kondici a herní činnosti. Od 23. července máme soustředění v Podbánském, odkud vyrazíme 29. a 30. července na dva zápasy do Považské Bystrice. V úterý 4. srpna hrajeme v Kopřivnici a o tři dny později v Považské Bystrici proti druholigovému německému Obenburgu. Měli jsme mít ještě soustředění ve Slovinsku, ale to zřejmě padne, takže hledáme náhradní řešení. V termínu 17.-20. srpna se zúčastníme turnaje v polském Dzierzonowě, kde bude startovat deset týmů, například německý prvoligový Berlín, domácí týmy Plock, Gdaňsk, ukrajinský Kyjev a Záporoží a další. Koncem srpna jsou na programu testy.

Co říkáte rozlosování extraligy?
Po kvalitní přípravě můžeme hrát s každým soupeřem, hlavně aby se nám vyhýbala zranění. Už víme, že úvodní utkání proti Přerovu si budeme muset předehrát kvůli pohárovým utkáním, které se hrají ve stejném termínu 5. a 6. září. Soupeře se dozvíme 21. července na losování ve Vídni.