Za velmi slunečného počasí se v Petrovicích u Karviné jely o minulém víkendu motokrosové závody Přeboru Moravy.


Sobota i neděle nabídla fanouškům přehlídku rychlých strojů, i když zase tolik dramatických okamžiků k vidění nebylo. Vysilující vedro vzalo závodníkům ve všech kategoriích spoustu sil.


V prestižním závodě třídy Open se představil i odchovanec domácího Auto-moto klubu z Petrovic Jindřich Hrabica mladší a obsadil druhé místo za Petrem Stloukalem. Třídu do 125 ccm ovládl Polák Wysocki. „Ten k nám na Moravu často jezdí, místní tratě zná, má přehled,“ podotkl na jeho adresu Hrabica.


Pro samotné motokrosaře to nebylo při parném počasí nic jednoduchého. Během závodu si mohli připadat jako v pekelné výhni. Ukočírovat stroj, který váží i sto kilo, není snadné. „K tomu má na sobě jezdec ještě dobrých deset kilo, protože kombinéza s bezpečnostními prvky, výstužemi hrudníků a kloubů, helma, motokrosové boty, které jsou skoro jako lyžáky, to vše něco váží,“ připomněl Hrabica mladší.


Závody byly rozloženy do dvou dnů. Sobota patřila jako obvykle těm nejmenším. Závodům lehčích kubatur dětí a mládeže se přezdívá Malá Morava. Naděje moravského motokrosu se také předháněly v tom, kdo odstartuje nejlépe a upevní si pozice v popředí startovního pelotonu.


Soutěžilo se v kategoriích 50 ccm, 60 ccm, 80 ccm a 125 ccm junior a mladí jezdci na trati bojovali se stejným nasazením jako o den později jejich starší kolegové. Podporování diváky, rodiči a mechaniky si do cíle pro věnce dojeli jen ti nejlepší.


VÝSLEDKY
Kategorie 50 ccm:
1. Jan Nováček, 2. Adam Straka, 3. Jan Dresner
Kategorie 60 ccm: 1. Gabriel Chetnický, 2. Tomáš Zbíral, 3. Zbyněk Novák
Kategorie 80 ccm: 1. Martin Krč, 2. Adam Tomiczek, 3. Jaroslav Antalič
Kategorie 125 ccm junior: 1. David Kulhavý, 2. Michal Mádr, 3. David Matocha


V neděli již od brzkého rána dávalo počasí znát, že bude pro závodníky těžkým soupeřem. Teplota se vyhoupla přes 30 stupňů. Pořadatelé naštěstí perfektně nakropili trať, takže jezdcům v kubaturách do 125 ccm, Open a Veterán neztěžoval už tak těžkou úlohu ještě prach.


Ve všech kategoriích se bojovalo až do posledního kola a závody byly velmi vyčerpávající. Proto je třeba složit poklonu všem účastníkům za pěknou podívanou a petrovickým pořadatelům za organizaci dvoudenních závodů.


VÝSLEDKY
Kategorie 125 ccm:
1. Lukasz Wysocki, 2. Jaroslav Kochaníček, 3. Tomáš Dokoupil
Kategorie Open: 1. Petr Stloukal, 2. Jindřich Hrabica, 3. Josef Furár
Kategorie Veterán A (od 40 let): 1. Roman Heinrich, 2. Bronislav Krč, 3. Marcel Malovaný
Kategorie Veterán B (od 47 let): 1. Miroslav Štaud, 2. Roman Malý, 3. Miroslav Ilčík
Kategorie Veterán C (od 53 let): 1. Josef Tichý, 2. Walter Stempinski, 3. Libor Klimek