Vynikajícího úspěchu dosáhl Louda už na domácím mistrovství, kdy se stal českým šampionem v kategorii supermasters (nad 50 let), a to po patnáctileté pauze od závodění. „Sám jsem byl zvědav, do jaké formy se po tak dlouhé soutěžní pauze člověk ve svých 51 letech může dostat. Výsledek ale předčil má očekávání,“ komentoval své prvenství Jan Louda.


Na domácím mistrovství, které proběhlo v květnu v Českých Budějovicích, porazil i loňského mistra světa ze Slovenska a dvojnásobného mistra světa z Francie z předloňských let.


Po tomto úspěchu se před ním otevřela možnost startovat na červnovémsvětovém šampionátu v Montrealu a Louda svou životní šanci naplno využil. Po 38 letech zúročil poctivý přístup v tréninku ziskem titulu mistra světa!


„Moc mě těší, že můžu osobním příkladem ukázat mladým lidem cestu kulturistiky bez dopingu, anabolik a drog, které hyzdí náš sport. Cestu, na které je možné se těšit z úžasné kondice i ve vyšším věku,“ podotkl Louda, jemuž životní přístup a láska ke sportu pomáhají i v jeho současné práci. Louda poté, co opustil armádní sport v hodnosti majora, učí už dvanáct let tělesnou výchovu na základní škole v Českých Budějovicích. Jeho mentor z dětských let, karvinský učitel Alois Molík, by z něj určitě měl obrovskou radost.


„Je to můj životní úspěch. V současné době si užívám prázdniny. Ne však tréninkové, protože poslední říjnovou sobotu se v Karlových Varech koná Mistrovství Evropy, a tak se připravuji i na tuto akci,“ dodal. Doplnění sbírky titulů je pro Loudu jistě lákavou vidinou.

Sportovní začátky ve sklepě
Pojďme si nyní připomenout životní cestu karvinského kulturisty k úspěchu. Malý Honzík Louda začínal se sportem jako klučina doma v Karviné, ale začátky nebyly jednoduché. „Byl jsem takový slaboučký chcípáček, jelikož jsem trpěl častými angínami. S tím jsem se ale nemohl smířit a po operaci mandlí v deseti letech se můj zdravotní stav zlepšil a já mohl začít sportovat,“ vzpomíná Louda.


Jako každý druhý chlapec to zkoušel s fotbalem, k tomu si přidal ještě judo a další sporty, u kterých však nikdy dlouho nevydržel. „Také jsem závodně plaval v oddíle Kovo Karviná,“ připomněl Louda.


Mezníkem v jeho sportovním životě byl nález tří časopisů s lekcemi kulturismu uvnitř, které objevil jednoho prázdninového dne u strýce. „Přesně si pamatuji, jak mě to osvítilo a já hned věděl, že to je ta správná věc, kterou chci v životě dělat,“ směje se mistr republiky i světa. „Z těch krásných postav čišela síla, energie, zdraví, smysl pro sebekázeň a pevná vůle,“ dodal. To si ovšem uvědomil až později. „Ale ty časopisy mám dodnes schované,“ upozornil.


Dvanáctiletý školák Louda se ihned pustil do cvičení a každý den sedmkrát týdně poctivě cvičil v obýváku, hodinu ráno s pružinami a dvě hodiny odpoledne s pětikilovými jednoručkami. „To mi vydrželo dva roky, během nichž jsem si vypěstoval lásku k tomuto sportu, základ poctivosti k tréninku a životosprávě,“ přiznává Louda.


Po dvou letech mu ovšem začal být obývák těsný, a tak si zařídil menší posilovnu ve sklepě. „Táta mi přinesl ze šachty velkou kladku, kterou jsem zavěsil na trubku od plynu a mohl jsem cvičit cviky na kladce,“ vzpomíná. Kam se hrabou dnešní fitcentra…


Ve sklepě vydržel něco přes rok a den co den znovu poctivě trénoval. Jednoho krásného dne v sobě našel odvahu a po plaveckém tréninku zašel do posilovny ke kulturistům, které dlouho obdivoval a po očku sledoval. „Tenkrát byla tělocvična kulturistů zřízena na letní plovárně. Předseda oddílu mě tam párkrát načapal a vykopal mě odtamtud, prý jsem moc mladý. Jenže vyhodil mě dveřma a já se vrátil oknem. Když viděl, že se mnou nic nesvede, tak mě přijal pod podmínkou, že se budu účastnit různých závodů,“ vzpomíná s úsměvem Louda.

První závodní zkušenosti
Po boku zkušených borců jako byli Jaroslav Cieslar či Josef Šeda se začínající Louda poctivě připravoval a v šestnácti letech poprvé startoval na krajském přeboru staršího dorostu v Novém Jičíně. Tam skončil druhý jen proto, že mu rozhodčí sebrali čtyři body za neupravenost. „Nikdo mi totiž neřekl, že si mám oholit na mých šestnáct let dost mužně zarostlou hruď,“ vybavuje si po letech. To mu ovšem tolik nevadilo, zajistil si totiž postup na mistrovství Čech.


„To se konalo v Kadani a stejnou chybu jsem již neopakoval. Pokožku jsem si řádně upravil a opálil samoopalovacím Citosolem. Svého soupeře z Nového Jičína jsem porazil a obsadil šesté postupové místo na celorepublikové mistrovství ČSSR. Tam jsem skončil sedmý a propadal kulturistice čím dál víc,“ připomíná své závodní začátky Jan Louda, který se v dalších letech učil po boku legendárního Miroslava Jastrzembského. Hned po roce se dostavily zlato z kraje, bronz z mistrovství Čech a finále z ČSSR.

Hurá do Prahy
Jako student karvinského gymnázia směřoval mladý Louda ke svému cíli – Fakultě tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity v Praze. Tak se i stalo a Louda si do hlavního města vezl nejenom lásku ke kulturistice, ale také lásku z karvinského gymnázia, spolužačku Květku Buškovou, která se po maturitě stěhovala s rodiči do Prahy. O rok později se z ní stala paní Loudová. „Dnes již máme čtyřiadvacetiletého syna Jana a jedenadvacetiletou dceru Veroniku, oba jsou studenti Jiočeské pedagogické fakulty,“ doplnil karvinský rodák.


Ten v Praze po celou dobu studia soutěžil a stal se i českým juniorským mistrem. Po ukončení fakulty nastoupil jako tělovýchovný náčelník k vojenskému útvaru do Domažlic. Tvrdé podmínky bojového útvaru poblíž německých hranic jej na pár let vyprovodily ze soutěžního pódia. Trénovat však nepřestal.

Přesun na jih Čech
Vynikající příležitost pro něj nastala v roce 1985. „To jsem byl přeřazen do Českých Budějovic jako tělovýchovný náčelník divize. Z titulu své funkce jsem si založil svůj vlastní vojenský oddíl - první Duklu v tehdejším Československu s náplní kulturistické činnosti. Protože tomuto sportu moc lidí nerozumí, dělal jsem si zároveň předsedu, trenéra, manažera a sháněl si materiál. Také jsem znovu začal soutěžit,“ podotkl Louda.


Z těch jeho lepších umístění lze zmínit několik medailí z mistrovství Čech a finálová umístění na republice.


Jako trenér získal se svými svěřenci desítky titulů mistrů republiky i dvě zlata na juniorských světových šampionátech. „Bohužel po roce 1989 nastal obrovský obrat ve sportovní kulturistice a do našeho sportu se kromě vynikajících potravinových doplňků jako proteiny, aminokyseliny a další, o kterých si obyčejní závodníci jako já mohli nechat jen zdát, dostal i doping, nejčastěji v podobě anabolických steroidů. Já, který jsem od svých třinácti let poctivě trénoval a dodržoval zásady životosprávy, jsem se s tím nemohl smířit,“ poznamenal Jan Louda.


Sám zná případy borců, kteří se stali na steroidech závislí a prosypali i statisíce za rok. „Taky znám případy lidí, kterým steroidy podlomily trvale zdraví a bohužel někteří zaplatili i daň nejvyšší – svým životem,“ nevzpomíná na tyto případy rád.


V roce 1994 po mistrovství republiky ve Frýdku-Místku Louda ve své životní formě ukončil sportovní kariéru, po deseti letech rozpustil svůj oddíl a zanevřel na sportovní kulturistiku, kterou provázely dopingové skandály čím dál víc.

Naturální kulturistika
Čtrnáct let se úspěšný závodník vůbec nezajímal o dění v kulturistice a věnoval se pouze sobě – poctivě trénoval a dodržoval životosprávu, tak jak byl naučen z dětských let. Pak se dozvěděl o tom, že v Česku již pár let existuje naturální kulturistika, sdružena pod hlavičkou ČSNS – České společnosti pro naturální sport, která je součástí světové federace WNSO – World natural sport organization. Smyslem této federace je očistit kulturistický sport od dopingu a drog.


„Všichni členové této organizace jsou monitorováni v průběhu celého roku. Všichni taky podepsali čestné prohlášení, že nikdy nebudou ke své přípravě používat prostředky dopinkového charakteru. Pokud by to někdo porušil, následovaly by tvrdé sankce, včetně možnosti trestního stíhání,“ objasnil Louda.


Však taky v průběhu existence naturální kulturistiky nebyl zaznamenán jediný pozitivní nález, ačkoliv je ročně testováno několik desítek jejích členů. Naproti tomu Federace sportovní kulturistiky IFBB (International federation of body building) má ročně poměrně dost pozitivních nálezů dopingu, včetně dorostenců či juniorek.


„Možnost závodit se soupeři, kteří se připravují čistou cestou, mě nadchla natolik, že jsem se letos stal členem ČSNS a po desetiměsíční speciálně soutěžní přípravě startoval na našem mezinárodním mistrovství,“ zopakoval již známá fakta Jan Louda, pro nějž bylo obrovskou motivací, že se domácí šampionát konal v Českých Budějovicích, kde nyní trvale žije.


Pak již následoval výše zmíněný úspěch v Kanadě, jaký přichází jen ojediněle. A co bude dál? „V Montrealu jsem se musel hluboce sklonit před vítězem kategorie nad 60 let. Bylo mu 68, měl vypracovanou postavu, čišela z něj energie, zdraví a radost ze života. Největší problém tohoto sportu je ten, že si na sebe nevydělá. Dělat na této úrovni atletiku nebo tenis, nebyl by problém s financováním přípravy a účastích na mezinárodních soutěžích. Pokud najdu nějaké sponzory, kteří by byli ochotni se podílet na mé přípravě – nevidím důvod, proč bych nemohl i dál reprezentovat naturální kulturistiku a šířit tak boj proti zneužívání steroidů a jiných dopinkových látek,“ dal si svůj vlastní cíl do nejbližších let Jan Louda.


Mimochodem, v Kanadě byl testován dopingovým komisařem a svůj vzorek mu odevzdal s úsměvem. Ne jako na nedávném Mistrovství Nizozemska federace IFBB, které bylo zrušeno poté, co všichni účastníci vyskákali po příjezdu dopingovky oknem…