Karvinští skončili osmí, ale loni Čáslav dokázali doma porazit a z jejího hřiště si odvezli bod. Mohou si tedy oprávněně věřit. „Věřit je jedna věc, na druhé straně musí být ale i pokora. Pořád hráčům opakuji, že respekt k soupeři musí být. Už z toho důvodu, že skončil o šest příček lépe než my. Bez pokory to zkrátka nejde, nemůžeme drze vykřikovat, že si jedeme pro tři body a nic jiného nás nezajímá. Bodovat ale chceme,“ shrnul cíle Leoš Kalvoda.


Zatímco jeho kádr zůstal de facto pohromadě, ten čáslavský doznal mnoha změn, což se ale po vynikající sezoně skromného středočeského klubu dalo čekat. „Spousta hráčů základu jim odešla, ale dost jich zase přišlo. Čáslav měla v týmu docela dost hráčů na hostování, letní fluktuace fotbalistů tam byla mnohem vyšší než u nás. Z toho pohledu je to pro nás poměrně nečitelný soupeř,“ uznal Kalvoda.


To však neznamená, že by byl i méně kvalitní. „Může to tak být, ale taky nemusí. Mají nového trenéra Přemka Bičovského, kterého znám, takže si troufnu tvrdit, že Čáslav bude předvádět techničtější fotbal a právě fotbalovost bude vítězit nad nasazením, i když i to musí ve druhé lize být součástí herního projevu,“ poznamenal Kalvoda.


Loni dostali jeho svěřenci v Čáslavi docela slušně nakopáno, to se ještě enormně bojovný soupeř prezentoval divokými výkony na hranici tvrdosti. Na tento zápas určitě nerad vzpomíná gólman Tomáš Kučera, kterého domácí v nešetrném souboji zranili.


V neděli by to mohlo vypadat poněkud jinak, zvláště když základní sestava Karviné zůstala vlastně zachována a hráči jsou zase o rok starší, sehranější a zkušenější. „To může být naše výhoda, ale vše má svůj rub a líc. Zase se nám může stát, že když vypadne více hráčů ze sestavy, noví nemusí okamžitě zapadnout. Naštěstí máme kádr dostatečně široký, abychom si s těmito problémy poradili,“ uvažoval Kalvoda.


Velký důraz kladou v karvinském táboře na začátek soutěže, který je třeba bezpodmínečně zvládnout. „Domnívám se, že psychika dělá více než 50% výkonu. Když chytnete úvod, sebevědomí vzroste, více si věříte, nastupujete do utkání s vědomím, že se nic nestane, ani když budete prohrávat. Že to prostě otočíte a zvládnete. Pozitivní psychika dělá divy,“ upozornil Kalvoda.


Ale co když to tým nezvládne? „Pak je tady pořád ještě spousta kol. Podzim čítá šestnáct zápasů, ve kterých se dá vše dohnat. Nikdo se nevyvaruje výkyvů. Tohle si však nepřipouštíme. Chceme úspěšně zvládnout začátek a dobře odstartovat,“ vyhlásil prvotní plány trenér karvinského mančaftu.


Úvod soutěže je skutečně velmi důležitý, pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí si vzpomenout na spanilé jarní tažení karvinských fotbalistů. Anebo jejich nedělní soupeř. Hned v loňském prvním kole Čáslav naprosto náhodně vyhrála v Třinci a pak se odrazila k takovým výkonům, které ji vynesly na celkové druhé místo. Vrátí to teď na úvod Čáslavi právě karvinští hráči?